3 ماه پیش / خواندن دقیقه

بیوگرافی توماج صالحی

بیوگرافی توماج صالحیبیوگرافی توماج صالحی

زاده شاهین‌شهر، اصفهان، ایران
ژانر رپ فارسی
پیشه خواننده
علت سرشناسی ترانه‌های رپ اعتراضی سیاسی و اجتماعی

توماج صالحی, خواننده رپ زیرزمینی در دهه هفتاد ۷۰ در اصفهان متولد شد

توماج صالحی خواننده رپ اعتراضی در ایران است. ترانه‌های رپ او بیشتر مربوط به مشکلات جامعه ایران و اعتراض به سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی بوده‌است. «ترکمنچای»، «سوراخ موش»، «نرمال» و «بازمانده» از جمله ترانه‌های اعتراضی منتشر شده از صالحی هستند.

ترانه‌های او در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه رسانه‌های داخل و خارج از ایران قرار گرفته‌است. او گفته که در کارگاه فلزکاری کار می‌کند.

متن یکی از آهنگ های توماج صالحی :

متن اهنگ توماج صالحی سوراخ موش بخر

 اگه سرپوش گذاشتی رو قتل توام قاتلی واسه پوشوندن جنایت باید رو خون راه بری بدون ماله کشیدن تو این سیستم کامل

نیست ایران انقد زندان داره که همتون جا بشین

ژورنالیست بازاری مخبر دوزاری هنرمند درباری سوراخ موش بخر مامور معذور از بالا دستور جلاده مجبور سوراخ موش بخر سوپاپ

اطمینان منصوب بی اختیار اصلاح طلب حزب باد سوراخ موش بخر صادراتی نایاکی زیر و رو کش چهارتایی بده هرچی دلار داری

سوراخ موش بخر

توماج صالحی کیست؟

بیوگرافی توماج صالحی

توماج صالحی کیست؟


توماج صالحی خواننده ی رپ متولد اهل شاهین شهر ِ اصفهان است که از سال ۹۶ با ترانه های رپ خود شناخته شد. آثار توماج صالحی مضامین سیاسی – اجتماعی دارند. به گفته ی خودش، در یک کارگاه فلزکاری کار می کند.

صالحی اولین بار در شهریور ۱۴۰۰ در شاهین شهر بازداشت و اندکی بعد با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

علت بازداشت وی به طور رسمی اعلام نشد اما وکیل توماج صالحی مدعی شد اتهام وی به صورت غیر رسمی به پدرش «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده بود.

توماج صالحی پس از آزادی، فعالیت خود را از سر گرفت و به انتشار آثار خود ادامه داد.


بازداشت و دستگیری توماج صالحی

توماج بعد از انتشار اهنگ جدید خود و حواشی پیش آمده، در ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ در منزلش بازداشت شد، اما بعد از چند روز آزاد شد.
اهنگ ها و ترانه های او بیشتر مورد رسانه های معاند است و بعد ار خبر بازداشتش از او حمایت کردند.

بیوگرافی توماج صالحی

بازداشت و دستگیری توماج صالحی


این خواننده که شهرت چندانی ندارد، بعد از خبر بازداشتش، به شهرت رسید و هم اکنون، پیج های فیک زیادی در شبکه اجتماعی اینستاگرام به نام او فعالیت دارند، اما پیج اصلی وی بعد از بازداشت از دسترس خارج شده است.

درباره زندگی شخصی این خواننده اطلاعات چندانی در دست نیست،ار جمله آهنگ های توماج میتوان به زندگی نرمال، ندیدی، سیرک و سوراخ موش و …. اشاره کرد.

واکنش‌ها

تسنیم درباره توماج صالحی چنین نوشت: «صالحی خواننده زیرزمینی که جزو تبلیغ‌‌کنندگان وسیع خشونت در اغتشاشات اخیر در حال فرار از کشور دستگیر شده است.» از دیگر کارهای صورت گرفته صالحی: موضع‌گیری او درباره حادثه تروریستی حرم شاهچراغ شیراز است که گروهک داعش مسئولیت آن را به‌عهده گرفت، صالحی این حادثه را متوجه نظام کرده بود. صالحی همچنین در شهر محل زندگی‌ خود یعنی شاهین‌شهر نیز برای برپایی تجمع با فراخوان دادن و اعلام مکان تجمع تلاش می‌کرد.

حکومت ایران توضیحی دربارهٔ علت بازداشت توماج ارائه نکرده‌است.سازمان عفو بین‌الملل در رشته پیامی در توئیتر، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط وی شد.[۱۳] مرکز حقوق بشر در ایران در توییتی نوشت: «آزادی بیان و عقیده در قوانین جمهوری اسلامی ایران 'جرم‌انگاری' نشده، اما پیوسته منتقدان و معترضان به علت نقد و اعتراض بازداشت می‌شوند. توماج صالحی فقط برای خواندن ترانه‌های انتقادی بازداشت شده و از دوشنبه ۲۲ شهریور در شرایط و مکان نامعلومی به سر می‌برد.»

رضا پهلوی در توییتی نوشت: «آثار توماج صالحی و شیدای همدانی، تبلور هنری اعتراضات سراسری است، و محبوبیت‌شان، نشانه فراگیری گفتمان براندازی.»کایلی مور-گیلبرت که در سال ۲۰۱۸ دستگیر و پس از حدود دو سال با سه زندانی ایرانی مبادله شد نیز خواستار آزادی توماج شد. همچنین شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی خواهان آزادی او شدند. پس از دستگیری وی حساب اینستاگرام او از دسترس خارج و حساب توئیترش توسط مسئولان توییتر بسته شد.وی پس از دستگیری همچنان به فعالیت خود ادامه داد و در تظاهرات مربوط به سرنگونی جمهوری اسلامی شرکت کرد.


دستگیری برای بار دوم در آبانماه 1401

  خبرگزاری دانشجو وابسته به بسیج دانشجویی خبر از بازداشت توماج صالحی، خواننده رپ داده و ادعا کرده که صالحی «حین خروج غیرقانونی از مرزهای غرب کشور» دستگیر شده است. اما برخی منابع گفته‌اند، توماج به هیچ وجه قصد خروج از کشور رو نداشته و در چهارمحال و بختیاری (جایی که اصالتاً به اونجا تعلق داره) دستگیر شده است. عکسی  هم که از این خواننده رپ منتشر شده که در خودرو، چشم‌های او را بسته‌اند، مربوط به یکی از کلیپ‌های سال گذشته اوست. 

بیوگرافی توماج صالحی

بازداشت و دستگیری توماج صالحی

پیج اینستاگرام توماج صالحی:

توماج صالحی (@toomajofficial) • Instagram photos and videos
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع