یک ماه پیش / خواندن دقیقه

پیشگیری از بیماری پارکینسون با تغذیه و مواد غذایی

نمی‌خواهید برای درمان بیماری پارکینسون، یک عمر دارو مصرف کنید؟ با این ترفندهای تغذیه‌ای طبیعی که ثابت شده به پیشگیری و حتی درمان بیماری پارکینسون کمک می‌کنند، مجبور نیستید این کار را انجام دهید.


 پیشگیری از بیماری پارکینسون با تغذیه و مواد غذایی


مصرف ویتامین B6 را افزایش دهید.

مطالعه‌ای که در مجله تغذیه منتشر شد، دریافت که در تمام ۵۲۸۹ شرکت‌کننده، افرادی با بالاترین سطوح ویتامین B6 درمقایسه با آنهایی که پایینترین سطوح را داشتند، ریسک ابتلایشان به بیماری پارکینسون بسیار کمتر بود.

بنابراین سعی کنید از ماهی تون بیشتری استفاده کنید زیرا این ماهی، یکی از غنی‌ترین منابع ویتامین B6 موجود است. اگر به ماهی تون علاقه ندارید، می‌توانید از سایر مواد غذایی غنی از ویتامین B6 مانند گوشت بوقلمون ارگانیک، مرغ، سالمون یا سیب زمینی شیرین ارگانیک استفاده کنید.

 


از مصرف آهن بیش از حد کم یا بیش از حد زیاد اجتناب کنید.

کمبود آهن در کشورهای توسعه‌یافته، رایج است اما مهم است که از سطوح آهن فعلی بدنتان آگاه باشید چون داشتن سطوح آهن بیش از حد پایین یا بالا می‌تواند ریسک ابتلای شما به بیماری پارکینسون را افزایش دهد.

این خبر از مطالعه‌ای که در مجله نورولوژی تجربی منتشر شد، بدست آمده است. این مطالعه تایید کرد که کمبود آهن و مسمومیت با آهن، هر دو با ژنهای خاص و خودکشی عصبی مرتبط هستند که به کمبود دوپامین که مسئول ایجاد پارکینسون است، منجر می‌شود.

بنابراین با نظارت بر سطوح آهن بدنتان می توانید باهوش و هوشیار باقی بمانید.

 


مصرف اسید چرب را افزایش دهید.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۵ در مجله نورولوژی منتشر شد، کشف کرد که مصرف بالای اسیدهای چرب تک‌غیراشباع و چندغیراشباع می تواند ریسک ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش دهد.

هردو نوع این چربی ها در داخل غشای سلول عصبی وجود دارند و دارای نقش حفاظت‌کننده عصبی هستند.

یکی از فرم های اصلی اسیدهای چرب چندغیراشباع، امگا ۳ ضروری است. به این علت به آن لقب ضروری داده‌اند که بدن نمی‌تواند آن را بسازد و بنابراین باید آن را از غذا بدست آورد. منابع عالی از چربی های خوب عبارتند از آووکادو، بادام زمینی، روغن زیتون (گرماندیده)، آجیل خام، دانه‌ها و روغن نارگیل ارگانیک.

وقت آن است که این باور غلط قدیمی را کنار بگذارید که همه چربی ها برای شما مضرند.

 

عصاره چای سبز

شواهدی که اخیرا در مجله بیوشیمی تغذیه‌ای منتشر شد، نشان می‌دهد که پلی‌فنول‌های آنتی‌اکسیدان می‌توانند یک نقش حیاتی در کاهش آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو ایفا کنند که با مشکلات سلامتی بسیار ازجمله بیماری پارکینسون مرتبط است.

چای سبز یک ماده طبیعی است که غنی از آنتی‌اکسیدان های پلی‌فنول می‌باشد که با رادیکالهای آزاد مبارزه می‌کنند. به این علت، پلی‌فنول‌ های چای سبز در حال حاضر به عنوان عوامل درمانی در مطالعات اپیدمیولوژیک کنترل‌شده درنظر گرفته می‌شوند. آنها فرایندهای پیرشدن مغز را تغییر می‌دهند و به عنوان عوامل محافظت‌کننده از عصب در اختلالات نورودژنراتیو مانند بیماری های پارکینسون و آلزایمر عمل می‌کنند.

این هم یک بهانه دیگر برای مصرف بیشتر چای سبز در روز.

 


کوآنزیم Q10

مجله پزشکی CNS & Neurological Disorders اعلام کرده است که کوآنزیم Q10 برای تامین قدرت سلولی در میتوکندری حیاتی است و اینکه کوآنزیم Q10، الکترونها را از کمپلکس های ۱ و ۲ به کمپلکس ۳ می‌فرستد و می‌تواند آنتی‌اکسیداتیو باشد.

همانطور که می‌دانیم اکسیداسیون می‌تواند بعنوان علت بیماری پارکینسون درنظر گرفته شود و با توجه به آنکه نورونها به انرژی زیادی برای انتقال سیناپسی نیاز دارند، بنابراین هرگونه اختلال میتوکندری می‌تواند به دژنراسیون عصبی شدید منجر شود؛ یعنی همان چیزی که در بسیاری از اختلالات عصبی از جمله بیماری پارکینسون دیده می‌شود.

کوآنزیم Q10 در سالهای اخیر به یک مکمل محبوب برای درمان این بیماری تبدیل شده است و با توجه به اینکه یک ماده طبیعی در بدن است و مقدار آن با بالارفتن سن بطور طبیعی کاهش می‌یابد، شاید بهتر باشد این مکمل را در رژیم غذایی‌تان جای دهید، بخصوص اگر می‌خواهید از بیماری پارکینسون پیشگیری کنید.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع