یک ماه پیش / خواندن دقیقه

۵ سبزی بسیار مفید که احتمالا هرگز امتحان نکرده اید!

از سبزیجات برگ‌دار همیشگی خسته شده اید؟ وقت آن است که کمی تنوع ایجاد کنید و این ۵ سبزی غیرمتداول را امتحان نمایید.

همه ما می دانیم که کاهو، اسفناج و حتی کلم کیل از سبزیجات برگ دار محبوب هستند اما سبزیجات بسیار دیگری نیز وجود دارند که مقدار زیادی مواد مغذی مفید به بدن می رسانند و وقتی به روش های مناسب پخته و سرو شوند، طعم لذیذی هم دارند.


اگر عاشق مواد غذایی مختلف هستید یا می خواهید در سبزیجات مصرفی‌تان تنوع ایجاد کنید، سعی کنید سبزیجات زیر را به رژیم غذایی‌تان اضافه نمایید:

 ۵ سبزی بسیار مفید که احتمالا هرگز امتحان نکرده اید!


برگ های بالای هویج

برگ های بالای هویج در مقایسه با سبزیجات ریشه ای، ۶ برابر ویتامین C دارند و همچنین حاوی مقادیر خوبی از پتاسیم، ویتامین K و کلسیم می باشند.

آنها را ریز خرد کنید و به بلغورعربی اضافه نمایید. طعم تلخ آنها بخاطر محتوای پتاسیم بالایی است که دارند بنابراین هنگام انتخاب کردن غذای موردنظرتان برای افزودن آنها، حواستان به این مساله باشد.

برخی کارشناسان می گویند که این برگ ها یک ضدعفونی‌کننده طبیعی هستند. این بدان معناست که می توانید آنها را آب بگیرید و بعنوان یک دهان شویه طبیعی استفاده کنید ــ طبیعت، باورنکردنی است، مگرنه؟

(برگ های بالای هویج باید بطور مستقیم از بالای هویج جدا شوند و نباید آنها را از بوته های وحشی که شبیه برگ های بالای هویج هستند، بچینید ــ چون اینها می توانند سمی باشند).

 


علف نخودی ستاره‌ای و علف نخودی رایج

علف نخودی رایج، یک وینگرت خوشمزه می سازد و می تواند بصورت خام در سالادها یا بصورت پخته مانند اسفناج مصرف شود. تمام قسمت های این گیاه خوردنی و مغذی است ــ ازجمله ساقه ها، برگ ها و گل ها و همه آنها نیز طعم خوبی دارند.

 


هوتوینیا معروف به مخمر ماهی

هوتوینیا یک گیاه محبوب در شرق برای درمان وضعیت هایی مانند کاهش باکتری، ازبین بردن سموم و مبارزه با آسم و حساسیت می باشد.

این سبزی برگ‌دار، یک طعم ماهی بسیار متمایز دارد که آن را برای غذاهای ویتنامی مانند ورمشیل لیمویی ایده‌آل می سازد، چون این سبزی برگ‌دار یک طعم ماهی به غذا می دهد که با سلیقه هرکسی سازگار نیست.

 


جوت لید

یک سبزی برگ‌دار دیگر با طعمی مشابه اسفناج. این سبزی برگ‌دار که در برخی نقاط جهان بعنوان یک داروی گیاهی برای درمان مشکلاتی مانند یبوست، کرم، آرتروز و سفت شدن شریان ها نیز بکار می رود، در سوپ ها فوق‌العاده است. برگ های جوت غنی از آنتی‌اکسیدان ها، کلسیم، پتاسیم و فیبر رژیمی هستند.

 


کوماتسونا / اسفناج خردل ژاپنی

برگ های کوماتسونا غنی از ویتامین A و B هستند و سرشار از فیبر محلول و نامحلول می باشند. فیبر برای کمک به داشتن یک دستگاه گوارش سالم و پیشگیری از سرطان کولون در رژیم غذایی مورد نیاز است. این سبزی برگ‌دار برای استفاده در سوپ میسو، بسیار مناسب می باشد.

مزایای سلامتی واقعی همه سبزیجات برگ‌دار، تنها زمانی ظاهر می شوند که آنها بصورت خام مصرف شوند. بنابراین اگر می خواهید از آنها بصورت پخته استفاده کنید و درعین حال حداکثر مواد مغذی را جذب نمایید، سعی کنید آنها را بیش از حد نپزید. اما در هر صورت از سبزیجات برگ‌دار جدید در رژیم غذایی‌تان استفاده کنید.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع