6 ماه پیش / خواندن دقیقه

۷ ماده غذایی محبوبی که برای دندان های شما مضرر هستند! |مراقبت از بهداشت دهان

کاملا واضح و شناخته شده است که غذاهای شیرین و چسبنده مانند کارامل ، تافی، و سایر شیرینی ها و شکلات ها برای دندان مضرر هستند.اما همه غذاهایی که سبب خرابی دندان می شوند به این واضحی نیستند. هر غذایی که بیش از اندازه شیرین ، چسبنده ، دارای نشاسته ، یا سفت باشد باعث آسیب دندان می شود . 

۷ ماده غذایی محبوبی که برای دندان های شما مضرر هستند! |مراقبت از بهداشت دهان

پاپ کورن

سفتی دانه پاپ کورن هنگام جویدن باعث ایجاد ترک بر روی دندان می شود. اگرچه پاپ کورن خوشمزه و دارای کالری کمی می باشد ، اما بطور شگفت انگیزی بسیاری از دندانپزشکان آن را باعث ایجاد مشکلات برای دندان میدانند . دانه هایی که پف نکرده باشند برای دندانهایی که به تازگی پر شده باشند خطرناک می باشند. و اگر ذره ای از پاپ کورن بین دندانهایتان گیر کند ، میتواند همانجا بماند و سبب ناراحتی دندان شما شود.

 


مرکبات

در حین اینکه لیمو، گریپ فورت و پرتقال فواید زیادی دارند و سرشار از ویتامین ث میباشند ، اسید سیتریک موجود در آنها میتواند مینای دندان را از بین برده و دندان ها را مستعد فرسودگی بیشتر کنند.
یک روش ساده برای کاهش اثر اسید سیتریک برروی دندان ها این است که مقدار بزاق دهان را افزایش دهید .میتوان با خوردن پنیر یا سبزیجات فیبر دار ( مانند کرفس یا هویج ) باعث افزایش بزاق دهان شد. یا هنگام نوشیدن آب میوه مرکبات میتوانید از نی استفاده کنید.

 


نوشیدنی های ورزشی

نوشیدنی های ورزشی یا نوشابه ها خطر سلامتی دهان را موجب می شوند، چرا مملو از شکر هستند. باکتری موجود در دهان میتواند شکر نوشیدنی ها را به اسید تبدیل کند ، و اسید دندانها را حل کرده و باعث ایجاد حفره در دندان ها میشود.

 


یخ

بیشتر افراد تصور میکنند یخ برای دندان ها مفید می باشد، زیرا یخ هیچ مواد افزودنی ندارد. با اینکه از جویدن یخ لذت میبرید، اما جویدن یخ میتواند آسیب پذیری دندان را در برابر ترک خوردگی و شکستگی زیاد کند.
اگر قادر به ترک کردن عادت جویدن یخ نیستید ، ممکن است دچار کمبود آهن باشید که خود منجربه اختلالی بنام “سندروم پیکا ” میشود ، افراد مبتلا به سندروم پیکا تمایلی عجیب به خوردن مواد غیر خوراکی دارند. اگر این امر باعث نگرانی شما شده است با پزشک مشورت کنید.

 


چیپس سیب زمینی

غذاهایی که شامل نشاسته باشند مانند چیپس به احتمال زیاد به دندان های شما میچسبند، بنابراین توجه داشته باشید اگر چیپس و غذاهای نشاسته دار دیگر مورد علاقه شما هستند و از آنها زیاد استفاده میکنید ، از نخ دندان بطور روزانه استفاده کنید.

 


میوه های خشک

میوه های خشک مانند زردآلو و آلو هم شیرین و هم چسبنده هستند، و می توانند ذخایر غذایی دراز مدتی برای باکتری های موجود در دهان فراهم کنند تا فعالیت فرسودگی دندان ها را افزایش دهند. یک راه حل ساده برای جلوگیری از چسبندگی دندان این است که مفدار کمی آب را با نمک ترکیب کنید و و در دهان بچرخانید و به بیرون بریزید .این ترکیب باعث میشود دهان شما از بزاق پر شود و از دندان های شما محافظت کند.

 


کره بادام زمینی

پر از فیبر و پروتئین میباشد، کره بادام زمینی برای بدن شما بسیار مفید است . مخصوصا اگر به تقویت انرژی اورژانسی نیاز دارید .اما به اندازهشکلات شیرین و چسبنده میباشد ، مخصوصا در مواردی که از نوع فرآورده های آن که به آن شکر افزوده شده تهیه کرده باشید . نوشیدن یک لیوان بزرگ آب پس از خوردن کرم بادام زمینی بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان  میباشد.

 


مراقبت از بهداشت دهان

اگر یکی از غذاهای مورد علاقه خود را در لیست بالا یافتید ، مضطرب نشوید .مسواک زدن منظم ( حداقل دو بار در روز ) و استفاده از نخ دندان ( حداقل یکبار در روز ) بهمراه مراجعه منظم به دندانپزشک جهت معاینه و تمیز کردن دندان ها ، علائم ذکر شده در بالا به سبب مصرف غذاهای نام برده را از بین میبرند.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع