8 ماه پیش / خواندن دقیقه

تخم کتان چه کاربردی دارد؟ خواص و ارزش غذایی تخم کتان

تخم کتان خواص بساری برای سلامتی داردو همین امر موجب شده است بخشی مهمی از آشپزی سنتی آسیا ، امریکا و افریقا را تشکیل دهد. مواد مغذی و فواید آن بیشتر از سایر غلات است. منبع غنی آلفا لینولنیک اسید، اسید های چرب امگا۳ و لیگنان است. مجموعه ای از چنین ترکیباتی با امراض مختلفی از جمله بیماری های قلبی، التهاب، آرتروز، آلرژی، آسم و دیابت مبارزه می کند

تخم کتان چه کاربردی دارد؟ خواص و ارزش غذایی تخم کتان

خواص تخم کتان

تخم کتان احتمال بروز سرطان های مختلف را کاهش می دهد و سلامت جنسی را در زنان بالا می برد. سرشار از ویتامین و فیبر است که قلب و روده را سالم نگه می دارد. به حفظ چشم، پوست و مو سالم کمک می کند.

تخم کتان خواص بسیاری دارد و سلامت و کیفیت برنامه غذایی شما را ارتقا می دهد. در این مقاله برررسی دقیق تر از این خواص خواهیم داشت.

 


محدود کردن کالری دریافتی

تخم کتان بخش مهمی از برنامه رژیم غذایی را تشکیل می دهد. سطح قند خون را کنترل می کند . بدلیل داشتن فیبر، حجم معده را پر کرده و از دریافت کالری اضافی در اثر پرخوری جلوگیری می کند.

 


سلامت پوست

روغن تخم کتان می تواند پوست ملتهب شده در اثر آکنه، روزاسه(سرخی پوست) و اگزما را ترمیم کند. مصرف موضعی روغن کتان در رفع آفتاب سوختگی موثر است.

 


مراقبت از مو

روغن تخم کتان می تواند مو و ناخن آسیب دیده را ترمیم کند و از شکنندگی آن جلوگیری کند. برای درمان سوزش پوست سر در اثر اگزما نیز موثر است.

 


جلوگیری از سرطان

فیتوکمیکال ( ترکیبات شیمیایی گیاهی) فراوانی در تخم کتان وجود دارد که بعنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و از وقوع سرطان پیشگیری می کنند. منبع غنی لیگنان است و به ترکیبات شیمیایی تبدیل می شود که هورمون های بدن را متعادل می سازد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد لیگنان به سلامت جنسی زنان کمک کرده ، از بروز علائم یایستگی جلوگیری می کند و با آثار مخرب دیابت نوع دو مقابله می کند. بر اساس مجله مواد مغذی و سرطان (Nutrition & Cancer) اسید های چرب امگا ۳ موجود درآن موجب کاهش سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان روده می شود.

 


تقویت سلامت دستگاه گوارش

تخم کتان سرشار از فیبر محلول و نا محلول است. فیبر محلول به حفظ عملکرد مناسب دستگاه گوارش کمک می کند ، فیبر نامحلول سطح کلسترول بد LDL را پایین می آورد و در حفظ سلامت قلب نقش کلیدی دارد. این خاصیت تخم کتان سطح قند خون افراد دیابتی را نرمال نگه می دارد.

 


ارتقا عملکرد عمومی بدن

تخم کتان سرشار از ویتامین B complex و ویتامین E و املاحی همچون منیزیم، پتاسیم و آهن است. ویتامین E برای سلامت پوست و استخوان ضروری است. پتاسیم سلامت اعصاب را تقویت می کند ؛ آهن ترکیب اصلی گلبول های قرمز خون و خیلی از آنزیم های تاثیر گذار بر متابولیسم عمومی را تشکیل می دهد.

 


منبع پروتئین

تخم کتان سرشار از آمینو اسید است می تواند بخش مهمی از پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کند.

 


پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی

تخم کتان سرشار از فلاون گلیکوسید است. چنین ترکیبات پلی فنولی از پرواکسیداسیون لیپید، تجمع پلاکت و شکنندگی مویرگ جلوگیری می کنند . درنتیجه احتمال وقوع بیماری های قلبی کاهش می یابد.

 


مبارزه با التهاب

تخم کتان منبع اسید چرب امگا ۳ است. امگا ۳ از فعال ترین عوامل مبارزه با التهاب در بدن است. التهاب می تواند به بروز بیماری های قلبی، آسم، آلرژی، دیابت و حتی برخی از انواع سرطان ختم شود.

 


تقویت سیستم ایمنی

اسید آلفا لینولنیک و ایگنان موجود در تتخم کتان سیستم ایمنی بدن را ارتقا می دهد و از وقوع بیماری های التهابی همچون آرتروز رماتیسمی،صدفک و بیماری های خود ایمنی پوست پیشگیری می کند.

 


کاهش علائم یائستگی

لیگنان موجود در تخم کتان خواص استروژنی دارد و می تواند جایگزین درمان هورمونی شود.

 


جلوگیری از پوکی استخوان

به خاطر خواص استروژنی لیگنان موجود در تخم کتان، با مصرف آن احتمال پیشرفت پوکی استخوان و بیماری های قلبی در زنان یائسه کمتر می شود.

 


کاهش اختلال تخمدان

در دوران قاعدگی، مصرف منظم تخم کتان موجب مهار تغییرات سیکل و کاهش اختلال تخمدان می شود.

 


کاهش خشکی چشم

مصرف تخم کتان می تواند از علائم خشکی چشم بکاهد. همچنین اسید چرب امگا۳ می تواند احتمال تخریب ماکولا چشمی( بیماری چشمی ناشی از آسیب سلول های عصبی چشم) را پایین آورد.

 


حفظ سلامت کلیه

دانه کتان می تواند از میزان التهاب کلیه بکاهد.

 


احتیاط

در این مقاله به برخی از خواص مصرف تخم کتان اشاره شد. لازم به ذکر است که مصرف دانه کتان آسیاب شده از تخم کتان کامل ( فراوری نشده) بیشتر است. بدین معنا که با مصرف دانه کامل همه مواد مغذی آزاد نمی شود.

 شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع