اقتصاد و تجارت
2 سال پیش / خواندن دقیقه

تلاش بازار ساز برای کنترل دلار / هم مسیری سکه و دلار!(سکه تتر اونس طلا و..)

بازار ارز و طلا امروز روی ریل حرکت کرد و قیمت سکه در نزدیکی 14 میلیون و دلار در حدود 30 هزار تومان معامله شد.

تلاش بازار ساز برای کنترل دلار / هم مسیری سکه و دلار!(سکه تتر اونس طلا و..)

به گزارش اقتصادنیوز ؛ بازار ارز تهران امروز هم به مسیر صعودی روز گذشته ادامه داد. اسکناس آمریکایی در ساعات ابتدایی معاملات نقدی امروز تقریبا 430 تومان بالاتر از دیروز بود. این پایان ماجرا برای دلار در  بازار تهران نبود و در نیمه روز  دلار وارد  کانال 30 هزار تومان  شد.

نرخ دلار در ساعات پایانی معامله نقدی امروز در محدوده یاد شده معامله شد اما در کانال های تلگرامی دلار قیمت اسکناس آمریکایی پایین تر قیمت خورد. 

در بازار متشکل ارزی هم نرخ دلار 29 تومان رشد را تجربه کرد و به 25 هزار و 608 تومان رسید. 

کانال شکنی قیمت یورو و پوند در بازار 

بررسی هسته مرکزی بازار حکایت از افزایش دیگر ارز‌های مورد علاقه معامله‌گران دارد .قیمت پوند و قیمت یورو  امروز رشد را تجربه کردند. قیمت پوند امروز وارد کانال 36 هزار تومان شد  و  با 593 تومانرشد بر روی 36 هزار و 578 توان ایستاد. قیمت یورو نیز امروز 519 توما گران شد و به از مرز 31 هزار تومان عبور کرد. نرخ یورو امروز در با 31 هزار و 266 تومان مبادله شد. 

نرخ برابری درهم به دلار 30 هزار و 192 تومان 

نرخ حواله درهم عصر امروز در مقایسه با روز گذشته  نزدیک به 200 تومان بالاتر بود. قیمت درهم امروز در محدوده 8 هزار  و 220 تومان معامله شد. نرخ برابری درهم به دلار عصر امروز 30 هزار و 192 تومان بود. 

قیمت تتر هم در محدوده 31 هزار تومان بود. 

رشد قیمت دلار در بازار سلیمانیه و هرات 

در بازار هرات هم امروز نرخ دلار  رشد چشمگیری را ثبت کرد و وارد کانال 29 هزار تومان شد. قیمت دلار در این بازار 29 هزار 310 تومان بود که نسبت به روز قبل بیش از 800 تومان افزایش را نشان می دهد. دلار سلیمانیه هم امروز در محدوده 30 هزار تومان به فروش رسید. از نظر معامله گران مجموع این عوامل زمینه ساز  تقویت اسکناس آمریکایی در بازار شده بود. 

سکه در مرز 14 میلیون تومان 

قیمت اونس طلا امروز  نسبت به روز گذشته بالا رفت. فلز گران بهای جهانی امروز 1853 دلار بود که نسبت به روز قبل تقریبا 10 دلار رشد کرده بود. 

در بازار داخلی ایران قیمت طلا و سکه عصر اموز صعودی بود. قیمت طلا 18 عیار امروز 23 هزار و 100 تومان از عصر روز سه شنبه گران تر بود. 

معامله گران افزایشی سکه  هم امروز با سیگنال قیمت دلار و طلا  قدرت بیشتری داشتند. فلز زرد رنگ داخلی امروز به نزدیک کانال 14 میلیون تومان رسید و در این محدوده به فروش رسید. البته در کانال های تلکرامی قیمت سکه در محدوده 13 میلیون و 670 هزار تومان بود.  فاصله ارزش ذاتی سکه با قیمت نقدی آن بالای 900 هزار تومان بود و حباب سکه  هم نزدیک 7 درصد بود. 

تلاش بازار ساز برای کنترل دلار 

امروز علی صالح آبادی؛ رئیس کل بانک مرکزی گفت:ذخایر اسکناس بانک مرکزی به بیشترین اندازه در تاریخ رسیده است.تعادل و آرامش با تامین ارز در بازار حاکم خواهد شد. به عنوان بازارساز هم در بازار نیما و هم در بازار متشکل و هم در بازار غیررسمی حضور موثر خواهیم داشت.التهاب در بازار غیر رسمی که ناشی از آثار روانی است حتما کاهش خواهد یافت.

برخی از تحلیلگران با اشاره به افزایش هزینه های واردات کالاهای اساسی نسبت به سال  گذشته معتقدند احتمالا فعالان بازار  در حال پیش خور کردن نوسان های آینده ارز هستند.


افزایش قیمت جهانی کالاهای اساسی ، تحت ‌تأثیر جنگ در اوکراین، ازجمله کالاهای خوراکی برآورد می‌شود میزان نیاز‌های ارزی کشور امسال به شکل محسوس افزایش یابد و همین عامل، اتفاقا در طول یک ماه گذشته بانک مرکزی را بر آن داشته است که برنامه‌های تازه‌ای را برای جلوگیری از خروج ارز و جذب دلار‌های خانگی در پیش بگیرد.

از طرفی هم  برخی تحولات اقتصادی انتظارات تورمی را افزایش داده است و باعث شده دلار مسیر رشد را طی کند.

امروز با رسیدن دلار به 30 هزار تزریق درهم انجام شد. حال باید دید در روز های آینده چه اتفاقی برای دلار و سکه اتفاق  خواهد افتاد. همچنین امروز انریکه مورا قائم مقام مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا با علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات احیای برجام دیدار کرد اما تا زمان نوشتن این گزارش خبری از نشست منتشر نشده است.

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع