7 ماه پیش / خواندن دقیقه

آیا آداب معاشرت در هدیه دادن و هدیه گرفتن را میدانید؟ |آداب معاشرت

آیا آداب معاشرت در هدیه دادن و هدیه گرفتن را میدانید؟ |آداب معاشرتآیا آداب معاشرت در هدیه دادن و هدیه گرفتن را می‌دانید؟

آداب معاشرت چیست؟

همه ما در طول روز در حال برقراری ارتباط و معاشرت با اطرافیان‌مان هستیم. به همین دلیل باید با آداب و اصول رفتاری صحیح آشنا شویم. در این مقاله به معرفی اصول هدیه دادن و هدیه گرفتن پرداخته‌‌ایم.

یکی از لذت‌های بزرگ زندگی در معاشرت با دیگران، هدیه دادن و هدیه گرفتن است. لذتی که هم نصیب هدیه دهنده می‌شود و هم هدیه گیرنده.

آداب و اصول زیادی در رابطه با این کار وجود دارد که در ادامه مقاله قصد داریم به آن‌ها بپردازیم. آدابی که رعایت کردن‌شان کار شما را در نظر دیگران با ارزش‌تر جلوه می‌دهند.

اهمیت آداب هدیه دادن

دانستن اصول و قواعد هدیه دادن به دیگران، به شما کمک می‌کند تا در زمان مناسب و به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهید. هدیه دادن روشی است برای نشان دادن سخاوت، قدردانی، عشق، دوستی و… .

اهمیت هدیه دادن به اندازه‌ای است که می‌توانید ارزان‌ترین هدیه‌ها را به بهترین شیوه به مخاطب‌تان عرضه کنید و اثر فوق‌العاده‌ای در ذهن او بر جای بگذارید.

در ادامه این مقاله ابتدا اصول هدیه دادن را معرفی می‌کنیم و سپس به اصول هدیه گرفتن می‌پردازیم. اما شاید این سوال برای‌تان پیش بیاید که هدیه دادن و انتخاب و خرید هدیه سخت‌تر از هدیه گرفتن است و چه لزومی دارد که اصول هدیه گرفتن را بدانیم. بخش بعدی را بخوانید.


اهمیت آداب هدیه گرفتن

زمانی که فردی برای دیگری هدیه می‌گیرد، این کار را با تمام وجود و از روی احساس و علاقه انجام می‌دهد. به همین دلیل واکنش فرد مقابل برای او اهمیت زیادی دارد.

اگر به اصول هدیه گرفتن اهمیتی ندهیم و آن‌ها را رعایت نکنیم، فرد مقابل را از هدیه دادن پشیمان می‌کنیم. ما با تک تک حرکات بدن و حالات چهره خود به فرد مقابل نشان می‌دهیم که از گرفتن این هدیه خوشحال هستیم یا ناراحت.

به همین دلیل اصرار داریم که اصول هدیه گرفتن را نیز مانند هدیه دادن بشناسید و آن‌ها را رعایت کنید.

آداب هدیه دادن به چه صورت است؟

به نظر شما با این همه تنوع، چگونه می‌توانیم هدیه‌ای مناسب انتخاب کنیم؟ هدیه‌ای که مورد پسند مخاطب ما باشد و از آن لذت ببرد؟

امیلی پست در کتاب جامع آداب معاشرت، در این رابطه این‌گونه نوشته است: «هدیه فقط در خود شی خلاصه نمی‌شود، بلکه متشکل از احساسات و عواطف نهفته در آن نیز هست. روح هدیه، از یک شمع گرفته تا خود مجسمه آزادی، مهم‌تر از خود هدیه است.»

بدون شک این جمله به ما می‌فهماند که مهم‌تر از قیمت هدیه، احساس و عاطفه‌ای است که در هنگام خرید و تقدیم به مخاطب از خود بروز می‌دهیم. در ادامه مقاله مواردی را عنوان می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها هدیه شما دلچسب‌ترین خواهد بود.

1)توجه به هدیه گیرنده

قبل از انجام هر کاری ابتدا باید به شخصیت، سلیقه و اخلاق هدیه گیرنده توجه کنید. به این معنی که نباید در هنگام خرید هدیه، به سلیقه خودتان اهمیت دهید و هدیه‌ای بخرید که خودتان از آن لذت می‌برید. در این صورت فرد مقابل‌تان از دریافت هدیه خوشحال نخواهد شد و شما به هدف‌تان که رضایت او است، نخواهید رسید. بنابراین در حین خرید باید به هدیه گیرنده توجه کنید، نه خودتان.

برای مثال از خودتان بپرسید که مخاطب من:

 • چه رنگی را بیشتر دوست دارد؟
 • بیشتر وسایلی که استفاده می‌کند، مدرن هستند یا سنتی؟
 • قیمت هدیه برایش مهم است یا نه؟
 • از وسایل برند استفاده می‌کند یا وسایل معمولی؟
 • به بسته‌بندی هدیه توجه می‌کند یا هر چه باشد برایش اهمیتی ندارد؟
 • و… .


آداب هدیه گرفتن

اگر شما به اندازه‌ای با فرد مقابل‌تان صمیمی نیستید و او را به خوبی نمی‌شناسید، می‌توانید با دوستان نزدیک و یا خانواده او مشورت کنید و هدیه‌ای مناسب بخرید.

2)توجه به بودجه خود

بسیاری از افراد موقع خرید هدیه ابدا به بودجه‌ای که در اختیار دارند، توجهی نمی‌کنند. در صورتی که مهم‌ترین اصل در انتخاب هدیه همین موضوع است. سخاوت‌مند بودن خوب است اما هر کاری اندازه و جایگاه خود را دارد.

از طرف دیگر هدایای گران‌قیمت و لوکس، هدیه گیرنده را نیز مستاصل و در مواقعی خجالت‌زده می‌کند. بنابراین بهتر است موقعیت طرف مقابل و بودجه خود را بسنجید و سپس هدیه را انتخاب کنید.

بدون شک همه ما هدایایی دریافت کرده‌ایم که در همان لحظه نگران جبران کردن آن شده‌ایم. پس باید بدانید که هدایای گران‌قیمت به طرف مقابل‌تان احساس خوبی منتقل نمی‌کند. مگر این‌که فردی باشد که به مادیات بیش از اندازه اهمیت می‌دهد.

3)آداب هدیه دادن : ماندگار شدن هدیه

قبل از این‌که تصمیم به خرید هدیه بگیرید، از خودتان بپرسید که دوست دارید این هدیه برای مخاطب‌‌تان ماندگار باشد یا نه؟ برای مثال هدایایی مانند گل، شیرینی، شکلات، وسایل آرایشی و بهداشتی و… جزو هدایای ماندگار نیستند. این هدایا را می‌توانید برای تولد یک دوست و یا میزبان‌تان ببرید.

اما اگر دوست دارید هدیه شما ماندگار باشد می‌توانید کتاب، گیاه خاص و آپارتمانی، وسایل تزئینی، وسایل آشپزخانه، زیورآلات، لباس و… بخرید. هدایایی که باعث شوند تا فرد هدیه گیرنده با دیدن‌شان به یاد شما بیافتد.

هدایای شخصی

البته به یک نکته مهم دیگر نیز باید توجه کنید. این‌که رابطه شما با شخص مقابل‌تان به گونه‌ای است که باید هدیه‌ای شخصی برای او بخرید یا نه.

برای مثال عطر، لباس، زیورآلات، لیوانی که تصویر شخص روی او حک شده و… جزو هدایای شخصی محسوب می‌شوند. شما نمی‌توانید برای همسرتان وسایل آشپزخانه بخرید و انتظار داشته باشید که خوشحال شود.

اما بهتر است به عنوان یک همکار مرد به همکار خانم‌تان هدایای شخصی ندهید. مگر این‌که رابطه‌ای دوستانه و یا علاقه‌ای بین‌تان باشد. بنابراین در هنگام هدیه دادن به این نکته مهم نیز باید توجه کنید.


آداب هدیه گرفتن

4)پول نقد یا کارت‌های اعتباری

هدیه‌ای مانند پول نقد و یا کارت‌های هدیه اعتباری به شخصیت فرد مقابل‌تان، مناسبت و میزان آشنایی و دوستی شما بستگی دارد. برخی از افراد از این هدایا استقبال می‌کنند زیرا می‌توانند با آن‌ها چیزهایی که دوست دارند را بخرند.

اما در مقابل افراد دیگری هستند که از این نوع هدیه ناراحت شده و با خود می‌گویند که فرد هدیه دهنده هیچ زحمتی برای خرید هدیه‌ای خاص و فکر کردن به خود نداده است. به عبارت دیگر با خود می‌گویند که فرد هدیه دهنده راحت‌ترین راه را انتخاب کرده است.

به این نکته نیز توجه کنید که اگر مخاطب شما فردی ثروتمند باشد نیز از این هدیه ابدا استقبال نخواهد کرد و حتی احتمال دارد این کار شما را توهین به خودش تلقی کند.

چه افرادی از این هدیه خوشحال می‌شوند؟

 • نوجوانانی که دوست دارند وسایل مورد علاقه خود را بخرند،
 • افرادی که هنرمند بوده و دوست دارند ابزار و تجهیزات خود را کامل‌تر کنند،
 • فرزندان‌تان که دوست دارند حس استقلال را تجربه کنند،
 • عروس و دامادهایی که در ابتدای زندگی مشترک‌شان هستند و خرج بالایی دارند،
 • و به‌طور کلی افرادی که پول برای‌شان مهم‌تر از خرید وسایل بیهوده و تزئینی است.

نکته مهم در آداب هدیه دادن

حتما لازم نیست که هدیه شما مادی و گران‌قیمت باشد. باید بدانید زمانی که به فرد مقابل‌تان ارزش گذاشته و زمانی را به او اختصاص می‌دهید، از هر هدیه‌ای با ارزش‌تر است.

حتی یک قدم کوچک نیز از طرف شما خوشحالی فرد مقابل‌تان را در پی دارد. برای مثال می‌توانید:

 • به دیدن افرادی بروید که توانایی راه رفتن و حرکت کردن را ندارند،
 • با دوستی تماس بگیرید که چند روزی از او بی‌خبر بوده‌اید،
 • وسایل مورد نیاز فردی را بخرید که بیمار است و یا توانایی بیرون رفتن از خانه را ندارد،
 • نگهداری از فرزند کسی که تازه مادر شده و به کمک نیاز دارد را به عهده بگیرید،
 • بچه‌ها را به گردش ببرید و زمانی را برای تفریح آن‌ها اختصاص دهید،

و از این قبیل مسائل. امروزه ما از یکدیگر غافل شده‌ایم و اغلب مواقع با هدیه دادن به دیگران فقط به دنبال رفع تکلیف از خود هستیم. حتی لبخند زدن به دیگران نیز یک هدیه ارزشمند محسوب می‌شود. بنابراین تفکر و احساس پشت هدیه از خود هدیه مهم‌تر و با ارزش‌تر است. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید.


توصیه‌های مهم برای خرید هدیه

برای راحتی خود می‌توانید به توصیه‌هایی که در ادامه مطرح می‌کنیم، عمل کنید و هدیه مناسبی تهیه کنید:

 1. فهرستی از افرادی که دوست دارید برای آن‌ها هدیه بخرید، تهیه کنید،
 2. هر زمان هدیه‌ مناسبی برای شخصی دیدید و مطمئن بودید که از آن لذت می‌برد، برایش بخرید تا در زمان مناسب و یا روز تولدش به او هدیه دهید،
 3. همیشه چند هدیه اضطراری در خانه داشته باشید، شاید بخواهید به فرزند مهمان‌تان که سرزده به خانه شما آمده است، هدیه بدهید،
 4. به قضاوت خود اعتماد کنید. اگر فکر می‌کنید که مخاطب‌تان از این هدیه خوشش می‌آید، به احساس خود مطمئن باشید و آن را تهیه کنید،
 5. از خاسته‌ها و آرزوهای خانواده و دوستان نزدیک‌تان آگاهی داشته باشید و افراد مهم زندگی‌تان را به خوبی بشناسید.

عمل به آداب و اصول هدیه دادن، هدیه شما را به یاد ماندنی‌تر خواهد کرد.

اما در مقابل هدیه گیرنده نیز وظایفی دارد که باید آن‌ها را رعایت کند تا هدیه دهنده از کاری که انجام داده و هدیه‌ای که گرفته، احساس خوبی داشته باشد. زیرا فرد برای خرید هدیه زمان، انرژی و پول صرف کرده است. از خواندن ادامه مقاله غافل نشوید.

آداب هدیه گرفتن از دیگران چیست؟

هدیه گرفتن از هدیه دادن مهم‌تر است. به همین دلیل در این بخش اصول و قواعدی را بیان می‌کنیم که رعایت کردن‌شان هنگام هدیه گرفتن، ضروری بوده و شما را به فرد با ملاحظه‌ای در نظر دیگران تبدیل می‌کند.

1)هدیه را همان موقع باز کنید

فرد هدیه دهنده دوست دارد بداند که شما از دیدن هدیه او خوشحال می‌شوید یا ناراحت. به همین دلیل باید هدیه را در مقابل فرد باز کنید، نه این‌که بعد از رفتن او این کار را انجام دهید.

2)اشتیاق‌تان را بروز دهید

در هنگام باز کردن هدیه لازم است اشتیاق خود را نشان دهید و از فرد هدیه دهنده تشکر کنید. حتی اگر از هدیه خوش‌تان نیامد، باز هم باید این کار را انجام دهید. احترام گذاشتن به فردی مقابل‌تان را به هیچ‌وجه نباید فراموش کنید.

3)صمیمانه بابت هدیه تشکر کنید

در هنگام هدیه گرفتن تنها نباید از کلمه «ممنون و متشکرم» استفاده کنید، به خصوص در لحظه‌ای که هدیه را در حضور هدیه دهنده باز می‌کنید. باید به‌طور صمیمانه تشکر کنید و از دیدن هدیه ابراز خوشحالی کنید.

شما با تک‌تک حالات چهره و زبان بدن‌تان به فرد مقابل‌تان نشان می‌دهید که از هدیه خوش‌تان آمده است یا نه. بنابراین مراقب رفتارها و کارهایی که انجام می‌دهید، باشید.

آیا آداب معاشرت در هدیه دادن و هدیه گرفتن را میدانید؟ |آداب معاشرت

4)هدیه را بپذیرید

حتما هدایایی دریافت کرده‌اید که بعد از دیدن آن با خودتان گفته‌‌اید که «فرد چه فکری با خودش کرده که این هدیه را برای من گرفته است؟»

در هر صورت شما باید با روی باز هدیه را از هدیه دهنده بپذیرید، حتی اگر هدیه از نظر شما افتضاح است. بدون شک در این مواقع نیت هدیه دهنده مهم است.

البته ممکن است در برخی از مواقع فرد بدجنسی و خساست هم به خرج داده باشد، اما ادب حکم می‌کند که شما مودبانه از او تشکر کنید. این کار را به صورت رسمی و کمی دوستانه انجام دهید.

نکته مهم

همه ما فکر می‌کنیم که پس دادن هدیه جزو آداب هدیه گرفتن نیست. این فکر کاملا اشتباه است. اصلا لازم نیست هر هدیه‌ای را بپذیرید. بلکه در برخی از مواقع لازم است برخی از هدایا پس داده شوند تا از بروز اتفاقات ناخوشایند جلوگیری شود.

برای مثال اگر فردی برای فرزندتان یک بازی کامپیوتری پر از خشونت را هدیه آورده است، شما به عنوان والدین وظیفه دارید آن را پس بدهید و به او گوشزد کنید که این هدیه مناسب فرزند شما نیست.

یا اگر شما خانمی هستید که از طرف همکار مردتان هدیه‌ای دریافت می‌کنید. اگر این هدیه احساس خوشایندی به شما نمی‌دهد و از دریافت آن احساس رضایت ندارید، می‌توانید با خوشرویی از پذیرش آن اجتناب کنید.

پس دادن هدیه گران‌قیمت درست است؟

دریافت هدیه‌ گران‌قیمت از طرف هر کسی به جز دوست صمیمی و خانواده، احساس خوبی را به ما منتقل نمی‌کند و باعث می‌شود به آن فرد احساس دین می‌کنیم و در صدد جبران آن اقدام کنیم. این احساس ناخوشایند ممکن است رابطه را با مشکل مواجه کند. شاید بپرسید که در این مواقع باید چه رفتاری داشته باشید. در ادامه راهکاری را به شما بیان می‌کنیم.

اگر هدیه‌ای گران‌قیمت از دوست‌تان دریافت کرده‌اید، می‌توانید با گفتن جمله «این فوق‌العاده است، ولی تو نباید این کار را می‌کردی» به او بفهمانید که کارش اشتباه بوده است و از طرفی شما نیز موظف به جبران آن نیستید.

اما اگر این هدیه را از فردی غریبه و یا کسی که خیلی با او صمیمی نیستید دریافت کرده‌اید، می‌توانید آن را پس بدهید. مثلا ممکن است از همکار مردتان که به او علاقه‌ای ندارید، جواهر دریافت کنید. در این‌گونه مواقع بهتر است این جمله را به زبان آورید:

«این گردنبند فوق‌العاده است و من نمی‌دانم چگونه باید به خاطر احساسی که به خرج داده‌اید از شما تشکر کنم. ولی رابطه ما به گونه‌ای نیست که بتوانم این هدیه را از شما بپذیرم.»

نه گفتن را یاد بگیرید تا از شر بسیاری از اتفاقات و مسائل آسوده باشید. مقاله مهارت نه گفتن در این زمینه به شما کمک بسزایی می‌کند.

آیا آداب معاشرت در هدیه دادن و هدیه گرفتن را میدانید؟ |آداب معاشرت

آداب هدیه دادن و هدیه گرفتن را بیاموزید

در این مقاله اهمیت یادگیری هدیه دادن و هدیه گرفتن و اصول و قواعد آن را به‌طور مفصل توضیح داده‌ایم. اصولی که یادگیری و عمل به آن‌ها کمک زیادی به انتخاب هدیه می‌کند که هم برای هدیه دهنده لذت‌بخش است و هم برای هدیه گیرنده.

شما خاطره ناخوشایندی از هدیه دادن و هدیه گرفتن تجربه کرده‌اید؟ در کامنت‌ها برای ما تعریف کنید.

مقاله آداب صحبت کردن در جمع نیز می‌تواند در برقراری ارتباط مؤثر با اطرافیان‌تان به شما کمک کند.شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع