یک سال پیش / خواندن دقیقه

درمان اعتیاد به غذا اولین قدم برای کاهش وزن |دلیل اعتیاد به غذا چیست؟

درمان اعتیاد به غذا اولین قدم برای کاهش وزن |دلیل اعتیاد به غذا چیست؟

بعضی از افراد چاق معمولاً در واکنش به هر اتفاق غیر­منتظره ­ای، می­خورند. برای این افراد، خوردن تنها به معنی رساندن انرژی مورد نیاز به بدن نیست، بلکه یک فعالیت روزمره و عادی است که در هر شرایطی جزء جدانشدنی زندگی آن­هاست. برای مبارزه با چاقی، قبل از اینکه بخواهید رژیم گرفتن را شروع کنید، باید ببینید دچار اعتیاد به غذا هستید یا خیر.

شاید شما هم جزو افرادی باشید که وقتی فکر می­کنند، وقتی منتظر کسی هستند، وقتی خوشحال یا ناراحت می­شوند، وقتی حوصله­ی­شان سر می­رود، وقتی بی­حال و بی­انرژی هستند، وقتی درس می­خوانند، وقتی خبر خاصی می­شنوند و خلاصه در هر شرایطی باید دائم در حال تغذیه باشند. معمولاً میزان کمی از این خوردن­ها بدلیل گرسنگی است و بیشتر آن­ها ناشی از ایجاد اعتیاد به خوردن است. وقتی تصمیم می­گیرید به وضعیت  تغذیه­ ی خود سر و سامان بدهید و وزن کم کنید، آن­چه که حتی بیشتر از گرسنگی ممکن است شما را آزار دهد همین اعتیاد به غذا خوردن است.

دلیل اعتیاد به غذا چیست؟

بدن نسبت به مصرف بعضی مواد غذایی از جمله مواد چرب و شیرین واکنش خاصی نشان می­دهد. یکی از مواد شیمیایی که در اثر خوردن غذاهای چرب و شیرین ترشح می­شود دوپامین است. با ترشح دوپامین نوعی احساس لذت و شادی در بدن ایجاد می­شود که بدن به آن وابسته می­شود. با مصرف بیش از اندازه­ی غذاهای چرب و شیرین و پرنمک سیگنال­های دریافتی از این غذاهای خوشمزه بر سایر سیگنال­هایی که پیام­های سیری را ارسال می­کنند غلبه کرده و در نتیجه افراد حتی با وجود اینکه گرسنه نیستند می­خورند.
هر چقدر زمان بیشتری از اعتیاد به غذا بگذرد،‌ نوعی مقاومت نسبت به غذا در بدن شما به وجود می­آید که باعث می­شود برای اینکه احساس رضایت کنید مجبور ­شوید هر روز بیشتر از دیروز بخورید. عادات غذایی در خانواده یکی از دلایل بروز اعتیاد به غذا است. مثلاً افرادی که در خانواده­ی آن­ها از خوراکی­های چرب و شیرین مثل بستنی، شیرینی و … به عنوان یک پاداش استفاده می­شده است، همچنین کودکانی که والدین آن­ها پرخور هستند، بیشتر در معرض اعتیاد به غذا در بزرگسالی هستند. علاوه بر این رژیم گرفتن­های طولانی که به کاهش وزن هم منتهی نشده­اند،‌ می­توانند عاملی برای اعتیاد به غذا در آینده باشند.

نشانه­ های اعتیاد به غذا

برای اینکه مطمئن شوید دچار اعتیاد به غذا هستید، باید حداقل ۶ مورد از این علائم در شما وجود داشته باشند:
شما به طور مداوم و حتی زمان­هایی که گرسنه نیستید نسبت به بعضی غذاها تمایل دارید.
هنگامی که شروع می­کنید غذاهای محبوبتان را بخورید، بیشتر از آنچه قصد داشته ­اید می­خورید.
پرخوری شما به حدی است که گاهی اوقات به شدت احساس سیری و پر شدن می­کنید.
بعد از خوردن غذاهای مضر احساس ناراحتی و شرمندگی می­کنید اما به زودی مجدداً آن غذاها را می­خورید.
گاهی اوقات در ذهن خود بهانه­ هایی را برای خوردن غذاهایی که نسبت به آن­ها میل دارید ایجاد می­کنید. مثلاً، از شنبه شروع می­کنم به رژیم، یک وعده ­ی آزاد دارم، همین یک شب است و …
به طور مکرر تلاش می­کنید تا پرخوری را ترک کنید اما موفق نمی­شوید.
گاهی اوقات غذاهای ناسالمی را که مصرف می­کنید از سایرین پنهان می­کنید.
با وجود اینکه می­دانید مصرف غذاهای ناسالم برای شما مضر است احساس می­کنید نمی­توانید مصرف این غذاها را کنترل کنید.

توصیه­ هایی برای درمان اعتیاد به غذا

اگر دچار افسردگی یا اضطراب هستید حتماً از یک روانشناس کمک بگیرید. حتی شاید لازم باشد دارو مصرف کنید.
برای تغییر الگوی رفتاری خود در غذا خوردن می­توانید از یک رفتاردرمان کمک بگیرید. مربی یا مشاور شما میتواند به شما کمک کند.
درمان مبتنی بر راه­ حل: این رویکرد درمانی کمک خواهد کرد تا برای مواجهه با مشکلات مختلف زندگی بهترین راه­حل­های ممکن را ایجاد و اجرا کنید. مثلاً کسی که در اثر مشکلات و فشارهای شغلی پرخوری می­کند، می­تواند یاد بگیرد که چگونه با مشکلات شغلی خود مواجه شود.
ایجاد عادات غذایی مثبت: شاید ترک برخی عادات غذایی مضر کمی سخت باشد. شما می­توانید در مرحله ی اول بدون اینکه سعی کنید عادات غذایی بد خود را ترک کنید، برخی عادات غذایی خوب را دنبال کنید. مثلاً عادت کنید هر یک ساعت یک لیوان آب بخورید، عادت کنید بیشتر میوه بخورید و همیشه روی میز پذیرایی یا میز کار خود مقداری از خوراکی­ های کم­ کالری مثل خیار، هویج، کاهو و … داشته باشید.
خوراکی­ های مضر را از دسترس خود دور کنید: اگر در منزل، محل کار و یا خودروی شما موادی مثل شکلات، شیرینی و بستنی وجود نداشته باشد بسیار راحت­ تر می­توانید از این غذاها پرهیز کنید.
آدامس بجوید: در مواقعی که میل شدید به مواد چرب و شیرین دارید با جویدن آدامس خود را حداقل برای چند دقیقه در برابر این خوراکی­ ها بیمه می­کنید. بعد از این چند دقیقه میل شما نسبت به غذاهای چرب و شیرین کم می­شود.

با در نظر گرفتن این موارد ترک اعتیاد به غذا برای شما آسان­تر خواهد بود. اما در نهایت برای ترک اعتیاد به غذا یک راه دارید:

پرهیز کامل از مصرف خوراکی­های مضر

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع