در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
6 ماه پیش / خواندن دقیقه

حسن اکبری: قوه قضاییه به طور جد با هرگونه زنده گیری و قاچاق حیات وحش برخورد کند

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نزدیک شدن انسان‌ها به زیستگاه حیوانات و غذادهی به حیات وحش مشکلی است که این روز‌ها توجه کارشناسان حیات وحش را به خود جلب کرده است.

حسن اکبری: قوه قضاییه به طور جد با هرگونه زنده گیری و قاچاق حیات وحش برخورد کند

حسن اکبری با اشاره به مشاهده یک قلاده خرس مادر و ۲ قلاده توله خرس در کوه سبلان در روز‌های اخیر، گفت: ادامه روند غذادهی دستی به خرس‌ها توسط کوهنوردان و گردشگران می‌تواند منجر به تعارض بین حیات وحش و انسان و وقوع حوادث ناگوار برای انسان‌ها باشد و مشکلات زنجیره‌ای در مدیریت این گونه‌ها به وجود آورد.

 معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ریختن زباله در طبیعت، طیفی از گونه‌های جانوری همچون شغال و خرس را به خود جلب می‌کند که علاوه بر انتقال بیماری‌های حیات وحش، مشکلاتی را برای کارشناسان محیط زیست ایجاد می‌نماید.

به گفته اکبری، امروز شکل دیگری از مزاحمت‌های حیات وحش رونق گرفته و آن هم غذادهی دستی به حیوانات وحشی است.برای مدیریت این معضل در حال حاضر گزینه‌های متعددی در اختیار نداریم و نمی‌خواهیم به خاطر جهل و خطای انسانی، حیوانات را در اسارت نگه داریم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اطلاع رسانی به مردم از طریق رسانه‌های محلی و مکاتبه با فرمانداری و دهیاری‌های منطقه و همچنین با دستگاه قضایی از جمله اقدام‌های اخیر این معاونت بوده است تا در صورت مشاهده غذادهی دستی به خرس ها، با خاطیان برخورد شود.

اکبری خاطر نشان کرد: در صورتی که احتمال بروز خطر بالا رود، دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در نظر دارد با همکاری محیط زیست استان اردبیل، زیستگاه مناسبی که دارای تعارض کمتری باشد، انتخاب کرده و خرس‌ها را به آنجا منتقل نماید.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: مردم در بحث غذادهی دستی به حیوانات وحشی آگاهانه عمل کنند و با دلسوزی‌های ناآگاهانه مشکلاتی برای حیات وحش و زیستگاه آن‌ها به وجود نیاورند.

وی در پایان تصریح کرد: بخش قابل توجهی از هزینه‌ها و نیروی انسانی صرف مواردی خاص همچون قاچاق و زنده گیری حیات وحش می‌شود و از قوه قضاییه درخواست می‌کنیم به طور جد با هرگونه زنده گیری و قاچاق حیات وحش برخورد کند. اگر روزی بتوانیم قاچاق حیات وحش را در کشور محدود کنیم بخشی عمده‌ای از اعتبارات و سرمایه نیروی انسانی در بحث حفاظت از زیستگاه‌ها هزینه خواهد شد.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع