4 ماه پیش / خواندن دقیقه

خطر انقراض در کمین سمندر ها | محیط زیست

سمندر ها از گونه های آبی می باشند که هر ساله در ایام عید توسط افراد سودجو به فروش میرسد و این اقدام موجب تخریب محیط زیست میشود .


 خطر انقراض در کمین سمندر ها | محیط زیست

طی سالهای اخیر برخی از سودجویان با فروش سمندر ، لاکپشت ، ماهی های مهاجم و سایر گونه های نامتعارف اقدام به تخریب محیط زیست می کنند .

مردم پس از خرید این  گونه ها و نگهداری آنها پس از مدتی اقدام به رها سازی آنها در طبیعت می کنند ، که همین امر موجب آسیب به گونه یا سایر گونه های محیط می شود .

برای نمونه رها سازی لاکپشت گوش قرمز یا ماهی های قرمز در رودخانه ها باعث مرگ سایر گونه ها می شود ، به دلیل اینکه این گونه ها غیر بومی بوده و اقدام به آسیب به محیط می کنند ، سمندر هم از دسته گونه هایی است که به دلیل آبزی بودن و داشتن رنگ های مختلف در بدن مورد توجه سودجویان قرار گرفته و از شهر های مختلف برای فروش در بازار شب عید شکار میشود .

انواع سمندر 

سمندر دریاچه ارومیه 

این سمندر ها در آبگیرهای کوچک سایه دار با جریان آب و زیر سنگ های تخت یا دیواره های صخره ای یا رودهای های بدون پوشش گیاهی زندگی می کنند .

سمندر کردستان 

این سمندر معمولا در رودخانه های دائمی یا نهر های کوچک با پوشش تشمک ، پده گردو و بلوط زندگی می کنند ، ظاهرا این گونه در زیستگاه تیپ خود یعنی غار قوری قلعه منقرض شده است ، از عوامل اسلی تهدید چشمه ها به سوی کشتزار ها است ، خشکسالی و همچنین آلوده شدن آب ها با علف کش ها ، کود های شیمیایی ، آفت کش ها و پساب های انسانی نیز درایت قضیه دخیل هستند .

 

سمندر لرستان 

این سمندر معمولا در دره های جنگلی باز بلوط و بنه زیست می کند ، این گونه معمولا قسمت های کوچک و آرام تر چشمه را انتخاب می کند،  که صید بی  رویه آنها توسط مردم بومی و مسافران برای فروش آنها به عنوان حیوان خانگی باعث شده در معرض خطر انقراض قرار بگیرند .

 

سمندر آتشین 

این سمندر خشکی در استان کردستان و قسمت های جنوب آذربایجان غربی یا در جنگل های خشک با پوشش کم دیده می شود .

 

سمندر تاج دار

این سمندر در استان های گیلان ، مازندران و اردبیل یافت می شود ، و در جمعیت های منزوی و در آبگیر ها یا دریاچه های کوچک ایزوله شده زندگی می کند ، گونه نر سمندر تاج دار در فصل زاد آوری در ناحیه ستون مهره ها تاج در می آورد که این تاج پس از اتمام دوران تولید مثل جذب می گردد .


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع