در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
7 ماه پیش / خواندن دقیقه

زباله های میکرو پلاستیکی تهدیدی جدی برای سلامت انسان |کشف و مشاهده میکروپلاستیک در خون انسان

یک فعال محیط زیست گفت: میکروپلاستیک‌ها از طریق غذا خوردن وارد بدن می‌شوند و به سلول‌های انسان آسیب می‌رسانند.

زباله های میکرو پلاستیکی تهدیدی جدی برای سلامت انسان |کشف و مشاهده میکروپلاستیک در خون انسان

قاسمی گفت: به پلاستیک‌هایی که ابعاد آن‌ها کمتر از ۵ میلی متر باشد، اصطلاحاً میکروپلاستیک گفته می‌شود.

او افزود: میکروپلاستیک‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول بصورت ذاتی ریز هستند مثل الیاف پلاستیکی و دسته دوم میکروپلاستیک‌هایی که در اثر تجزیه پلاستیک‌های بزرگتر تحت شرایطی مانند هوا، اشعه ماورابنفش خورشید، سایش باد و… تولید می‌شوند.

این کارشناس محیط زیست گفت: میکروپلاستیک‌ها آسیب‌های زیادی به سلامت انسان‌ و سایر جانوران می‌رسانند مثلا از راه تنفس و یا از طریق روده  به خون و اندام‌های انسان منتقل می‌شوند و باعث آسیب این اندام‌ها می‌شود.

راهکار مهمی برای دفع میکروپلاستیک‌های تولید شده وجود ندارد البته استفاده از میکروارگانیسم‌هایی که می‌توانند میکروپلاستیک‌ها را از طریق تزریق به آب‌های فاضلاب و سایر منابع آلوده‌ موجود تجزیه کنند، مورد بررسی قرار گرفته، ولی بطور گستره استفاده نشده است.

او گفت: بهترین روش برای کنترل آسیب‌های آنها، جلوگیری از تولید و انتشار آنهاست. کاهش تولید مواد پلاستیکی و پسماند‌های حاصل از آنها، مدیریت صحیح پسماند‌های پلاستیکی (بازیافت و دفع اصولی آنها)، جلوگیری از انتشار مواد پلاستیکی در طبیعت (خشکی و منابع آبی)، استفاده‌ کمتر از ظروف پلاستیکی و بسته بندی‌هایی از این جنس، ممنوعیت استفاده از این مواد در محصولات آرایشی و خمیردندان‌ها از مهمترین راهکار‌های  جلوگیری از تولید و انتشار آن‌ها است.

محققان نیز پیش‌تر با انجام پژوهش، موفق به کشف و مشاهده میکروپلاستیک در خون انسان شدند.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع