در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
یک سال پیش / خواندن دقیقه

محیط بانان محیط زیست؛ حافظانی که نیازمند حمایت هستند +درجه و علائم محیطبانان ایران

به مناسبت روز جهانی محیط بان و جنگلبان

محیط بانان محیط زیست؛ حافظانی که نیازمند حمایت هستند +درجه و علائم محیطبانان ایران

محیط‌بانان با حفاظت از حیات وحش و اکوسیستم‌های طبیعی امنیت این مناطق را تضمین می‌کنند اما گاهی در راه محافظت از این زیستگاه‌ها جانشان به خطر می‌افتد.

محیط بانی شغلی سخت و پرخطر است، افراد برای انتخاب این شغل در ابتدا باید علاقه به حراست از طبیعت را در اولویت زندگی خود قرار دهند. جان محیط بانان در برابر شکارچیان انسانی و حیوانی در خطر است، این محیط بانان از طرفی با شکارچیان تا دندان مسلح و تجهیزات کامل روبرو هستند و از طرفی دیگر خطر درگیری با حیوانات وحشی یا بلایای طبیعی که جان آن‌ها را تهدید می‌کند.

در سراسر جهان، محیطبانان در خط مقدم مبارزه با حفاظت از میراث طبیعی هستند. ۳۱ ژوئیه مصادف با ۹ مرداد، روز جهانی محیط‌بان یا رنجرز‌ها فرصتی برای حمایت از فعالیت‌های حیاتی آن‌هاست.

سرهنگ جمشید محبت خانی گفت: برای پرداخت حقوق محیط‌بانان آیتم‌های مختلفی مانند، مدرک تحصیلی، سن خدمتی، سختی کار، محل خدمت،   جایگاه شغلی مانند فرمانده، کارشناس، معاون و ... وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: محیط‌بانان در استان‌های آرام و عادی هر ۴ سال یک طبقه می‌گیرند که  هر طبقه شامل ۲۰۰ امتیاز می‌شود و افزایش حقوق اتفاق می‌افتد اما در استان‌های مرزی این افزایش طبقه، هر ۲ سال یکبار است.

وی افزود: در یک استان عملیاتی  ممکن است محیط‌بان با ۱۰ سال خدمت ۵ درجه بگیرد و یک محیط‌بان در یک استان آرام در طی ۲۰ سال ۵ درجه بگیرد.  

به گفته‌ محبت خانی، اگر یک محیط‌بان در یک عملیات خاصی موفق شده باشد،  به صلاحدید برابر دستورالعمل در کمیسیون تلفیق افزایش طبقه و درجه آن به صورت تشویقی مطرح می‌شود و به آن‌ها اعطا خواهد شد.

محیط بانان محیط زیست؛ حافظانی که نیازمند حمایت هستند +درجه و علائم محیطبانان ایران

درجه و علائم محیطبانان ایران

منوچهر فلاحی، معاون یگان حفاظت محیط زیست گفت: برای اعلام جانبازی و شهادت محیط‌بانان بر اساس بند ۱۴ ماده ۳ قانون احراز  باید ثابت کنیم شکارچی معارض است یعنی کسی که بر علیه حکومت سلاح استفاده می‌کند، اما سال گذشته یک اصلاحیه برای آیین نامه اجرایی احراز شهادت و جانبازی را به سرلشکر باقری ارسال کردیم که محیطبانان در راه حفظ و حراست محیط زیست، تعقیب و مراقبت، افتادن از کوه، غرق شدن، آسیب جسمی و معلولیت جانباز معرفی شوند یا در صورت فوت شهید محسوب شوند که تا کنون تایید نشده است.

امتیاز سختی کار در گذشته ۳ هزار بود که پس از افزایش حقوق ۵۰ درصدی توسط دولت قبل این امتیاز به ۴۵۰۰ رسید. امسال به صورت ثابت به هر محیط‌بان ۲ میلیون تومان ثابت رفاهی تعلق می‌گیرد برای مثال  یک محیطبان راننده با ۱۰ سال سابقه و مدرک دیپلم در  تهران، ۷ میلیون تومان در حکم دریافت می‌کند که به آن اضافه رفاهی ثابت و اضافه کار هم تعلق می‌گیرد.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع