در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
یک سال پیش / خواندن دقیقه

مغایرت احداث پتروشیمی در میانکاله با قوانین جهانی ذخیره گاههای زیست کره

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی گفت: احداث پتروشیمی در میانکاله مغایر با قوانین جهانی ذخیره گاه‌های زیست کره است.

مغایرت احداث پتروشیمی در میانکاله با قوانین جهانی ذخیره گاههای زیست کره

محمود یزدان دوست گفت: پروژه‌ای که برای ارزیابی زیست محیطی به ما پیشنهاد شده دارای ۲ فاز است که فاز اول آن در استان مازندران و فاز دوم در استان سمنان است.

در فاز اول، گاز متان به پروپیلن تبدیل شده و پس از انتقال به استان سمنان با یک خط لوله به طول ۲۰۰ کیلومتر، در فاز دوم به محصول نهایی پروژه که همان پلی پروپیلن است، تبدیل می‌گردد.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست گفت:  سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال گرفتن این پروژه از استان مازندران و انتقال آن به استان سمنان نیست، اصولا با احداث پروژه پتروشیمی در داخل ذخیره گاه زیست کره مشکل داریم و مطابق قوانین و مقررات جهانی حاکم بر ذخیره گاه‌های زیست کره، قادر به صدور مجوز برای چنین صنعتی در داخل ذخیره گاه زیست کره نیستیم.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ذخیره گاه زیست کره میانکاله در سال ۱۳۵۵ به تایید یونسکو رسیده است، افزود: ما در هیچ ذخیره گاه زیست کره مجاز به انجام مطالعات زیست محیطی نیستیم بنابراین صدور مجوز برای پروژه پتروشیمی میانکاله از اساس غیرممکن است و دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ وجه برای آن مجوزی صادر نخواهد کرد، چون با قوانین ذخیره گاه‌های زیست کره مغایرت دارد.

یزدان دوست اضافه کرد: اگر صنعت پتروشیمی بخواهد در آنجا احداث شود، این ذخیره گاه از لیست ذخیره گاه‌های زیست کره دنیا حذف خواهد شد.  

به گفته‌ی یزدان دوست، برای احداث سد فینسک هم مجوز زیست محیطی صادر نکرده ایم و این موضوع در دست مطالعه قرار دارد.  

گفتنی است؛ چندی پیش منصورعلی زارعی نماینده مردم ساری و میان‌دورود در مجلس شورای اسلامی در قالب یک تذکر به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، مدعی ارسال نامه او به دولت برای انتقال پتروشیمی به استان همسایه شد و افزود: چرا دستور متوقف سازی سد فینسک را صادر نمی‌کنید؟ این سد هزاران میلیارد خسارت به بخش کشاورزی و محیط زیست وارد می‌کند. به نظر مردم ما حتماً شما می‌خواهید آب مورد نیاز این پتروشیمی را از این سد تامین کنید.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع