در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
یک سال پیش / خواندن دقیقه

نتایج سرشماری پرندگان مهاجر اعلام شد | اخبار محیط زیست

سرپرست دفتر حفاظت حیات‌وحش گفت: مجموع مساحت سایت‌های سرشماری کشور در سال ۱۳۹۹، معادل ۱۰۶۸۰۱۷.۳ هکتار بود که حدود ۶۵.۹ درصد از این وسعت سرشماری شد.

نتایج سرشماری پرندگان مهاجر اعلام شد | اخبار محیط زیست

رضا فرجی گفت: بر اساس گزارش ملی سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنار آبزی سال ۱۳۹۹، حدود ۴۹۱ سایت در سراسر کشور آماربرداری شد و مجموعاً ۱۹۹۸۶۱۵ پرنده از ۱۵۶ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی مهاجر شمارش شد که از این تعداد، حدود ۶۱۴۳۹ پرنده متعلق به فهرست سرخ IUCN شامل پلیکان پا خاکستری، غاز پیشانی‌سفید کوچک، عروس غاز، اردک سر حنایی، اردک مرمری، اردک سرسفید، درنای سیبری و تلیله بزرگ در سایت‌های مختلفی از کشور، مشاهده و گزارش شدند.

به گفته سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط زیست، بیشترین جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر فهرست سرخ IUCN متعلق به گونه اردک سر حنایی با جمعیت ۵۳۸۸۲ پرنده و کمترین جمعیت مربوط به دو گونه درنای سیبری (یک قطعه) و عروس غاز (دو قطعه) پرنده بود.

او گفت: استان‌های مازندران، گلستان و گیلان میزبان بیشترین جمعیت و استان‌های البرز، یزد و همدان میزبان کمترین جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر بودند، بیشترین جمعیت پرندگان متعلق به گروه غازها، قو‌ها و اردک‌ها با جمعیت ۹۵۲۸۸۶ پرنده و کمترین جمعیت متعلق به گروه اسکوآ‌ها ۲ پرنده و لک‌لک‌ها، اکراس‌ها و کفچه‌نوک ۱۵۳۹ پرنده بود که در بررسی مربوط به نرخ رشد جمعیت پرندگان زمستان گذران، جمعیت مهاجر گروه پلیکان‌ها بیشترین نرخ رشد و گروه لک‌لک‌ها، اکراس و کفچه‌نوک کمترین نرخ رشد را نشان می‌دهند.

هرساله عملیات سرشماری جمعیت پرندگان در کشورمان با شروع فصل زمستان و اعلام آغاز سرشماری، طی یک برنامه هماهنگ و همگام با بسیاری از کشورها، در تمامی استان‌های کشور و با استفاده از تلسکوپ، دوربین‌های چشمی و نصبی، برای دستیابی به اهداف ملی و بین‌المللی انجام می‌شود.

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع