در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
2 ماه پیش / خواندن دقیقه

همه چیز در باره پیروز (یوزپلنگ) ایرانی

پیروز
همه چیز در باره پیروز (یوزپلنگ) ایرانی

پیروز در پارک پردیسان، ۱۴۰۱

گونه یوزپلنگ
جنسیت نر
زادروز ۱ مهٔ ۲۰۲۲ (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱)
ذخیره‌گاه زیست‌کره توران، ایران
شناخته‌شده برای نماد یوزپلنگ ایرانی
والدین ایران و فیروز

پیروز یوزپلنگی آسیایی و فرزند «ایران» و «فیروز» است که در ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ متولد شد و به نماد یوزپلنگ ایرانی تبدیل شده‌است. این یوز تنها توله باقی‌مانده از سه فرزند «ایران» است.

همه چیز در باره پیروز (یوزپلنگ) ایرانی

تولد

پیروز ۱۱ اردیبهشت در پارک ملی توران واقع در استان سمنان به همراه ۲ توله دیگر به صورت تکثیر در اسارت متولد شدند. دو توله اول در روزهای اول تلف شدند و پیروز با تلاش متخصصین زنده ماند. چهار روز پس از تولد توله اول تلف شد، نگهداری توله دوم و سوم نیز از روز چهارم به مدت شش روز به علیرضا شهرداری سپرده شد. دلیل اصلی تلف شدن دو توله یوز دیگر سزارین و نخوردن شیر مادر بود. پیروز برای تکثیر در اسارت متولد شده‌است.

نگهداری

همه چیز در باره پیروز (یوزپلنگ) ایرانی

پیروز و علیرضا شهرداری، تیمارگر و امدادگر

پیروز با کمک و پرستاری تیمارگر و امدادگر حیات وحش علیرضا شهرداری و علی عمارلویی در پارک حیات وحش پردیسان نگهداری می‌شود. پیتر کالدوِل دامپزشک آفریقایی و بابک باستانی نیز روزانه شرایط جسمانی پیروز را پایش و نیز در نگهداری پیروز همراهی می‌کنند. پس از تلف شدن توله دوم، سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفت که پیروز را به تهران که شرایط و امکانات مناسب‌تری نسبت به توران دارد منتقل کند تا شاید بتوان از این طریق از تلف شدن توله یوز سوم جلوگیری کرد.

برخلاف انتقاداتی که به دست‌آموز بار آمدن پیروز وارد است، پیروز به این نحوه بزرگ شدن نیاز دارد. این توله‌یوز از روز اول توسط انسان بزرگ شده و نگهداری آن نیاز به کمک انسان دارد، ضمن اینکه تحت هیچ شرایطی قرار نیست که به طبیعت بازگردد. پیروز شب‌ها به همراه مربی خود در فضای باز زیر آسمان می‌خوابد تا به فضای طبیعی عادت کند و به دلیل سرد شدن هوا فضای بسته را هم برای نگهداری آن فراهم کردیم تا سرما به آن‌ها آسیب نزند

وزن پیروز در پنج ماهگی به ۴ کیلو و ۵۰۰ گرم رسیده‌است، گوشت مرغ و گوساله به‌همراه مکمل‌های مخصوص را تغذیه می‌کند و حال عمومی خوبی دارد اما نگرانی‌ها همچنان ادامه دارد و وضعیت پیروز پایدار نشده‌است.

در مورد روش‌های نگهداری پیروز نیر نقدهایی وارد شده‌است.

زیستگاه

پیروز تا ۶ ماهگی در تهران می‌ماند و در صورت رفع مشکلات بعد از ۶ ماهگی ممکن است که به پارک ملی توران منتقل شود.

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع