در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
2 ماه پیش / خواندن دقیقه

وزن کشی دو توله یوز تازه متولد شده

وزن کشی دو توله یوز تازه متولد شده در منطقه توران انجام شد.

توران و آذر دو یوزپلنگ تازه متولد شده هستند که هفته پیش توسط یک چوپان شناسایی و تحویل محیط بانی منطقه توران در سمنان شدند. پس از بررسی‌ها صورت گرفته جنسیت دو توله یوز که آذر و توران نام گرفتند، ماده و سن آن‌ها حدود ۳ تا ۴ هفته اعلام شد.

وزن کشی دو توله یوز تازه متولد شده

علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره شناسایی دو توله یوز در منطقه توران سمنان اظهار داشت: به هیچ وجه موضوع قاچاق توله‌ها مطرح نیست. شناسایی دو توله یوز توسط چوپان از خبر‌های خوب کشور است.

وی افزود: یوزپلنگ ایرانی در معرض انقراض قرار داشت و تعدادشان کم بود، ولی فقط طی یک سال اخیر ۴ یوز ماده با توله‌ها به صورت طبیعی در منطقه رؤیت شده‌اند و افزایش تعداد آن‌ها به صورت طبیعی و نه تحت اسارت بوده است.

سلاجقه خاطرنشان کرد: این توله‌ها در شرایط خوبی نگهداری می‌شوند. وضعیت یوز ایرانی طی یک سال گذشته روند خوبی پیدا کرده است.

وی در پاسخ به این پاسخ به این پرسش که انتقال این دو توله یوز به تهران چه زمانی انجام می‌گیرد افزود: بررسی در این زمینه و تصمیم را به دامپزشکان سپردیم و در این نظریه تخصصی دخالت نمی‌کنیم. کارشناسان حیات وحش و دامپزشکان تصمیم قطعی را خواهند گرفت و همانطور که برای پیروز از مشاوره‌های داخل و خارج از کشور بهره‌مند شدیم و تیمی کامل در این راستا همراهی کردند برای دو توله جدید هم به همین روش عمل می‌کنیم؛ لذا شرط انتقال تائید دامپزشکان است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه پیش از این توسط برخی اعلام شده بود که سازمان حفاظت محیط زیست دیگر بودجه نگهداری پیروز در تهران را ندارد و اکنون آیا بودجه برای دو توله یوز جدید در نظر گرفته شده است یا خیر گفت: بله، برای حفظ آن‌ها از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم. خبر نبود اعتبار بودجه برای پیروز کذب است و به هیچ عنوان صحت ندارد.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع