4 ماه پیش / خواندن دقیقه

٦٥ درصد از تلفات طاعون نشخوار کنندگان در مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی است

فرجی :

٦٥ درصد از تلفات طاعون نشخوار کنندگان در مناطق حفاظت شده است

٦٥ درصد از تلفات طاعون نشخوار کنندگان در مناطق حفاظت شده و  پارکهای ملی است

رئیس دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بیش از ۶۵ درصد از تلفات پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده به خاطر تراکم جمعیت و پایین آمدن کیفیت خدمات اکوسیستمی مانند آب و غذا است.


رئیس دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طاعون نشخوار کنندگان کوچک یا ppr یک بیماری مشترک بین دام و حیوانات اهلی است، سازمان دام پزشکی به عنوان متولی اصلی و سازمان محیط زیست تلاش‌های زیادی را برای درمان طاعون انجام داده اند.

فرجی گفت: در سازمان محیط زیست زیستگاه‌های حساس را شناسایی کردیم و آمار را در اختیار سازمان دام پزشکی قراردادیم، اما هنوز سازمان دام پزشکی موفق به واکسیناسیون کامل دام‌های اهلی نشده و چرخه‌ی واکسیناسیون تکمیل نشده است، سازمان دام پزشکی بر اساس قوانین بین المللی متعهد است که تا سال ۲۰۳۰ طاعون نشخوار کنندگان کوچک را ریشه کن کند .

به گفته‌ی فرجی، میزان تلفات در اکثر استان‌ها سیر نزولی داشته، اما باید به صفر برسد، یکی از دلایل توسعه بیماری تراکم جمعیت علف خواران در مناطقی که حفاظت می‌شوند است، بیش از ۶۵ درصد از تلفات در پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده است، که دلیلش افزایش تراکم جمعیت و پایین آمدن کیفیت خدمات اکوسیستمی مانند آب و غذا است.

او گفت: به دنبال آن هستیم تا سطح مناطق حفاظت شده را افزایش دهیم تا تراکم کاهش یابد یا با ابزار‌های مدیریتی مانند انتقال جمعیت حفاظت از کریدور‌ها یا انتقال جمعیت بیماری را کنترل کنیم .

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع