در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
7 ماه پیش / خواندن دقیقه

پهپادها به کمک محیط بانها میآیند/ رفع معضل کمبود نیروی انسانی به کمک ظرفیت های دانش بنیان

رئیس سازمان محیط زیست از تامین نیروی انسانی به کمک شرکت های دانش بنیان و پهپادها خبر داد.

پهپادها به کمک محیط بانها میآیند/ رفع معضل کمبود نیروی انسانی به کمک ظرفیت های دانش بنیان

علی سلاجقه در برنامه صف اول گفت: تالاب ها و طبیعت باید ارزشگذاری اقتصادی شوند و  از نظر ظرفیت های تولیدی باید قیاس شوند، اگر قیمت تمام شده‌ی یک هندوانه محاسبه شود، قیمت میوه بسیار گران تر از این خواهد بود و اکنون بسیاری از میوه های آب بر با قیمت بسیار ارزانی در حال عرضه است.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: مالچ های نفتی از نظر محیط زیستی مشکلات بسیاری دارند و با کمک شرکت های دانش بنیان خاک پوش های محیط زیستی تولید شده و میتواند جلوی ریزگرد هارا بگیرند و در بازه ی ۴ تا ۵ سال میتواند کانون های ریزگرد هارا پوشش دهد و حتی آن را به سایر کشور ها صادر خواهیم کرد، اما تنها مشکل این تولید داخل قیمت بالای تمام شده آن است.

به گفته‌ی سلاجقه  باید به سمتی برویم که پسماند تولید نشود. در مورد پسماند نیاز به فرهنگ سازی است، امروز یکی از دغدقه های دولت پسماند استان های شمالی مخصوصا کوه سراوان گیلان است  این مجموعه بیش از ۵۰ سال است که در آنجا به صورت تر و خشک جمع شده و منابع آبی و خاک آن منطقه را نابود کرده است  و نوع دستگاه ها و نوع وظایف و میزان بودجه مشخص شده است و در غالب یک برنامه ۴ ساله باید جهت معضل محیط زیستی حل شود.

سلاجقه گفت: اصلاحیه قانون حمل سلاح به مجلس فرستاده شده است  از نظر استاندارد جهانی باید به ازای هر هکتار یک محیطبان داشته باشیم اما به ازای هر ۸ هکتار یک محیط بان داریم که این کمبود نیروی انسانی یکی از دلایل به خطر افتادن جان محیط بانان ما است.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: میخواهیم با استفاده از ظرفیت های دانش بنیان مانند پهپاد ها کمبود نیروی انسانی را جبران کنیم، میتوانیم با راه اندازی اتاق مانیتوریگ در هر پاسگاه منطقه را رصد کنیم و با ثبت تصویر چهره شکارچیان، پلاک خودرو و تعداد زادآوری و سرشماری حیات وحش مشکل را برطرف کنیم 

به گفته ی سلاجقه، در روزهای اخیر ۲ محیط بان ما توسط شکارچیان غیر مجاز زخمی شدند،  اکنون حال محیطبانان ما خوب است و روند آنها رو به بهبودی است.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع