در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
7 ماه پیش / خواندن دقیقه

گردش ۵ میلیارد تن ریز گرد در سراسر دنیا به علت فعالیتهای انسانی

گردش ۵ میلیارد تن ریز گرد در سراسر دنیا به علت فعالیتهای انسانی

رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حال حاضر درصدی (۲۰ تا ۲۵ درصد) از گرد و غبارهای موجود در جو به علت فعالیت‌های انسانی افزایش پیدا کرده است.


محمد مجابی  در یک برنامه رادیویی اظهار کرد: حدود ۲ تا ۵ میلیارد تن گرد و غبار در جو زمین وجود دارد که در سراسر دنیا می‌چرخد. وی با اشاره به این که اثرات گرد و غبار همیشه منفی نیست، اظهار داشت: جنگل‌ها به طور مستمر از مواد مغذی گرد و غبار‌های موجود در جو استفاده می‌کنند. در حال حاضر درصدی (۲۰ تا ۲۵ درصد) از گرد و غبار‌های موجود در جو به علت فعالیت‌های انسانی افزایش پیدا کرده است.

مجابی با اشاره به این که نیمی از گرد و غبار‌های جهان از حوالی آفریقا به گردش درمی‌آیند، توضیح داد: این گرد و غبار از مسیر ایران عبور می‌کند.

وی با بیان این که برخی از مناطق شرقی ایران کانون‌های گرد و غبار هستند، اظهار داشت: گرد و غبار‌های موجود در کشور‌های ترکمنستان و حوالی این کشور در افزایش میزان گرد و غبار‌های ایران تاثیر می‌گذارند. بارندگی در خاورمیانه کاهش پیدا کرده است و آن دسته از زمین‌های کشاورزی که به علت بی‌آبی، بیکار مانده‌اند در افزایش مقدار گرد و غبار موثر هستند.

رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد گرد و غبار موجود در ایران از خارج کشور وارد می‌شود، گفت: گرد و غبار مسئله‌ای فراملی است و ما باید به همراه کشور‌های همسایه بتوانیم اثر انسان در تولید گرد و غبار را کاهش دهیم.

به گفته مجابی گرد و غبار‌های عادی از نظر ماهیت با گرد و غبار‌های ایجاد شده به دست انسان تفاوت دارد. کشور‌هایی که درگیر جنگ هستند، با گرد و غبار آلاینده‌های دیگری را هم به همراه دارند.

رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: یک بلوک ۲ میلیون هکتاری در عراق و بلوکی ۱۰ میلیون هکتاری در عربستان وجود دارند که در میزان گرد و غبار ایران اثر جدی می‌گذارند.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع