در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
یک سال پیش / خواندن دقیقه

گزارشی پرحاشیه که امنیت قضایی خبرنگاران را به چالش کشید | قرارداد یک میلیارد تومانی

 انتشار گزارشی تحت عنوان "پشت پرده قرارداد یک میلیارد تومانی و برکناری معاون محیط زیست چیست؟" مورخ ۶ اردیبهشت ۹۹ در این خبرگزاری اخیرا با حاشیه‌هایی همراه شده که نیازمند شفاف سازی است.

اسناد واصله، اظهارات منابع آگاه و مصاحبه محمد فرحت، مشاور وقت حوزه ریاست سازمان حفاظت محیط زیست که دستمایه تهیه گزارش مذکور بود حکایت از آن داشت که حمید ظهرابی، مدیرکل فعلی محیط زیست استان فارس، در زمانی که معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست را برعهده داشته، برای اجرای طرحی تحت عنوان "برنامه احیای زیست بوم جزایر دریاچه ارومیه " با اعتبار یک میلیارد تومان قراردادی با بخش خصـوصـی امضا کرده، اما بر خلاف جدول زمانبندی پرداخت اعتبار، یک ماه پس از آغاز اجرای طرح، دستور تخصیص ۷۰ درصد از اعتبار به طرف قرارداد را صادر کرده است که عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست، پس از اطلاع از ابعاد غیراصولی این قرارداد و نحوه پرداخت اعتبار آن، اجرای طرح را متوقف کرده و مدتی بعد، ظهرابی را از معاونت خود کنار گذاشته و به سمت مدیرکل محیط زیست استان فارس منصوب کرده است.

در پی انتشار این گزارش، خبرنگار طرف مصاحبه فرحت که توضیحات فرحت را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده بود با شکایت ظهرایی به دادسرا احضـار شـد. چرا که ظهرایی ضمن تکذیب موارد فوق تاکید دارد که در اجرای طرح مذکور ایرادی وجود نداشته و کلانتری هم اجرای طرح را متوقف نکرده است. ظهرایی همچنین مدعی است که انتصابش به سمت مدیرکل محیط زیست استان فارس به خواست خودش و به دلیل شرایط خانوادگی صورت گرفته و برکناری در کار نبوده است.

این در حالی است که قبل و بعد از انتقال ظهرابی به استان فارس، خبر برکناری وی از معاونت سازمان محیط زیست در رسانه‌ها منتشر شده بود و حتی چند رسانه رویکرد حمایت ظهرابی، کلانتری به برکناری ظهرابی مورد انتقاد قرار داده بودند.

از سوی دیگر اظهارات قاطعانه فرحت، به عنوان یکی از عالی‌ترین مقامات سازمان محیط زیست مبنی بر اینکه اجرای طرح مذکور، خصوصا در زمینه نحوه پرداخت اعتبار مشکل داشته و سبب شده کلانتری پس از اطلاع از ماجرا "بسیار ناراحت" شده و طرح را متوقف کند و با توضیحات ظهرابی کاملا مغایر است.

اما این ماجرا از جایی شبهه برانگیز شد که به رغم ارائه فایل صوتی مصاحبه فرحت به مراجع قضایی، در رای دادگاه  با این توضیح که فرحت به صورت مکتوب و مشروح ، مصاحبه اش را تکذیب کرده ، خبرنگار طرف مصاحبه فرحت به جرم نشر اکاذیب به پرداخت جزای نقدی و عذرخواهی از ظهرابی در فضای مجازی محکوم شد.

گزارشی پرحاشیه که امنیت قضایی خبرنگاران را به چالش کشید | قرارداد یک میلیارد تومانی

گفتنی است با توجه به اینکه تنها ابزار خبرنگاران و رسانه‌ها برای دفاع از صحت مصاحبه‌هایی که منتشر کرده اند ارائه فایل صوتی مصاحبه است، فایل صوتی مصاحبه فرحت در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته است.

نهایتا ضمن ابراز تاسف از تحمیل هزینه مادی و معنوی به یک خبرنگار که بر اساس شواهد و قرائن موجود و در چهارچوب قانون مطبوعات انجام وظیفه کرده، خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان در راستای رسالت رسانه‌ای خود، به منظور شفاف سازی حقیقت، دفاع از صحت مصاحبه منتشر شده و جلوگیری از سلب اعتماد مخاطبان، در ادامه، متن کوتاه مصاحبه فرحت در گزارش مذکور را به همراه فایل صوتی این مصاحبه در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

در این باره، محمد فرحت، مشاور حوزه ریاست سازمان حفاظت محیط زیست به باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید: این قرارداد را آقای ظهرابی بست که قرارداد اصولی نبود. بعد از یک ماه هم دستور پرداخت حدود ۷۰ درصد از بودجه پروژه را به طرف قرارداد دادند که دکتر کلانتری، رئیس سازمان متوجه شد و پروژه را متوقف کرد.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع