در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
2 هفته پیش / خواندن دقیقه

پاکترین شهرهای جهان

مشکلات محیط‌زیستی همواره مورد توجه مردم و دولت‌ها بوده و سبب به خطر افتادن جان انسان‌ها و همچنین گرم شدن زمین شده است، اما در این میان شهرهایی هستند که با مدیریت منابع و ایجاد راهکارهای مناسب در راستای کاهش این آلودگی‌ها گام برداشتند؛ شهرهایی مثل هامبورگ، شیکاگو، کپنهاگ، هونولولو، هلسینکی، وین، ژنو و چند شهر دیگر جزو پاک‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌روند.

 پاکترین شهرهای جهان

اعتمادآنلاین| مژده اصغرزاده - بیشتر مردم دنیا تمایل دارند که در شهری پاک با طبیعتی سبز زندگی کنند، اما همه این افراد برای داشتن شهری پاک تلاش نمی‌کنند. طرفداران محیط‌زیست سعی می‌کنند با آگاهی رساندن به مردم مشکل گرم شدن زمین را حل کنند. هنوز هم امیدهایی برای نجات زمین وجود دارد. بعضی از شهرها قصد دارند با حذف آلاینده‌های کربنی، جلوگیری از تولید زباله و پایین آوردن سطح آلودگی‌های محیط‌زیستی شهرها را پاک نگه دارند.

اعتمادآنلاین، به نقل از earthnworld، گزارش می‌دهد دانشگاه ییل (Yale university) و سازمان اقتصاد جهانی لیستی از پاک‌ترین شهرهای دنیا بر اساس پارامترهایی مثل سلامت زیستی، بقای اکوسیستم، گوناگونی زیستی، آلودگی هوا و وضعیت آب ارائه کرده‌اند که در زیر 20 شهر پاک دنیا را برشمرده‌ایم:


1- هامبورگ

 پاکترین شهرهای جهان

هامبورگ یکی از شهرهای دوستدار محیط‌زیست در دنیا و پاک‌ترین شهر جهان است. این شهر در نظر دارد که تا سال 2050 آلاینده‌های کربنی را تا 80 درصد کاهش دهد. مسئولان هامبورگ شهروندان این شهر را تشویق می‌کنند تا از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنند و بودجه زیادی را برای توسعه تکنولوژی پاک در این شهر اختصاص داده‌اند.

2- شیکاگو

 پاکترین شهرهای جهانممکن است شیکاگو شهری تمیز به نظر نرسد، اما این شهر روش‌های نوینی برای کاهش آلودگی و تولید زباله دارد. بیش از 185 هزار متر مربع روف گاردن در این شهر وجود دارد. شبکه حمل‌ونقل سازمان‌یافته در این شهر نیز به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند.

3- کپنهاگ

 پاکترین شهرهای جهان

کپنهاگ شهری رنگارنگ در دانمارک و دوستدار محیط‌‌زیست است. دولت بودجه زیادی برای محافظت از کیفیت آب و کاهش آلودگی آب‌وهوا در نظر گرفته است. شنا کردن در آب‌های این شهر امن تلقی می‌شود، زیرا از هرگونه آلودگی به دور است.


4- هونولولو

 پاکترین شهرهای جهان

این جزیره فاصله زیادی با شهرهای مهم دارد و صنایع آلوده آن بسیار کم است. هونولولو شهری سبز است و هیچ زباله‌ای در آن دیده نمی‌شود. این شهر به خاطر جاذبه‌های گردشگری‌اش بسیار تمیز نگه داشته می‌شود.


5- هلسینکی

 پاکترین شهرهای جهان


شهر هلسینکی در فنلاند یکی از مکان‌هایی است که در لیست پاک‌ترین شهرها قرار گرفت. ساکنان این شهر به حفظ محیط‌زیست علاقه دارند و از ریختن آشغال و آلوده کردن هوا خودداری می‌کنند. دولت نیز سیستمی کارآمد برای تولید گرما ابداع کرده تا مصرف انرژی را کاهش دهد.

6- ریکجاویک

 پاکترین شهرهای جهان

این شهر پایتخت ایسلند است و یکی از پاک‌ترین شهرهای جهان قلمداد می‌شود. سیستم بازیافت، حمل‌و‌نقل عمومی و فضای سبز در ریکجاویک بسیار سازمان‌یافته است و مردم آگاهی کاملی از چگونگی حفظ محیط‌زیست دارند.


7- وین

 پاکترین شهرهای جهان

وین پایتخت اتریش و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. پول زیادی برای سیستم جمع‌آوری زباله طراحی شده و بیشتر پسماندها بازیافت می‌شوند.

8- ژنو

 پاکترین شهرهای جهانجای تعجب نیست که ژنو در لیست پاک‌ترین شهرها قرار بگیرد. این شهر سکاندار جنبش محیط‌زیستی است. سطح آلودگی در ژنو بسیار پایین است.

9- کوریتیبا

 پاکترین شهرهای جهان

برزیل کشور تمیزی نیست، اما در شهر کوریتیبا سیستمی طراحی شده که پسماندها را بازیافت می‌کند. این کار دلیلی برای آن شد که شهر کوریتیبا در میان پاک‌ترین شهرهای جهان جای گیرد. مردم این شهر برای تحویل پسماندها کوپن غذا یا بلیت وسایل عمومی دریافت می‌کنند.


10- سنگاپور

 پاکترین شهرهای جهان

سنگاپور یکی از پرگردشگرترین شهرهای جهان است. این شهر استانداردهایی برای محافظت از محیط‌زیست دارد که برخلاف تردد زیاد گردشگران باز هم تمیز است. قوانین بسیار سختگیرانه‌ای برای شهروندان و خارجی‌هایی که به این شهر می‌آیند وضع شده تا شهر همیشه پاکیزه بماند. قانون منع جویدن آدامس و بریدن درختان و همچنین جریمه سنگین برای ریختن زباله در سنگاپور اعمال می‌شود.


11- کالگری

 پاکترین شهرهای جهان


کالگری به دلیل پنج قانونی که دارد جزو پاک‌ترین شهرها به شمار می‌رود؛ قانون کیفیت سیستم فاضلاب، قابل آشامیدن بودن آب، بازیافت، ترافیک و آلودگی هوا پنج اصلی هستند که باعث کاهش آلودگی و پاک ماندن شهر شده‌اند.

12- لوکزامبورگ

 پاکترین شهرهای جهان

لوکزامبورگ را «قلب سبز اروپا» نیز می‌نامند. این شهر از جنگل‌ها و کاخ‌هایش به‌ خوبی مراقبت کرده، به طوری که این مکان‌ها جاذبه گردشگری جالبی برای گردشگران شده است.13- کوبه

 پاکترین شهرهای جهان

کوبه یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ژاپن است و با وجود جمعیت 1.5 میلیونی نفری‌اش هیچ زباله‌ای در شهر دیده نمی‌شود. این شهر یکی از کارآمدترین سیستم‌های بازیافت را دارد.

14- ناتینگهام

 پاکترین شهرهای جهانناتینگهام پاک‌ترین شهر انگلیس است و سطح آلودگی آن بسیار پایین گزارش شده. مقامات این شهر در تلاش‌اند تا فکری به حال افزایش گرافیتی در سطح شهر و آسیب زدن به اموال عمومی بکنند.

15- استکهلم

 پاکترین شهرهای جهان

استکهلم پایتخت سوئد است. این شهر بر اساس گزارش اتحادیه اروپا در سال 2010 پاک‌ترین پایتخت در اروپا شناخته شد. استکهلم در بسیاری از زمینه‌ها چون تغییرات آب‌وهوا، حمل‌ونقل شهری، فضای سبز شهری، کیفیت هوا، جلوگیری از آلودگی صوتی، پسماندها و استفاده از فضاهای باز بسیار خوب عمل کرده است.

16- پورتلند

 پاکترین شهرهای جهان

پورتلند یکی از معدود شهرهای آمریکاست که مردم آن درباره مسائل محیط‌زیستی آگاهی کامل دارند. این شهر شبکه حمل‌و‌نقل شهری بسیار گسترده‌ای دارد. تولید خوراک‌های ارگانیک باعث شده آلودگی در این شهر کاهش یابد.


17- بریزبن

 پاکترین شهرهای جهان

بریزبن شهری بزرگ در استرالیاست که حدود 2.3 میلیون جمعیت دارد، اما بسیار تمیز است. وجود فضاهای سبز، پارک‌ها و باغ‌ها در این منطقه آلودگی را در بریزبن تا حد زیادی کاهش داده و از این رو شهری بسیار تمیز است.

18- آمستردام

 پاکترین شهرهای جهان

آمستردام یکی از بهترین شهرها برای زندگی است، زیرا بسیار پاکیزه است. وجود فضاهای سبز و دسترسی به 600 هزار دوچرخه برای کرایه تاثیر چشمگیری بر پاکیزگی شهر گذاشته است. کسانی که از دوچرخه‌سواری لذت می‌برند حتماً باید از این شهر دیدن کنند.


19- تورنتو

 پاکترین شهرهای جهان

تورنتو یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کاناداست. این شهر بیش از 2.8 میلیون نفر جمعیت دارد، اما ساکنان آن سعی می‌کنند شهر را تمیز نگه دارند. بیشتر مردم در تورنتو از وسایل حمل‌ونقل عمومی و تکنولوژی‌های دوستدار محیط‌زیست استفاده می‌کنند.

20- فرایبرگ

 پاکترین شهرهای جهان

این شهر آفتابی در آلمان قرار دارد و جنگل سیاه که در نزدیکی آن واقع شده باعث پاکیزگی آب‌وهوای فرایبرگ شده است.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع