در وبلاگ حیات خبرهای مربوط به محیط زیست و حیات وحش را دنبال کنید .
2 سال پیش / خواندن دقیقه

افزایش تولید پسماند عامل نابودی طبیعت و مرگ حیات وحش

رها سازی پسماند‌ها در طبیعت در برخی موارد موجب مرگ حیوانات می شود.

افزایش تولید پسماند عامل نابودی طبیعت و مرگ حیات وحش

یکی از مشکلات کره زمین پس از انقلاب صنعتی در جهان، تولید پسماند و استفاده بیش از حد از منابع طبیعی است. در کشور ایران در ایام نوروز با افزایش سفر‌ها و دید و بازدید‌های نوروزی و حضور مردم در طبیعت، حجم تولید زباله‌ها بیشتر می شود و زباله‌ها  با رها سازی در طبیعت باعث نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری میشوند و بازیافت برخی از آن‌ها میلیارد‌ها سال طول میکشد.

افزایش حیوانات مضر شهری با افزایش پسماند

با رشد جمعیت دنیا، یکی از معضلات زیست محیطی کشور‌ها پسماند غذایی است. یک وعده غذایی می‌تواند  ۱۰ گرم پسماند آلومینیوم، کاغذ و پلاستیک تولید کند. زمانی که پسماند غذایی زیاد شود، غذای در دسترس حیوانات بی‌خانمان بیشتر خواهد شد و همین امر رشد غیرقابل کنترل برخی گونه‌ها را ممکن است رقم زند و باعث از بین رفتن تعادل در طبیعت شود.

نابودی منابع خاک با شیرابه ها 

ضایعات غذایی اغلب دارای آب هستند، و باعث بیشتر شدن حجم زباله‌ تر شده و زباله های‌تر باعث به وجود آمدن شیرابه می‌شوند که ممکن است منابع آب را در معرض خطر و آلودگی قرار دهند، شیرابه‌ها در داخل خاک نفوذ کرده و خاک را غیر قابل استفاده می‌کنند.

بازیافت راهی برای پسماند

یکی از روش های مدیریت پسماند ، بازیافت پسماند است. برای مثال می توان زباله غذایی را به مواد قابل استفاده مانند کمپوست تبدیل کرد که یکی از بهترین راه‌های بازیافت این دسته از زباله‌ها است.

پسماند عامل نابودی حیات وحش

رها سازی برخی از پسماند ها مانند پلاستیک در طبیعت باعث نابودی طبیعت می شود،  در برخی از موارد حیوانات با کنجکاوی به سراغ این پسماند ها خواهند رفت که حتی ممکن است بعضی از این پسماند ها منجر به مرگشان شود .

با تولید کمتر پسماند می توان به حفظ محیط زیست و بهبود منابع طبیعی کره زمین کمک کرد .


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع