5 ماه پیش / خواندن دقیقه

چطور گیاهان زینتی را در آب پرورش دهیم؟

چطور گیاهان زینتی را در آب پرورش دهیم؟

پرورش گیاهان زینتی در آب


پرورش گیاهان زینتی در آب این مزیت را دارد که شما می توانید شاهد رشد و نمو گیاه خود از پشت شیشه آب باشید. در شرایط نگهداری گیاه در آب وقتی یک گیاه در آب می‌روید شبیه یک گلدان با شاخه های گل بُریده می باشد با این تفاوت که هم عمر گیاه در آب طولانی است و هم ریشه های گیاه دیده می‌شوند. پس اگر زمین و فضای لازم برای کاشت گیاهان مورد علاقه خود در اختیار ندارید نگران نباشید می توانید تعداد زیادی از گیاهان را در آب پرورش بدهید.

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا می شود گل های خود را در آب پرورش دهید یا خیر؟ در این بخش سعی می‌کنیم شرایط نگهداری گیاه در آب را بیان کنیم. پرورش گیاه در محلول مواد غذایی که (هیدروپونیک) نامیده می شود یک سیستم پیچیده تری است که ما از آن در اینجا صحبت نمی کنیم و فقط راجع به پرورش گیاه زینتی در آب یا (باغبانی بدون خاک) صحبت می کنیم که ساده ترین روش پرورش گیاهان زینتی و آپارتمانی است.

 

چطور گیاهان زینتی را در آب پرورش دهیم؟

ممکن است این سئوال برایتان پیش آید که چطور گیاهان می‌توانند در آب رشد کنند در حالیکه همیشه متخصصین و اهل فن ما را از زیاد آب دادن گیاه بر حذر داشته اند!! دلیل این گفته متناقض نقش اکسیژن است. زیرا هوای موجود در خلل و فرج خاک در اطراف ریشه است که محیط را برای رشد باکتریهای موجود در خاک فراهم میکند و در صورت عدم وجود اکسیژن در اثر آب زیادی ایجاد خفگی در گیاه می‌شود .

زمانیکه اکسیژن در خاک وجود داشته باشد برای گیاه محیط مساعدی وجود دارد . در صورتیکه در کشت آبی اکسیژن در اطراف ریشه ها به حد وفور وجود داشته و محیط برای رشد باکتریها مساعد نیست.

اگر قصد نگهداری گیاه در آب را دارید ، آنرا از داخل خاک خارج کرده ،سپس به منظور جلوگیری از انتقال احتمالی باکتری و قارچ موجود در خاک بهتر است آنرا بشویید. این گیاه پرورشی می‌تواند فقط یک قلمه باشد و خود این قلمه ریشه خواهد داد.

در مورد نگهداری گیاه در آب بایستی مقدار زیادی صبر و حوصله به خرج داد و به گیاه فرصت داده شود که به محیط جدید عادت کرده و پس از مدتی حد اقل یک ماه شروع به دادن ریشه و سپس جوانه و برگهای جدید بنماید .

شرایط پرورش گیاهان زینتی در آب

یک خاک خوب معمولا حاوی مواد غذایی لازم می باشد و گیاهی که در خاک است مواد غذایی را جذب میکند، آب مواد را حل می کند و به وسیله ریشه ها جذب گیاه می شوند، گیاه به خاک محتاج نیست بلکه به مواد غذایی و آبی که در داخل خاک است نیاز دارد.

وقتی یک گیاه در آب خالص رشد نمی کند، به این معنی است که کلیه مواد غذایی مورد نیاز بعلت محروم شدن از خاک در دسترس گیاه قرار نمی گیرد. بنابراین در شرایط نگهداری گیاه در آب بایستی محلولهای غذایی به آن اضافه شود.

مواد غذایی اصلی و ضروری گیاه عبارتند از ازت، فسفر، پتاس و مقداری از مواد معدنی دیگر که به عناصر قلیل موسوم می باشند.  می‌توانید بسیاری از آنها را در فروشگاه نازبو پیدا کنید.

چطور گیاهان زینتی را در آب پرورش دهیم؟
توصیه می شود پرورش گیاهان زینتی در آب را در ظروف شیشه رنگی انجام دهید. ولی در ظروف شیشه ای بی رنگ نیز میتوان به نتیجه رسید، اما برای اینکه قارچ در مقابل روشنایی تولید نشود دور شیشه را با کاغذ تیره رنگی می پوشانند.

بهتر است قبل از استفاده ظرف و یا شیشه را کاملا شسته و ماهی یکبار آب شیشه را تعویض و شیشه و خود گیاه را تمیز نمایید. داخل ظرف را می توانید با سنگ ریزه هایی پر کنید به شرط اینکه قبلا آنها را شسته باشید. ظروف شیشه ای براحتی تمیز می شوند، همچنین قیمت آنها ارزان بوده و فرمهای جالبی از آنها را میتوان تهیه کرد.

قسمتی از آب موجود ظرف کشت، تبخیر می شود و هربار بهتر است مقداری آب ولرم به آن اضافه نمایید. اگر کلر آب زیاد است بهتر است آب را یک شبانه روز به کناری بگذارید تا کلر آن خارج شود.

سطح آب در ظرف کشت باید متناسب با نوع گیاه و گنجایش ظرف باشد، بطوریکه جذب هوا، به سهولت انجام پذیرد. برای اینکه گیاهان بتوانند در آب رشد نمایند باید آب ظرف کشت هر چند روز تعویض گردد زیرا تا زمانیکه آب تازه باشد امکان رشد جلبک ها و باکتریها وجود نداشته و گیاه بخوبی رشد میکند.

برای جلوگیری از فساد سریع آب از زغال نیز میتوان استفاده کرد، برای اینکه زغال در آب شناور نباشد قبل از استفاده چند روز آنرا در آب می‌گذارند تا خیس بخورد این عمل از یک طرف باعث تمیز شدن گرد و خاک زغال شده و از طرف دیگر از کثیف کردن آب جلوگیری میکند.

پرورش گیاهان زینتی در آب و پرورش گل در آب مثل کشت گیاهان در خاک به نور احتیاج دارد. از این جهت بسته به نوع گیاه، باید مکان مناسب آنرا در داخل آپارتمان به دقت انتخاب کنید.

چطور گیاهان زینتی را در آب پرورش دهیم؟
برخی گیاهان قابل پرورش در آب :

۱) برگ بیدی

۲) بنفشه آفریقایی

۳) بگونیا رِکس

۴) حُسن یوسف

۵) دراسنای

۶) پنجه کلاغی

۷) آویز

۸) پتوس

۹) برگ انجیری

۱۰) آنتوریوم

۱۱) عشقه

۱۲) پیله آ

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع