مطالب آموزشی
یک ماه پیش / خواندن دقیقه

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

فهرست مطالب

مایکروسافت در تاریخ ۳ تیر ماه سال ۱۴۰۰ رسما از ویندوز ۱۱ رونمایی کرد. جدیدترین نسخه از سیستم عامل ویندوز در فصل پاییز امسال به صورت یک آپدیت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. ویندوز ۱۱ بزرگ‌ترین به‌روزرسانی سیستم عامل ویندوز پس از ویندوز ۱۰ به حساب می‌آید که در سال ۲۰۱۵ راهی بازار شده بود. ویندوز ۱۱ کلی ویژگی جدید دارد و از رابط کاربری جدیدی هم بهره می‌برد. کاملا مشخص است که مایکروسافت تمرکز خود را روی این موضوع گذاشته که افراد مختلف بتوانند با ویندوز ۱۱ بهتر کار کنند و کارایی بیشتری داشته باشند.

مایکروسافت اعلام کرده که برای نصب ویندوز ۱۱ باید شرایط خاصی داشته باشید. البته نباید نگران باشید، چرا که ابزار مختلفی برای بررسی کامپیوتر شما وجود دارد که به شما می‌گوید که می‌توانید ویندوز ۱۱ را نصب کنید یا خیر. اگر قصد خرید ویندوز ۱۱ را دارید بهتر است آزمایشی روی سیستم خود قرار دهید که نشان می‌دهد ویندوز ۱۱ روی سیستم شما نصب می‌شود یا خیر.

در ادامه این مطلب به شما نصب ویندوز 11 روی لپ تاپ و حل مشکل نصب ویندوز 11 را آموزش می‌دهیم.

نحوه به‌روزرسانی رایگان ویندوز 10 به ویندوز 11

پس از ماه‌ها آزمایش، مایکروسافت درنهایت نسخه نهایی ویندوز 11 را در کانال Release Preview منتشر کرد. درواقع می‌توانید همین امروز به تنظیمات ویندوز 10 بروید و به‌روزرسانی رایگان ویندوز 11 را دریافت کنید. در ادامه به آموزش کامل نصب ویندوز 11 خواهیم پرداخت.

مرحله 1. بررسی کنید که آیا رایانه شما به ویندوز 11 سازگاری دارد یا خیر، با استفاده از برنامه Microsoft’s PC Health App می‌توانید از این موضوع مطلع شوید.

مرحله 2. برای آنکه بتوانید ویندوز 11 را دریافت کنید، باید به بخش تنظیمات یا Settings بروید.

مرحله 3. Settings را باز کنید و به قسمت Update & Security بروید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

مرحله 4. روی گزینه‌ی آپدیت ویندوز یا Windows Update کلیک کنید.

مرحله ۵. منتظر بمانید تا فایل‌های مدنظر دانلود شود.

مرحله‌ ۶. مراحل ابتدایی آپدیت ویندوز ۱۰ به ویندوز ۱۱ شروع به‌صورت خودکار شروع می‌شود.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 

مرحله ۷. اگر به‌صورت خودکار شروع نشد، روی گزینه نصب کلیک کنید. از شما خواسته می‌شود که دستگاه را ری‌استارت کنید. این کار را انجام داده و مراحل نصب را تا انتها پیش ببرید.

 

آیا کامپیوتر من با ویندوز 11 سازگاری دارد؟

باید در نظر داشته باشید که سیستم‌عامل ویندوز ۱۱ با بیشتر کامپیوترهای موجود در بازار سازگاری ندارد و یکی از پیش نیاز نصب ویندوز 11 این است که از اینکه دستگاهتان با سیستم‌عامل جدید مایکروسافت سازگار است یا خیر، اطمینان خاطر حاصل کنید. اگر قصد خرید کامپیوتر جدید یا حتی قصد خرید لپ تاپ را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم دستگاهی خریداری کنید که سازگاری کاملی با ویندوز ۱۱ داشته باشد. در غیر این صورت می‌توانید از ویندوز ۱۰ تا سال ۲۰۲۵ که مایکروسافت پشتیبانی آن را متوقف می‌کند، استفاده کنید.

برای اینکه متوجه این پیش نیاز نصب ویندوز 11 شوید باید PC Health Check را از سایت مایکروسافت دانلود کنید. فایل دانلود شده را باز کنید، با قوانین آن موافقت کنید و اطمینان پیدا کنید که تیک مربوط به قیمت Open PC Health Check را زده باشید. در آخر روی Finish کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

در قدم بعدی صفحه‌ای روی کامپیوتر شما باز می‌شود که PC health at a glance روی آن دیده می‌شود. در این صفحه کادری را مشاهده می‌کنید که روی آن عبارت Introducing Windows 11 دیده می‌شود. روی این قسمت کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

اگر کامپیوتر شما با ویندوز ۱۱ سازگاری نداشته باشد با پیام This PC will not run Windows 11 مواجه می‌شوید. در ادامه پیام‌هایی را مشاهده می‌کنید که در زمان عدم سازگاری سیستم شما با ویندوز ۱۱ نشان داده می‌شوند.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدمآموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدمآموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

اگر کامپیوتر شما با ویندوز 11 سازگار بود، می‌توانید این سیستم عامل را به صورت رایگان در پاییز امسال دانلود کنید. اما روش نصب ویندوز 11 چگونه است و چگونه می‌توانیم به نصب ویندوز 11 روی لپ تاپ بپردازیم.

 

سیستم مورد نیاز برای نصب ویندوز 11

قبل از پیگیری آموزش کامل نصب ویندوز 11 باید چک کنید که آیا سیستم شما حداقل‌های مورد نیاز ویندوز 11 را دارد یا خیر. مایکروسافت سیستم مورد نیاز برای نصب ویندوز ۱۱ را هم اعلام کرده است. برای نصب این سیستم عامل به حداقل ۴ گیگابایت رم و ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی نیاز خواهید داشت. همچنین باید صفحه نمایشی داشته باشید که حداقل وضوح تصویر آن به 720p برسد و اندازه آن هم حداقل باید ۹ اینچ باشد.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای ویندوز ۱۱

روش‌های دانلود ویندوز ۱۱

در آموزش دانلود و نصب ویندوز ۱۱ روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌ها را برایتان توضیح خواهیم داد تا با طریقه نصب ویندوز 11 آشنا شوید.

آموزش دانلود و نصب ویندوز ۱۱ با استفاده از دستیار نصب

 

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

یکی از ساده‌ترین روش‌ نصب ویندوز 11 استفاده از دستیار نصب مایکروسافت است. ابزار مدنظر توسط ردموندی‌ها توسعه داده شده و به کاربر اجازه می‌دهد بدون نیاز به صرف انرژی و تنها با چند کلیک ساده اقدام به نصب ویندوز ۱۱ کند و به همین دلیل این طریقه نصب ویندوز 11 را ساده می‌دانیم.

برای دسترسی به ابزار دستیار نصب ابتدا به صفحه‌ی مخصوص به آن در وب‌سایت مایکروسافت بروید. در صفحه‌ای که وارد شده‌اید روی گزینه‌ی دانلود کلیک کنید. پس از اینکه فایل مدنظر دانلود شد، آن را اجرا کنید. ابزار دستیار نصب ویندوز ۱۱ را نصب کرده و سپس ابزار را اجرا کنید.

ابزار مدنظر پس از اینکه بررسی کرد امکان نصب ویندوز ۱۱ روی سیستمتان وجود دارد یا خیر، فایل‌های مورد نیاز را برای نصب ویندوز ۱۱ دانلود کرده و مراحل نصب را به‌صورت خودکار انجام خواهد داد.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

پس از اینکه نصب ویندوز به اتمام رسید، برنامه از شما می‌خواهد که سیستم را ری‌استارت کنید. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که سیستم را در لحظه ری‌استارت کنید یا انجام این کار را به آینده موکول کنید. چنین اقدامی به شما اجازه می‌دهد که فایل‌ها و اطلاعات مورد نیازتان را ذخیره کنید.

پس از اینکه دستگاه را ری‌استارت کردید، مراحل انتهایی نصب ویندوز ۱۱ پشت سر گذاشته خواهد شد. با اتمام مراحل نصب، می‌توانید با سیستم‌عامل قدیمی‌تان خداحافظی کرده و با موفقیت به ویندوز ۱۱ کوچ کنید.

آموزش نصب ویندوز ۱۱ از طریق USB یا DVD با ساخت فایل ISO

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 

برای نصب ویندوز 11 از طریق فلش USB یا درایو باید ابزار ساخت مدیا یا Media Creation Tool را از وب سایت مایکروسافت دانلود کنید. شما ابزار مدنظر را باید از قسمت Create Windows 11 Installation Media دانلود کنید. برای ساده‌تر شدن یافتن گزینه‌ی مدنظر از تصویر بالا استفاده کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

ابزار MediaCreationToolW11 را دانلود کرده و آن را نصب کنید. فایل نصب شده را اجرا کنید. حال می‌توانید انتخاب کنید که فایل نصبی ویندوز ۱۱ روی فلش USB ساخته شود یا فایل ISO آن در اختیارتان قرار گیرد.

فایل نصبی برای فلش USB راهکار ساده‌ای را در اختیارتان قرار می‌دهد. درواقع کافی است که فایل مدنظر را روی حافظه‌ی فلش کپی کنید. سپس در سیستمی که می‌خواهید ویندوز ۱۱ نصب شود، فلش را متصل کرده و از فایل‌های موجود در آن، فایل نصبی Setup.exe را اجرا کنید. نصب ویندوز ۱۱ به‌صورت خودکار شروع می‌شود.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

در صورتی که ساخت فایل ISO را انتخاب کنید از شما پرسیده خواهد شد که فایل مدنظر در کدام بخش از حافظه ذخیره شود. پس از انتخاب فضای مورد نظر در حافظه و انتخاب نام مناسب برای فایل، دانلود و ساخت فایل شروع می شود.

شما می‌توانید با باز کردن فایل ISO و انتخاب فایل نصب، ویندوز ۱۱ را روی سیستمتان نصب کنید یا آن را روی DVD ریخته و فایل بوتیبل بسازید.

دانلود مستقیم فایل ISO از مایکروسافت

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

شما می‌توانید فایل ISO را مستقیما از وب سایت مایکروسافت دانلود کنید. ابتدا وارد صفحه‌ی مدنظر شوید. سپس مطابق تصویر بالا روی گزینه‌ی دانلود کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

پس از دانلود فایل مدنظر می‌توانید آن را اجرا و سپس مراحل نصب را ادامه دهید.

آموزش نصب ویندوز 11

قبل از این که بتوانید دانلود و نصب ویندوز 11 را انجام دهید، باید یک فایل ISO از ویندوز جدید مایکروسافت در اختیار داشته باشید. اگر در گذشته اقدام به نصب ویندوز 10 یا حتی لینوکس کرده باشید، به خوبی می‌دانید که می‌توان از فایل‌های ISO برای ایجاد یک فلش مموری قابل بوت و راه‌اندازی درایو مجازی استفاده کرد. در ادامه نحوه نصب ویندوز 11 را به شما آموزش می‌دهیم.

1: دانلود کردن یک فایل ISO ویندوز 11 از مایکروسافت

ساده‌ترین روش تهیه فایل ISO ویندوز 11 را می‌توان دریافت آن به صورت مستقیم از مایکروسافت دانست.

 • شما باید وارد صفحه ISO ویندوز 11 شوید.
 • در ادامه کار باید ویندوز 11 را از منوی موجود در قسمت پایین Download Windows 11 Disk Image (ISO) انتخاب کنید. در صورتی که می‌خواهید به صورت مستقیم یک درایو فلش مموری ایجاد کنید، می‌توانید ابزار Windows 11 Installation Media Tool را انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • 3: گزینه دانلود (Download) را انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • 4: زبان موردنظرتان را انتخاب کرده و روی گزینه تایید (Confirm) کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • 5: گزینه دانلود را که نمایش داده شد، انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

هم اکنون شما می‌توانید فایل ISO ویندوز 11 را دانلود کرده و در کامپیوتر ذخیره‌سازی کنید.

2: ایجاد فایل ISO ویندوز 11 با UUP Dump

در نخستین روزهای آزمایش ویندوز 11، مایکروسافت هیچ روش رسمی را برای دریافت فایل ISO سیستم عامل خود ارائه نکرد. بنابراین تنها راهی که امکان دریافت فایل ISO ویندوز 11 وجود داشت، استفاده از یک سایت با نام uupdump.net بود. در این وب سایت کلیه فایل‌های موردنیاز از مایکروسافت دانلود و در نهایت به فایل ISO تبدیل می‌شد. با این که در حال حاضر استفاده از این روش ضروری نیست، اما به شما اجازه می‌دهد ISO را با استفاده از آخرین نسخه Insider ایجاد کنید و دیگر نیازی به دانلود نسخه قدیمی از مایکروسافت و آپدیت مجدد آن از طریق Windows Update نخواهد بود. برای استفاده از UUP Dump باید گام‌های زیر را مدنظر قرار دهید:

 • وارد وب سایت uupdump.net شوید.
 • شما باید روی گزینه X64 موجود در کنار Latest Dev Channel Build کلیک کنید. در حقیقت arm64 برای کامپیوترهایی است که x86 نیستند و برای نصب ویندوز 11 آمادگی دارند.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • در ادامه کار باید آخرین نسخه ایجادشده را انتخاب کنید. در آزمایش‌هایی که ما انجام دادیم فقط یک انتخاب در صفحه وجود داشت.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • هم اکنون باید روی گزینه ادامه (Next) کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • هم اکنون نسخه‌ای از ویندوز را که قصد دارید دریافت کنید، انتخاب کرده و روی گزینه Next کلیک کنید. ما Windows Home را برای تهیه فایل ISO انتخاب کردیم.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • گزینه Download and Convert to ISO را انتخاب کرده و Include Updates را علامت بزنید تا امکان کلیک کردن روی گزینه Create Download Package فراهم شود. در ادامه کار خواهید دید که یک فایل زیپ کوچک در رایانه شما بارگیری می‌شود؛ این یک فایل ISO ویندوز 11 نیست، اما برای دانلود از آن استفاده خواهد شد.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • فایل را از حالت فشرده خارج کرده و محتویات آن را در یک فولدر اختصاصی قرار دهید.
 • در ادامه کار باید روی فایل cmd موجود در فولدر با فایل‌های دانلودشده دو بار کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • در صورتی که ویندوز 10 یک هشدار را پیرامون برنامه غیرقابل تشخیص (Unrecognized App) نمایش دهد، باید روی گزینه Run Anyway کلیک کنید تا عملیات ادامه پیدا کند.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • یک پنجره مربوط به خط فرمان بازگشایی خواهد شد و در ادامه یک دسته از فایل‌ها اجرا می‌شوند و کلیه فایل‌های موردنیاز را از مایکروسافت بارگیری خواهند کرد؛ در نهایت یک فایل ISO ویندوز 11 در اختیارتان قرار خواهد گرفت. این فرایند وابسته به سرعت و قدرت اینترنت شما بوده و ممکن است چند دقیقه یا بیشتر آن طول بکشد.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • هنگامی که اسکریپت نمایش داده شده، کار دانلود فایل ISO ویندوز 11 را به پایان رساند، عدد 0 را به منظور خروج فشار دهید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

یک فایل ISO ویندوز 11 در یک فولدر ظاهر خواهد شد؛ در حقیقت این فایل همان جایی قرار خواهد گرفت که محل قرارگیری uup_Download_Windows.cmd است.

دانلود فایل ISO ویندوز 11 که تاییدیه TPM را دور می‌زند

روش نصب ویندوز 11 بدون tpm یا در ماشین مجازی به این صورت است که باید از ابزار Aveyos Universal MediaCreation که به صورت خودکار بررسی TPM را غیرفعال می‌کند، استفاده کنید.

 • ابزار zip را از صفحه MediaCreationTool Github دانلود کنید. باید روی لینک View Raw در قسمت پایین فایل زیپ کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • فایل دانلود شده را اکسترکت (Extract) کرده و اجرا کنید. در صورتی که ویندوز یک هشدار را با مفهوم خطرناک بودن فرایند نمایش داد، باید گزینه Run Anyway را انتخاب کنید.
 • گزینه 11 را از منوی نمایش داده شده انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • گزینه Create ISO را انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • در ادامه کار باید گزینه Yes را انتخاب کنید تا امکان انجام تغییرات فراهم شود.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

ابزار Media Ceation راه‌اندازی شده و کار دانلود آغاز می‌شود. به خاطر داشته باشید که ممکن است این ابزار اعلام کند که در حال ساخت ویندوز 10 است، اما اینطور نبوده و ابزار در حال ساخت ویندوز 11 است.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

هم اکنون فایل ISO ایجاد شده و به شما اجازه می‌دهد ویندوز 11 را نصب کنید، حتی اگر TPM نداشته باشید.

ایجاد دیسک بوتیبل ویندوز 11

شما برای انجام این کار و دانلود و نصب ویندوز 11 نیازمند یک فلش مموری با حداقل ظرفیت 8 گیگابایت خواهید بود. از آن جایی که فرمت فلش مموری‌ها FAT32 است، نیازمند ابزاری همانند Rufus خواهید بود تا هنگام ایجاد یک فلش بوتیبل، فرمت را هم روی NTFS تنظیم کند.

 • فلش مموری خود را به دستگاه متصل کنید. توجه داشته باشید که قبل از انجام این کار باید کلیه اطلاعات خود را از فلش مموری خارج کنید.
 • در ادامه باید برنامه مدیریت دیسک (Disk Management) را باز کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • در ادامه کار باید کلیه پارتیشن‌های موجود روی فلش مموری را با راست کلیک روی آن‌ها و انتخاب Delete Volume حذف کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • در ادامه کار باید یک پارتیشن 1 گیگابایت ایجاد کرده و فرمت آن را روی FAT32 قرار دهید. شما می‌توانید فرایند را با راست کلیک روی فضای اختصاص داده نشده و انتخاب New Simple Volume آغاز کنید. همچنین امکان تنظیم یک نام دلخواه هم وجود دارد. هم اکنون شما در حال ساخت یک پارتیشن مخصوص خواهید بود که شامل فایل‌های موردنیاز برای بوت شدن است.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • پارتیشن دوم را هم ایجاد کرده و فرمت آن را به NTFS تغییر دهید. این پارتیشن باید تمام فضای دیسک باقی مانده را به خود اختصاص دهد.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • با راست کلیک کردن روی فایل ISO و انتخاب گزینه Mount، فایل ISO را نصب کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد فایل ISO ویندوز 11 را همانند یک دیسک فیزیکی مرور کرده و فایل‌های آن را کپی کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • کلیه فایل‌ها و فولدرها به غیر از فولدر منابع را از فایل ISO ویندوز 11 در پارتیشن FAT32 موجود در درایو USB کپی کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • یک فولدر خالی به نام منابع (Sources) در پارتیشن FAT32 درایو USB ایجاد کنید و فقط فایل wim را از پوشه اصلی منابع در فایل ISO ویندوز 11 کپی کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • کلیه فایل‌ها و فولدرها را از فایل ISO ویندوز 11 روی پارتیشن NTFS درایو USB کپی کنید؛ فایل‌هایی که قبلا هم کپی کرده‌اید را باید انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

هم اکنون یک فلش مموری بوتیبل در اختیار دارید که می‌تواند روی کامپیوترهایی که قابلیت Secure Boot را فعال کرده‌اند، بوت شود.

راهنمای نصب ویندوز 11 (آموزش تصویری)

در ادامه این بخش به راهنمای نصب ویندوز 11 می‌پردازیم و مراحل را به صورت تصویری با هم دنبال می‌کنیم تا نصب ویندوز 11 تکمیل شود.

 • فلش بوتیبل ویندوز 11 را به کامپیوتر خود متصل کرده و دستگاه را بوت کنید.
 • زبان موردنظرتان را انتخاب کرده و روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • هم اکنون باید یک کلید محصول را وارد کنید یا به جای آن روی گزینه I don’t have a product key کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • در ادامه کار باید روی تاییدیه لایسنس کلیک کرده و گزینه Next را انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • گزینه نصب سفارشی (Custom Install) را انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • در ادامه کار باید درایو نصب را انتخاب کرده و روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • در ادامه خواهید دید که نصب‌کننده مقداری از فایل‌ها را کپی کرده و امکان دارد در این مرحله با راه‌اندازی مجدد دستگاه هم مواجه شوید. کشور یا موقعیت مکانی خود را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Yes کلیک کنید. همچنین در صورت درخواست، طرح‌بندی صفحه کلید را هم تعیین کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • نام کامپیوتر خود را تعیین کرده و روی گزینه ادامه (Next) کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • در ادامه کار با حساب کاربری مایکروسافت خود وارد شوید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • یک پین را برای ورود سریع ایجاد کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • گزینه نصب یک دستگاه جدید (Setup as New Device) را انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • تنظیمات حریم خصوصی را فعال‌سازی یا غیرفعال کرده و روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • در این بخش می‌توانید سلیقه خود را برای سفارشی‌سازی ویندوز 11 به کارگیری کنید. پس از انجام تغییرات، گزینه Skip را انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 • وان درایو را راه‌اندازی کرده یا گزینه Only Store files on this Device را انتخاب کنید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

هم اکنون باید منتظر بمانید تا زمانی که فرایند نصب ویندوز به اتمام برسد.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

پس از پایان کار شما باید دسکتاپ ویندوز 11 را مشاهده کنید. هم اکنون شما می‌توانید کار خود را با ویندوز جدید مایکروسافت آغاز کنید یا تنظیمات مختلف را تغییر دهید. به عنوان مثال، شما می‌توانید ویندوز 11 را مشابه ویندوز 10 کنید.

نصب ویندوز 11 روی سیستم قدیمی امکان پذیر است؟

یکی از سوالاتی که ممکن برای شما و کاربران مختلف پیش بیاید این است که آیا نصب ویندوز 11 روی سیستم قدیمی امکان پذیر است؟ در پاسخ به این پرسش باید عنوان کنیم که ویندوز 11 در حال حاضر با همه لپ تاپ‌ها و سیستم‌ها سازگاری ندارد و در بالا به شما آموزش دادیم که چگونه با نصب PC Health Check می‌توانید این موضوع را بررسی کنید.

همچنین باید به حداقل سیستم مورد نیاز برای نصب ویندوز 11 نیز توجه داشته باشید و شاید نصب این ویندوز به روی سیستم قدیمی شما باعث کند شدن شدید لپ تاپ یا سیستم شود. اکیداً توصیه می‌کنیم تا از سازگاری ویندوز 11 با سیستم خود اطمینان حاصل نکرده‌اید به نصب کردن ویندوز 11 اقدام  نکنید.

ویندوز 11 نصب کنیم یا نه؟

پاسخ به این سوال که آیا ویندوز 11 نصب کنیم یا نه به خود شما بستگی دارد. در وهله اول که باید از پشتیبانی این ویندوز از سیستم خود مطمئن شوید و سپس به نصب اقدام کنید، ولی در حالت کلی اگر خیلی برای امتحان کردن این ویندوز عجله ندارید پیشنهاد نمی‌کنیم از همین ابتدا به سراغ ویندوز 11 بروید.

در واقع بسیاری از کاربران ویندوز حتی در حال استفاده از ویندوز 7 هستند و مشکلی نیز در کاربری روزمره ندارند. ویندوز 10 در حال حاضر قابلیت‌های بسیار خوبی دارد و اگر از عملکرد آن به روی لپ تاپ خود راضی هستید و نیازی نیز به قابلیت‌های جدید گفته شده در ادامه ندارید پس نصب ویندوز 11 خیلی ضروری نیست.

حل مشکل نصب ویندوز 11

در انجام مراحل بالا با خطای نصب ویندوز 11 مواجه شده‌اید؟ در ادامه این بخش مشکل نصب نشدن ویندوز 11 را با هم بررسی می‌کنیم.

اصلی‌ترین خطای نصب ویندوز 11 کدام است؟

 • مواجه شدن با ارور no error code
 • مشکل نصب نشدن ویندوز 11 به دلیل ارور 0xc1900101
 • عدم نصب ویندوز 11 با ارور safe_os phase
 • مشکل product key

رفع خطای نصب ویندوز 11

در این بخش به تعدادی ترفند نصب ویندوز 11 می‌پردازیم که باعث رفع خطای نصب ویندوز 11 خواهد شد.

فعال کردن TPM در BIOS

یکی از ترفند نصب ویندوز 11 همین فعال کردن TPM در BIOS است. هر بار که دکمه پاور لپ تاپ خود را فشار می‌دهید، بایوس اولین بخشی است که سیستم عامل شما را به اجرا درمی‌آورد و تنظیمات اعمال شده توسط شما را بازیابی می‌کند و عملا باعث می‌شود لپ تاپ شما به لپ تاپ مخصوص خودتان تبدیل شود و هربار مجبور نباشید تا از نو تنظیمات را مشخص کنید.

اگر بخواهید تنظیمات BIOS را تغییر دهید نیاز دارید تا به بخش BIOS وارد شوید. کلید‌های ورود به بخش بایوس می‌تواند برای هر مدل متفاوت باشد اما به طور کلی با یکی از دکمه‌های F2، F1، F12 یا DEL می‌توانید به این بخش وارد شوید.

دکمه بایوس لپ تاپ خود را باید به محض روشن کردن لپ تاپ فشار دهید تا به تنظیمات بایوس وارد شوید. به طور کلی اما برای پیدا کردن دکمه‌های مخصوص به لپ تاپ خودتان نام آن را به همراه عبارت BIOS Keys در گوگل وارد کنید.

پس از وارد شدن به بایوس به Security بروید و گزینه TPM را در حالت فعال قرار دهید. در نهایت تغییرات ایجاد شده را ذخیره کنید. توجه داشته باشید که این مراحل بسته به برند لپ تاپ شما و نسخه بایوس می‌تواند متفاوت باشد و بین همه دستگاه‌ها یکسان نیست.

Secure Boot را فعال کنید

برای فعال کردن این گزینه به تنظیمات لپ تاپ بروید و گزینه Update and Security را انتخاب کنید. حال از ستون سمت چپ گزینه Recovery را انتخاب کرده و به روی Restart now کلیک کنید. در ادامه گزینه Troubleshoot را انتخاب کرده و گزینه Advanced options را برگزینید.

در مرحله بعدی گزینه UEFI Firmware settings را انتخاب کنید و پس از وارد شدن لپ تاپ به بخش بایوس به قسمت Security و Secure Boot بروید این گزینه را فعال کنید و در نهایت تنظیمات را ذخیره کرده و از این بخش خارج شوید.

GPU driver را حذف کنید

در سرچ پایین صفحه device manager را جستجو کرده و به روی آن کلیک کنید. حال به روی گزینه Display adapters کلیک راست کرده و Uninstall device را انتخاب کنید. پس از این مرحله سیستم یک درایور جایگزین نصب می‌کند. این راه‌کار به کمک بسیاری از افراد آمده و پس از انجام این کار توانسته‌اند نصب ویندوز 11 را پشت سر بگذارند.

مروری بر تغییرات به‌وجود آمده در ویندوز ۱۱

پس از نصب ویندوز ۱۱ احتمال حسابی با آن سرگرم خواهید شد. جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت حتی در نسخه آزمایشی هم کلی ویژگی‌های جذاب دارد. این سیستم عامل از ظاهر جدیدی بهره می‌برد که از همین الان نظر همه را به سمت خود جلب کرده است. حالا می‌خواهیم به شما بزرگ‌ترین تغییرات ویندوز ۱۱ را بگوییم.

طراحی و رابط کاربری ویندوز ۱۱

ویندوز ۱۱ بیشتر از هر سیستم‌عامل دیگری سعی کرده به سیستم‌عامل مک نزدیک شود. طراحی ویندزو ۱۱ بسیار سازده و سرراست است و منوها هم لبه‌های گردی پیدا کرده‌اند. آیکون آشنای منوی استارت سیستم‌عامل ویندوز به جای اینکه در سمت چپ نوار وظیفه قرار داشته باشد، به مرکز انتاقل پیدا کرده است. با این حال اگر دوست داشته باشید می‌توانید این منو را به همان مکان قبلی برگردانید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

رابط کاربری جدید ویندوز ۱۱

نصب اپلیکیشن‌ اندروید روی ویندوز ۱۱

یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی ویندوز ۱۱ نصب اپلیکیشن‌های اندرویدی است. مایکروسافت استور جدیدی را به همکاری آمازون طراحی کرده که در آن اپلیکیشن‌های اندرویدی هم دیده می‌شوند. بسیاری از کاربران ویندوز سال‌ها منتظر چنین چیزی بودند و حالا می‌توانند آن را روی ویندوز ۱۱ تجربه کنند.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

نصب اپلیکیشن اندروید روی ویندوز ۱۱

پشتیبانی بهتر از دسکتاپ مجازی

در ویندوز ۱۱ می‌توانید از دسکتاپ مجازی استفاده کنید. این قسمت در جدیدترین نسخه از سیستم عامل ویندوز بیشتر شبیه به مک شده است. حالا می‌توانید خیلی راحت به بین صفحه‌های نمایش مجازی مختلف در گردش باشید. این قسمت در ویندوز ۱۰ سخت‌تر بود.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

عملکرد بهتر دسکتاپ مجازی در ویندوز ۱۱

انتقال راحت‌تر از مانیتور به لپ‌تاپ

ویندوز ۱۱ از ویژگی جدیدی به نام Snap Group و Snap Layouts بهره می‌برد. در این قسمت اپلیکیشن‌هایی که اخیرا از ان‌ها استفاده کرده‌اید قرار میگیرند تا بتوانید راحت‌تر بین آن‌ها سوییچ کنید. این قسمت به شما اجازه می‌دهد که بتوانید به راحتی مانیتور دیگری متصل کنید یا مانیتور را جدا کنید، بدون اینکه چیزی را در صفحه‌نمایش بعدی از دست بدهید. اگر به مناسبت عرضه ویندوز ۱۱ به خرید مانیتور فکر می‌کنید، بهتر است مانیتور باکیفیتی بخرید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۱ بهتر از قبل می‌شود.

اضافه شدن مایکروسافت تیمز به ویندوز ۱۱

مایکروسافت تیمز را به ویندوز ۱۱ آورده و کاری کرده که این اپلیکیشن پیام‌رسان کاملا با این سیتسم عامل در تعامل باشد. تیمز روی تسک‌بار قرار گرفته و دسترسی به آن هم بسیار سریع است. حالا می‌توانید از روی پلتفرم‌های ویندوز، مک، اندروید و iOS به تیمز دسترسی داشته باشید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

نرم‌افزار Teams در ویندوز ۱۱ وجود دارد.

اضافه شدن ویجت‌های جدید

ویجت‌ها قبلا هم روی ویندوز وجود داشتند. حالا در ویندوز ۱۱ می‌توانید از منوی تسک‌بار به ویجت‌ها دسترسی داشته باشید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

طراحی جدید ویجت‌ها در ویندوز ۱۱

صفحه نمایش لمسی بهتر، پشتیبانی از فرمان صوتی و قلم

مایکروسافت کاری کرده که ویندوز ۱۱ بهتر از ویندوز ۱۰ با تبلت‌ها سازگاری داشته باشد. آیکون‌ها روی تسک‌بار با فاصله بیشتری قرار گرفته‌اند تا لمس کردن آن‌ها راحت‌تر باشد. همچنین ژست‌های حرکتی بیشتری هم به این سیستم‌عامل اضافه شده است. ویندوز ۱۱۱ از قلم دیجیتالی و ویژگی‌های خاص آن پشتیبانی می‌کند. اگر قلم شما دارای لرزش یا هپتیک باشد، ویندوز ۱۱ این کاری می‌کند که به خوبی لرزش‌ها را احساس کنید. این موضوع را در زمان یادداشت کردن و طراحی متوجه می‌شوید. در این سیتسم عامل قابلیت پایپ با صدا را هم تجربه خواهید کرد.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

ویندوز ۱۱ سازگاری مناسبی با قلم‌های دیجیتال و فرمان صوتی دارد.

اضافه شدن تکنولوژی‌های ایکس باکس برای بهبود بازی کردن

ویندوز ۱۱ نقش بزرگی در اجرای بازیها روی پلتفرم کامپیوترهای شخصی دارد. به همین دلیل مایکروسافت برخی از ویژگی‌هایی که تا الان تنها روی ایکس باکس وجود داشتند را به ویندوز ۱۱ آورده است. قابلیت‌هایی مانند Auto HDR و DirectStorage به این سیستم عامل اضافه شده است.

آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

عملکرد بهتر بازیها در ویندوز ۱۱

 

بازگشت از ویندوز 11 به ویندوز 10 چگونه انجام می‌شود؟

به دو روش کلی می‌توانید از ویندوز ۱۱ به ویندوز ۱۰ برگردید و این مستقیما به تعداد روزهایی بستگی دارد که از نصب ویندوز ۱۱ به روی سیستم شما گذشته است. اگر کمتر از ۱۰ روز است که ویندوز ۱۱ را به روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود نصب کرده‌اید به راحتی می‌توانید به ویندوز ۱۰ برگردید.

خود شرکت مایکروسافت این ویژگی را در نظر گرفته شما اگر بعد از نصب از ویندوز ۱۱ راضی نبودید بتوانید بدون مشکل و به راحت‌ترین شکل ممکن به نسخه قبلی بازگردید. برای این کار کافیست به تنظیمات و سپس بخش System بروید و پس از انتخاب گزینه‌ی Windows update به روی Additional options recovery کلیک کنید.

با انجام این کار به منو یک گزینه‌ی Recovery options اضافه می‌شود. حال در این قسمت به روی گزینه‌ی Go back کلیک کنید. به محض انتخاب این گزینه یک صفحه آبی رنگ با پیغام ‘’Getting thing ready’’ به روی صفحه نمایش داده می‌شود و باید کمی منتظر بمانید.آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

در مرحله بعد مایکروسافت از شما سوال می‌کند که به چه دلیل می‌خواهید به نسخه قبلی بازگردید و شما باید دلیل خود را انتخاب کنید و یا این که حتی آن را توضیح دهید. در ادامه ویندوز از شما سوال می‌کند که به دنبال آپدیت‌های جدیدتر باشد یا خیر که شما در این مرحله باید گزینه‌ی No thanks‌ را برگزینید.

در این مرحله ویندوز به شما توضیح می‌دهد که این فرایند ممکن است کمی زمان بر باشد و باید تا تمام شدن آب حوصله کنید. همچنین یادآور می‌شود که با این کار ممکن است مجبور شوید برخی برنامه‌های خود را بار دیگر نصب کنید. برای رد شدن از این مرحله به روی گزینه‌ی Next کلیک کنید.

در نهایت هم در مرحله‌ی بعدی باید یک بار دیگر گزینه‌ی Next و در نهایت Go back to windows 10 را انتخاب کنید.

 

چگونه بفهمیم چند روز از نصب ویندوز ۱۱ گذشته است؟

روشی برای انجام این کار وجود ندارد و باید خودتان به این تاریخ توجه داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم زمانی که ویندوز ۱۱ را نصب می‌کنید به روی گوشی خود یا خود لپ تاپ یک یاداور برای ۹ روز بعد تنظیم کنید که اگر این نسخه را دوست نداشتید بتوانید در نهایت سادگی به نسخه قبلی بازگردید.

چگونه بعد از گذشت ۱۰ روز از ویندوز ۱۱ به ویندوز ۱۰ برگردیم؟

اگر بیش از ۱۰ روز از نصب ویندوز ۱۱ به روی سیستم شما گذشته باشد دیگر نمی‌توانید از روش اول استفاده کنید و باید به سراغ روش دوم بروید. در روش دوم باید ویندوز ۱۰ را به روش کلاسیک به روی لپ تاپ یا کامپیوتر خود نصب کنید.

یعنی در ابتدا باید فایل ویندوز را به روی یک فلش انتقال دهید (البته با روش‌های مخصوص به خود) و در ادامه به منوی بوت لپ تاپ بروید و ویندوز قبلی خود را حذف کرده و ویندوز جدید را نصب کنید.آموزش تصویری نصب ویندوز 11 | آموزش قدم قدم

 

اگر قصد نصب ویندوز 11 را دارید، حتما قبل از نصب از حداقل سخت‌افزار مورد نیاز آن مطمئن شوید.


 

در ادامه این مراحل را به شما آموزش می‌دهیم و باید مطابق همین مراحل عمل کنید.

 • در ابتدا مطمئن شوید که هیچ فایل مهمی در درایو اصلی شما وجود نداشته باشد؛ چرا که این درایو در فرایند نصب مجدد ویندوز به طور کامل فرمت می‌شود. اگر لپ تاپ شما تنها یک درایو اصلی دارد حتما اطلاعات مهم خود را به یک هارد دیسک انتقال دهید.
 • فایل نصبی ویندوز ۱۰ را به روی لپ تاپ خود دانلود کنید. این فایل احتمالا حدود ۴ یا ۵ گیگابایت حجم دارد.
 • یک فلش ۸ گیگابایتی یا بیشتر انتخاب کرده و آن را به سیستم متصل کنید. توجه داشته باشید که فلش در طول عملیات نصب ویندوز فرمت می‌شود و اگر اطلاعات مهمی به روی آن است حتما آن را به لپ تاپ یا هارد خود انتقال دهید.
 • برنامه Rufus‌ را دانلود و نصب کنید. سپس این برنامه را اجرا کرده و دقیقا فلش متصل کرده به سیستم را انتخاب کنید.
 • در ادامه باید فایل دانلود کرده ویندوز را در این برنامه انتخاب کنید و سپس گزینه‌ی موجود در برنامه را به جای GPT به روی MBR قرار دهید (البته اگر در بوت منو فلش خوانده نشد باید بار دیگر GPT را انتخاب کنید اما اکثر لپ تاپ ها و سیستم‌ها با MBR کار می‌کنند).
 • حالا شروع را انتخاب کنید تا ویندوز ۱۰ به برای نصب به روی فلش انتقال پیدا کند. این فرایند به نسبت سرعت سیستم شما و همچنین فلش ممکن است حدود ۳۰ دقیقه به طول بینجامد.
 • در ادامه حالا مدل لپ تاپ خود را در گوگل به همراه Boot menu سرچ کنید تا دکمه‌های مخصوص لپ تاپ شما برای ورود به بخش بوت منو به شما نمایش داده شود. این ترکیب دکمه‌های یا حتی یک دکمه تکی می‌تواند برای سیستم‌های مختلف متفاوت باشد.
 • حالا لپ تاپ یا سیستم خود را خاموش کنید. به محض روشن کردن دوباره دکمه‌های لازم برای ورود به بوت منو را انتخاب کنید. حالا به منوی بوت منتقل می‌شوید و به سادگی در این بخش می‌توانید فلش وصل شده به ویندوز را انتخاب کنید.
 • بعد از کمی صبر به بخش نصب ویندوز ‍۱۰ منتقل می‌شود. در این قسمت باید نوع ویندوز دلخواه خود و درایو مورد نظر را انتخاب کنید. فقط در نظر داشته باشید که درایو اصلی خود که ویندوز در آن بوده است را در ابتدا فرمت کنید.
 • در ادامه فرایند نصب ویندوز کمی به طول می‌انجامد و در نهایت ویندوز به روی سیستم شما نصب می‌شود.
 • چون به احتمال خیلی زیاد ویندوز اصلی به روی لپ تاپ خود نصب نکرده‌اید پس از بالا امدن ویندوز باید آن را کرک کنید و در نهایت درایوهای مختلف لپ تاپ را به روی آن نصب کنید.

سوالات متداول

روش نصب ویندوز 11 بدون tpm چگونه است؟ روش نصب ویندوز 11 بدون tpm یا در ماشین مجازی به این صورت است که باید از ابزار Aveyos Universal MediaCreation که به صورت خودکار بررسی TPM را غیرفعال می‌کند، استفاده کنید. ابزار zip را از صفحه MediaCreationTool Github دانلود کنید. باید روی لینک View Raw در قسمت پایین فایل زیپ کلیک کنید. فایل دانلود شده را اکسترکت (Extract) کرده و اجرا کنید. در صورتی که ویندوز یک هشدار را با مفهوم خطرناک بودن فرایند نمایش داد، باید گزینه Run Anyway را انتخاب کنید. گزینه 11 را از منوی نمایش داده شده انتخاب کنید. گزینه Create ISO را انتخاب کنید. در ادامه کار باید گزینه Yes را انتخاب کنید تا امکان انجام تغییرات فراهم شود.

ویندوز 11 نصب کنیم؟ پاسخ به این سوال که ”آیا ویندوز 11 نصب کنیم؟” به خود شما بستگی دارد. در وهله اول که باید از پشتیبانی این ویندوز از سیستم خود مطمئن شوید و سپس به نصب اقدام کنید، ولی در حالت کلی اگر خیلی برای امتحان کردن این ویندوز عجله ندارید پیشنهاد نمی‌کنیم از همین ابتدا به سراغ ویندوز 11 بروید.

نصب ویندوز 11 روی سیستم قدیمی امکان پذیر است؟ شما یا کاربران مختلف ممکن است به دنبال آموزش نصب ویندوز 11 روی سیستم قدیمی باشید. در پاسخ باید عنوان کنیم که ویندوز 11 در حال حاضر با همه لپ تاپ‌ها و سیستم‌ها سازگاری ندارد و در بالا به شما آموزش دادیم که چگونه با نصب PC Health Check می‌توانید این موضوع را بررسی کنید. پس عملا آموزش نصب ویندوز 11 روی سیستم قدیمی  وجود ندارد و نمی‌توانید روی هر سیستمی ویندوز 11 را نصب کنید.

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع