مطالب آموزشی
6 ماه پیش / خواندن دقیقه

آموزش کامل نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت | تصویری

نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت

آموزش کامل نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت | تصویری

شماره شبا بانک ملت، یک کد ۲۴ کاراکتری است که برای نقل و انتقال وجه میان بانک‌های داخلی و حتی نقل و انتقال های برون مرزی به کار می‌رود. این شناسه یکتا به مشتریان کمک می‌کند تا به سادگی، تنها با به کارگیری یک شماره بتوانند درخواست انتقال وجه خود را در هر یک از سامانه‌های خدمات پرداخت الکترونیک ساتنا و یا پایا و غیره بانک مرکزی جمهوری اسلامی ثبت کنند. از آنجایی برای هر شماره حساب تعریف شده در سیستم بانک مرکزی، تنها یک شماره شبا وجود دارد، بکارگیری شماره شبا در نقل و انتقالات میان بانکی موجب کاهش بروز هرگونه خطا در حساب مقصد می‌شود. برای دریافت شماره شبا بانک ملت، روش های مختلفی از جمله مراجعه حضوری به بانک و یا خودپرداز وجود دارد ولی یکی از ساده ترین روش‌‌ها، دریافت اینترنتی شماره شبا بانک ملت است. 


مطالب مرتبط:


بدست آوردن شماره شبا بانک ملت از طریق کارت بانکی

در صورتی که کارت بانکی ملت شما جدید است، به راحتی می‌توانید شماره شبای خود را بر روی کارت مشاهده کنید. مطابق تصویر زیر شماره شبای بانک ملت در بالای کارت درج شده است که ابتدای آن با واژه IR آغاز می‌شود:

 

آموزش کامل نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت | تصویری


 بدست آوردن شماره شبا از طریق وب سایت بانک ملت

برای اینکار ابتدا وارد صفحه زیر شده  

در صفحه نشان داده شده، روی گزینه دریافت شماره شبا کلیک کنید:

آموزش کامل نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت | تصویری

برای دریافت شماره شبا مربوط به یکی از شماره حساب‌های متعلق به بانک ملت، بعد از انتخاب گزینه «شماره حساب های متمرکز»، شماره حساب مورد نظر خود را به همراه کد امنیتی وارد کنید و بر روی دکمه ادامه کلیک کنید.


آموزش کامل نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت | تصویری

در مرحله تایید اطلاعات، بعد از چک کردن مشخصات نشان داده شده و در صورت تایید آنها، بر روی دکمه تایید و ادامه کلیک کنید.


آموزش کامل نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت | تصویری

اکنون می‌توانید شماره شبا را مشاهده کنید. شماره شبا در بانک ملت 24 رقمی است و با عبارت IR آغاز می‌شود.

 

آموزش کامل نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت | تصویری


توجه داشته باشید در صورتی که تمایل به دریافت شماره شبا متعلق به قراردادهای تسهیلات را دارید، در ابتدا گزینه «قراردادهای تسهیلات» را انتخاب کنید و سپس طبق مراحل گفته شده، شماره شبا مورد نظر خود را دریافت کنید.


شماره شبا بانک ملت چیست؟

منظور از شماره شبا بانک ملت، شماره شبای متعلق به کلیه حساب‌های قرض الحسنه، جاری و غیره این بانک می باشد. لازم به ذکر است علاوه بر حساب‌های بانکی، برای کلیه قراردادهای تسهیلاتی این بانک نیز شماره شبا مستقل صادر می‌شود تا عملیات واریز و انتقال وجه با سهولت بیشتری انجام شود.

استفاده از شماره شبا بانک ملت، همچنین امکان انجام کلیه عملیات‌های انتقال وجه در بستر پایا و ساتنا و غیره و هم چنین تراکنش‌های بین المللی را نیز برای مشتریان این بانک فراهم می‌سازد. 

در نظر داشته باشید برای امور تراکنشی و نقل و انتقالات بانکی می‌توانید شماره شبا خود را با اطمینان در اختیار دیگران قرار دهید و از نگرانی از بابت مسائل امنیتی در این باره وجود ندارد.

شماره شبا بانک ملت چند رقمی است؟

شماره شبا بانک ملت، یک شماره ۲۴ رقمی یکتاست که به هر کدام از حساب‌های بانکی و یا قراردادهای تسهیلاتی بانک ملت، اختصاص داده می‌شود. این شماره از سال ۱۳۸۸ طبق  استاندارد ISO 13616 طراحی و اجرا شده است و همان طور که از اسم آن مشخص است (شناسه حساب بانکی ایران) هدف آن یکپارچه سازی کلیه شماره‌ حساب‌ها و قراردادهای کشور است.

شاید تعداد رقم‌های بالای شماره شبا بانک ملت در ابتدا کمی زیاد و گیج کننده به نظر برسد ولی نگاهی به ساختار شماره شبا آن می‌تواند به درک بهتر آن کمک کند:


آموزش کامل نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت | تصویری

کد کشور: IR  که نشان دهنده کد کشور صادر کننده شماره شبا است.

ارقام کنترلی: ارقام کنترلی کد شبا با توجه به الگوریتم های اعتبار سنجی در ساختار قرار می‌گیرند و به نحوی صادر می‌شوند که جمع اعداد و ارقام  و کد درج شده در شماره شبا (بعد از تبدیل شدن به اعداد قراردادی) بر عدد خاصی بخش پذیر باشد.

کد مربوط به هر بانک: در این قسمت کد قراردادی مربوط به هر بانک در شماره شبا قرار می‌گیرد. کد مربوط به شماره شبا بانک ملت، عدد ۰۱۲ است.

کد مربوط به شماره حساب: ارقام مربوط به شماره حساب به صورت ۱۸ کاراکتری در این قسمت قرار داده می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت شماره شبا بانک ملت، همیشه به صورت IRXX012 شروع شده و با درج اطلاعات شماره حساب تمام می‌شوند.

شماره شبا بانک ملت از طریق پیامک و کد بانک

یکی دیگر از روش‌های دریافت شماره شبا بانک ملت، استفاده از پیامک است. برای این کار  کافیست شماره حساب خود را به شماره 30003305 ارسال کنید تا شماره شبا برای شما ارسال شود.

شماره شبا بانک ملت از طریق کد بانک (USSD)

استفاده از کد بانک ملت (#712*) نیز یکی دیگر از روش های دریافت شماره شبا بانک ملت می‌باشد. برای این  منظور شما نیاز به داشتن کارت بانکی ۱۶ رقمی بانک ملت و رمز اینترنتی آن دارید.

مراحل دریافت شماره شبا بانک ملت از طریق کد بانک  (#712*)

مرحله اول: فعالسازی

  1. کد اختصاصی #712* را شماره گیری کنید
  2.  گزینه شماره 4(تنظیمات) را انتخاب کنید
  3. گزینه 3 (ثبت کارت) را انتخاب کنید
  4. شماره کارت را وارد کنید

مرحله دوم:

۱. از منوی اصلی گزینه ۱ (کد بانک ملت) را انتخاب کنید

۲. گزینه شماره ۵ (دریافت کد شبا) را انتخاب کنید

۳. شماره حساب خود را وارد نمایید.

شماره شبا بانک ملت با شماره حساب

با استفاده از شماره حساب بانکی بانک ملت، به راحتی می‌توانید شماره شبا متعلق به آن را دریافت کنید. برای این کار دو راه ساده وجود دارد:

۱- دریافت شماره شبا بانک ملت از طریق وب‌سایت بانک ملت:

برای این کار باید ابتدا وارد این صفحه شده، و گزینه بانک ملت را انتخاب کنید. سپس روی دکمه «دریافت شماره شبا» کلیک کنید. در صفحه ای که به شما نشان داده می‌شود، گزینه «شماره حساب های متمرکز» را انتخاب کنید و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. در مرحله بعد، اطلاعات نشان داده شده را تایید کرده و شماره شبا خود را دریافت کنید.

۲- دریافت شماره شبا بانک ملت از طریق کد بانک:

با وارد نمودن شماره حساب بانکی خود از طریق کد USSD بانک ملت #712*، می‌توانید شماره شبا خود را به سادگی دریافت کنید. مراحل فعالسازی و شماره گزینه‌های که باید انتخاب نمایید در قسمت قبل به طور مفصل توضیح داده شده است.

سقف انتقال وجه با شماره شبا بانک ملت

سقف انتقال وجه با شماره شبا بانک ملت با توجه به سرویس انتخاب شده برای انتقال حواله بانکی یا وجه (ساتنا یا پایا) متفاوت است.

سقف انتقال وجه با شماره شبا بانک ملت با استفاده از ساتنا

– مراجعه حضوری به کلیه شعب بانک ملت، بدون محدودیت

– سقف ۵۰ میلیون تومان برای انتقال وجه با اینترنت بانک بانک ملت و همراه بانک و کد بانک

سقف انتقال وجه با شماره شبا بانک ملت با استفاده از پایا

-مراجعه حضوری به کلیه شعب بانک ملت، بدون محدودیت

– سقف ۶۰ میلیون تومان برای انتقال وجه با اینترنت بانک  (در چهار تراکنش ۱۵ میلیون تومانی)
برای تبدیل شماره کارت بانک ملت به شماره شبا می توانید روی کلیک زیر کلیک کنید:


آموزش کامل نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت | تصویری

با وارد کردن شماره کارت خود در کادر تعیین شده و سپس کلیک روی دکمه محاسبه کن، می توانید به راحتی شماره شبای خود را دریافت کنید و از آن برای مقاصد مختلفی که به آن نیاز دارید استفاده کنید!

 

 

نتیجه گیری

اگر این مقاله مختصر و مفید را خوبی تا انتها مطالعه کرده باشید، به خوبی با روش گرفتن شبای بانک ملت اشنا شده اید و می توانید در زمان هایی که به آن نیاز دارید در کمترین زمان آن را دریافت کنید. چیزی که باید بدانید این است که شما می توانید به آسانی با به اشتراک گذاشتن سوالات و تجربیات خود با ما به کامل شدن این مطلب و بالا بردن اطلاعات سایر خوانندگان کمک کنید. همچنین از شما دعوت می کنیم برای بالا بردن سطح دانش خود مقالات دیگر ما را مشاهده کنید.

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع