مطالب آموزشی
5 ماه پیش / خواندن دقیقه

شادوبن اینستاگرام و روشهای جلوگیری از آن(بررسی و رفع شادوبن)

ویدئوی توضیحات چگونگی شادوبن شدن در اینستاگرام

shadowban چیست؟

لغت shadowban در زبان انگلیسی به معنی سایه بان است. و در واقع به سایه رفتن پیج دراینستاگرام شادوبن می گویند.

به طور خلاصه: شدوبن به حالتی گفته می شود که اینستاگرام از رشد پیجتان جلوگیری می کند و پست ها را در هشتگهایی که استفاده کرده اید و در اکسپلور نشان نمی دهد.

الگوریتم‌های هر شبکه اجتماعی به دنبال امنیت و راحتی کاربران است؛ مهم‌ترین فاکتور برای ایجاد امنیت کاربران، ایجاد محدودیت برای کاربرانی است که مزاحمت ایجاد می‌کنند. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌هایی که صفحات اینستاگرامی با آن مواجه می‌شوند، شادوبن اینستاگرام است! محدودیت شادوبن اینستاگرام محدودیتی است که باعث می‌شود صفحه شما کمتر دیده شود و بازدید صفحه اینستاگرامتان تا حد زیادی کاهش پیدا کند. اگر مدیر یک صفحه بزرگ اینستاگرام هستید، فرض کنید بازدید چند صد هزارتایی صفحه شما در کمتر از یک هفته تا ۱۰ هزار بازدید کاهش پیدا کند! قطعا این مسئله ناراحت‌کننده است و تنها راه‌ برای جلوگیری از شادوبن اینستاگرام رعایت برخی نکات است. در این مقاله قصد داریم به بررسی شادوبن اینستاگرام بپردازیم و چند راه‌کار برای جلوگیری از محدود شدن صفحه اینستاگرام به شما معرفی کنیم. اگر آماده هستید، در ادامه ما را همراهی کنید.

شادوبن اینستاگرام چیست و چگونه باعث کاهش بازدید صفحه می‌شود؟

همانطور که گفتیم شادوبن اینستاگرام یکی از محدودیت‌هایی است که بر اساس الگوریتم‌های این شبکه اجتماعی بر روی برخی صفحات اعمال می‌شود. صفحاتی که با محدودیت شادوبن مواجه می‌شوند، تا مدتی در بخش اکسپلور و هشتگ‌ها دیده نمی‌شوند و کاربرانی که از طریق هشتگ‌ها پست‌هایتان را دنبال می‌کنند، دیگر نمی‌توانند پست‌های شما را در بخش هشتگ‌ها ببینند.

شادوبن اینستاگرام و روشهای جلوگیری از آن(بررسی و رفع شادوبن)

شادوبن اینستاگرام اولین بار توسط صفحه یک عکاس پیگیری شد! این عکاس متوجه شد که پست‌هایش در بخش هشتگ‌ها دیده نمی‌شوند و به دنبال دلیل آن بود. با توجه به این که کاربران عادی از الگوریتم‌های اینستاگرام به خوبی اطلاع ندارند، دلیل آن هنوز هم برای بسیاری از کاربران مشخص نیست. این عکاس متوجه شد با توجه به الگوریتم‌های اینستاگرام محدودیتی بر روی صفحه اینستاگرامش اعمال شده است که این محدودیت شادوبن اینستاگرام نام گرفت. مثلاً ساده‌ترین محدودیت شادوبن اینستاگرام این است که اگر در پست‌های خود از هشتگ‌ها استفاده کنید، آن پست باید در هشتگ مربوطه نمایش داده شود اما کاربران نمی‌توانند آن را ببینند! البته شادوبن اینستاگرام در موارد دیگر هم تاثیرگذار است و از روش‌های دیگری هم باعث کاهش بازدید صفحه می‌شود. این محدودیت بسیار آزاردهنده است و گاهی آن‌قدر طولانی می‌شود که مدیر صفحه از پیج اینستاگرام خود نا امید می‌شود. برای آن که با این محدودیت مواجه نشوید، پیشنهاد ما این است که فاکتورهایی که در ادامه بررسی می‌کنیم را رعایت کنید تا صفحه شما دچار شادوبن اینستاگرام نشود. ۵ راه‌کاری که در ادامه بررسی می‌کنیم، معمولاً روش‌های اسپمی هستند که توسط کاربران انجام می‌شوند؛ این ۵ راه‌کار را بشناسید و سعی کنید در صفحه خود آن را استفاده نکنید!

در صورتی انجام کارهای زیر شادوبن میشوید.

 1. فالو و آنفالو کردن زیاد کاربران

 2. محدودیت تعداد لایک؛ عامل مهمی در شادوبن شدن پیج

 3. ارسال پیام در دایرکت بیشتر از ۱۵ کاربر

 4. استفاده از تعداد غیرمجاز هشتگ ها برای هر پست

 5. تگ کردن بیشتر از ۲۰ اکانت در پست ها 

 6. روشن بودن فیلترشکن در زمان استفاده از اینستاگرام


 1. فالو و آنفالو کردن کاربران؛ مهم‌ترین دلیل برای شادوبن اینستاگرام!

اگر مدیریت یک صفحه کسب‌وکارتان را در اینستاگرام برعهده دارید، حتماً برای معرفی کسب‌وکار خود به کاربران آن‌ها را فالو کرده و پس از فالو شدن توسط آن‌ها، آنفالو می‌کنید! جالب است بدانید اینستاگرام محدودیتی برای تعداد فالو کردن افراد ایجاد کرده است که شما نمی‌توانید بیش از ۷۵۰۰ نفر را دنبال کنید. دلیل اینستاگرام برای ایجاد چنین محدودیتی این است که شما نمی‌توانید با تعداد زیادی از کاربران تعامل داشته باشید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. حتی اگر شما تنها ۱۰۰۰ فالوور داشته باشید و تمام آن‌ها فعال باشند، نمی‌توانید به راحتی با آن‌ها ارتباط یا تعامل برقرار کنید! مثلاً اگر هر کدام از آن‌ها در هفته یک پست منتشر کنند، شما باید ۱۰۰۰ پست در هفته لایک کنید و کامنت بگذارید که کار بسیار سختی است! بنابراین اینستاگرام محدودیتی ایجاد کرده است که بتوانید با اکثر فالوینگ‌های خود تعامل داشته باشید. البته این محدودیت به نفع خود کاربران است که منجر به شادوبن اینستاگرام نمی‌شود و تنها پس از رسیدن فالوینگ‌ها به ۷,۵۰۰ عدد اخطاری دریافت می‌کنید که برای دنبال کردن افراد جدید باید تعدادی از فالوینگ‌های خود را آنفالو کنید.

شادوبن اینستاگرام و روشهای جلوگیری از آن(بررسی و رفع شادوبن)

محدودیت دیگری که اینستاگرام برای صفحات خود در نظر گرفته است، تعداد دنبال کردن افراد در یک بازه زمانی مشخص است که البته اطلاعات زیادی از این مورد در دسترس نیست. بسیاری از فعالان شبکه‌های اجتماعی در این زمینه آزمایش‌هایی انجام داده‌اند و در گزارش‌های مختلف شما تعداد مختلفی را می‌بینید. یکی از معتبرترین سایت‌هایی که در این زمینه آزمایشی انجام داده است، تعداد فالو کردن افراد را برای آن‌که شادوبن نشوید، ۳۰ عدد در ساعت اعلام کرده است. همچنین این سایت گفته است که شما به صورت روزانه تنها می‌توانید ۸۰۰ نفر را دنبال کنید و اگر تعداد آن بیشتر شود، احتمال شادوبن اینستاگرام وجود دارد.

یک نکته! برخی از کاربران که برای افزایش فالوورهای خود از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنند، این مسئله را رعایت نمی‌کنند یا حتی نمی‌دانند! اگر از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که تعداد فالو کردن شما در هر ساعت کمتر از ۳۰ نفر و در روز کمتر از ۸۰۰ باشد تا محدود نشوید. مثلاً می‌توانید در تنظیمات ربات خود برای هر ساعت فالو کردن را به ۲۵ نفر و در روز به ۶۰۰ نفر محدود کنید تا احتمال شادوبن اینستاگرام به صفر برسد. برخی کاربران فکر می‌کنند تعداد بالاتر به معنای رشد زودتر صفحه است اما باید توجه داشته باشید که اگر محدود به شادوبن اینستاگرام شوید، صفحه شما تا چند روز و گاهی تا چند هفته عملاً غیرفعال است و نمی‌توانید کسی را دنبال کنید.

تعدادی که در بالا گفتیم بستگی به شرایط مختلفی دارد که البته باز هم اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست! مثلاً ممکن است بهترین حالت برای صفحات کوچک‌تر ۶۰۰ عدد در روز باشد اما برای صفحات بزرگ‌تر این تعداد به بالای ۱,۰۰۰ برسد. هیچ‌وقت سعی نکنید با آزمون و خطا بر روی صفحه خود آن را شناسایی کنید؛ زیرا یک بار شادوبن شدن رشد صفحه شما را تا حد زیادی برای چند روز کاهش می‌دهد و ریزش زیادی در صفحه خود مشاهده خواهید کرد.

 1. محدودیت تعداد لایک در ساعت؛ عامل مهمی در شادوبن اینستاگرام

یکی از مهم‌ترین روش‌های برقراری تعامل با صفحات دیگر، لایک کردن پست‌های آن‌ها است! اگر از کاربران قدیمی اینستاگرام باشید، می‌دانید که در گذشته قابلیت‌های اینستاگرام بسیار کم بود و بسیاری از کاربران تنها با لایک و کامنت با هم تعامل برقرار می‌کردند! مثلاً در گذشته استوری اینستاگرام وجود نداشت و کاربران تنها از طریق کامنت و دایرکت اینستاگرام می‌توانستند باهم ارتباط برقرار کنند. یکی از قابلیت‌های بسیار جذاب ربات اینستاگرام قابلیت لایک خودکار پست‌های کاربران است! در واقع ربات‌ها با توجه به محدودیتی که برای آن‌ها تعیین کرده‌اید، پست‌های سایر کاربران را به صورت کاملاً خودکار لایک می‌کنند. اگر از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنید، تعداد لایک را محدود کنید. تعداد ۳۵۰ لایک در هر ساعت بهترین حالت است و اگر بیشتر از آن شود، احتمالاً اینستاگرام صفحه شما را به دلیل استفاده از ربات، شادوبن می‌کند. بار اولی که اینستاگرام به دلیل لایک زیاد محدود می‌کند، این محدودیت حداقل ۲۴ ساعت است! هر بار که درگیر شادوبن اینستاگرام شوید، زمان محدودیت آن هم بیشتر می‌شود تا جایی که اینستاگرام شما را به عنوان نقض‌کننده قوانین شناسایی کند! در این صورت صفحه شما به صورت همیشگی دچار یک اختلال می‌شود و تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید آن را رفع کنید.

شادوبن اینستاگرام و روشهای جلوگیری از آن(بررسی و رفع شادوبن)

اگر بخواهیم کمی منطقی به این قضیه نگاه کنیم، ۳۵۰ لایک در هر ساعت به معنای ۶ لایک در دقیقه یا یک لایک در هر ۱۰ ثانیه است! هیچ کاربری در اینستاگرام نمی‌توانید به صورت بی‌وقفه پست‌ها را ببینند و تمام آن‌ها را بپسندد. بنابراین این محدودیت کاملاً منطقی است و هیچ کاربری نمی‌توانید به این سرعت پست‌ها را لایک کند. اینستاگرام این محدودیت را تنها برای صفحاتی که از روش‌های غیرقانونی نظیر ربات اینستاگرام (که خلاف قوانین اینستاگرام است!) اعمال می‌کند. بنابراین حتی اگر از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنید، سعی کنید تعداد لایک آن را کمتر از ۳۵۰ عدد در هر ساعت تعیین کنید تا با مشکل شادوبن اینستاگرام مواجه نشوید.

همچنین اینستاگرام برای تعدد کامنت‌هایی که یک اکانت در روز برای سایر اکانت‌ها می‌گذارد، حساس است! محدودیت آن واضح نیست اما باتوجه گزارش‌های معتبر تعداد آن ۱۰۰ عدد در روز است. بنابراین اگر شما  بیش از ۱۰۰ عدد کامنت در یک روز درج کنید، با مشکل شادوبن اینستاگرام مواجه می‌شود. البته باز هم باید توجه داشته باشید که این تعداد برای هر صفحه با توجه به شرایط و ویژگی‌های آن متفاوت بوده اما بهتر است بیشتر از این تعداد کامنت نگذارید.

یک نکته! اینستاگرام بر روی تعداد منشن کردن کاربران هم حساس است. در اینستاگرام شما می‌توانید چندین نفر را در یک کامنت منشن کنید اما بر اساس الگوریتم‌های اینستاگرام اگر تعداد منشن‌ها بیشتر از ۵ نفر باشد، شما در حال تبلیغ صفحه خود هستید؛ بنابراین در هر کامنت بیشتر از ۵ نفر را منشن نکنید! از طرف دیگر اینستاگرام به کامنت‌های مشابهی که در چند پست ارسال می‌شوند، شک می‌کند و پس از مدتی آن صفحه را شادوبن می‌کند. این مسئله در صفحاتی که از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنند، زیاد دیده می‌شود و برای کامنت گذاشتن باید به صورت دستی عمل کنید.

 1. به بیشتر از ۱۵ نفر دایرکت ارسال نکنید!

گاهی اوقات صفحات در اینستاگرام نیاز به ارسال یک پست یا پیام به صورت گروهی هستند که این کار به کمک دایرکت انجام می‌شود! اگر شما هم نیاز به ارسال گروهی پیام در دایرکت دارید، سعی کنید پیام خود را به ۱۵ نفر بیشتر ارسال نکنید یا اگر تعداد مخاطبان شما بیش از ۱۵ نفر است، چند گروه ایجاد کرده و پیام خود را ارسال کنید. زیرا اینستاگرام معتقد است که اگر قصد ارسال پیام به بیش از ۱۵ نفر را داشته باشید، حتماً هدفتان اسپم یا تبلیغات بوده که خلاف قوانین اینستاگرام است.

شادوبن اینستاگرام و روشهای جلوگیری از آن(بررسی و رفع شادوبن)

همچنین تعداد کاراکتر پیام گروهی مهم است! شما اگر بیش از ۵۰۰ کاراکتر در پیام خود بنویسید، تمام آن در دایرکت اینستاگرام دیده نمی‌شود. اگر پیام شما طولانی است، آن را به ۵۰۰ کاراکتر تقسیم‌بندی کنید و در چندین پیام آن را برای کاربران ارسال کنید.

 1. محدودیت هشتگ‌ها در پست اینستاگرام ۳۰ عدد است!

حتماً با هشتگ اینستاگرام آشنا هستید و می‌دانید که به رشد صفحه کمک زیادی می‌کنند. مهم‌ترین مزیت هشتگ‌های اینستاگرام، بیشتر دیده شدن در اینستاگرام است؛ زیرا باعث می‌شود پست‌های شما در صفحه مربوط به هشتگ‌هایتان هم نمایش داده شوند و تعامل کاربران افزایش پیدا کند. شما تنها ۳۰ هشتگ را می‌توانید در پست خود قرار دهید؛ البته ممکن است تجربه قرار دادن بیش از ۳۰ هشتگ را هم داشته باشید اما منظور ما این است که اینستاگرام فقط ۳۰ هشتگ اول را مهم می‌داند و به بقیه اهمیت نمی‌دهد. مثلاً بسیاری از کاربران ۳۰ هشتگ در کپشن قرار می‌دهند و ۳۰ هشتگ دیگر را در اولین کامنت همان پست قرار می‌دهند و فکر می‌کنند پست مربوطه در تمام این ۶۰ هشتگ نمایش داده می‌شود! این در حالی است که پست آن‌ها تنها در ۳۰ هشتگ اول (که در کپشن درج شده است) نمایش داده می‌شود و هشتگ‌های بخش کامنت فایده‌ای برای آن صفحه نخواهند داشت.

شادوبن اینستاگرام و روشهای جلوگیری از آن(بررسی و رفع شادوبن)


 1. محدود تگ کردن کاربران در پست‌ها ۲۰ نفر است!

یکی دیگر از محدودیت‌هایی که اینستاگرام برای صفحات مختلف در نظر گرفته است، محدودیت تگ کردن کاربران در پست است. حتماً می‌دانید که هنگام پست گذاشتن می‌توانید تعدادی از کاربران را تگ کنید! مثلاً اگر با دوست خود عکس گرفته‌اید و می‌خواهید منتشر کنید، می‌توانید صفحه آن کاربر را هم تگ کنید تا فالوورهای شما با کلیک بر روی آن وارد صفحه دوستتان شوند. اینستاگرام محدودیت ۲۰ نفر را برای تگ کردن کاربران مشخص کرده است که نمی‌توانید بیشتر از این تعداد تگ کنید.

برخی از کاربران سعی دارند با منشن کردن دوستان خود در بخش کپشن این محدودیت را از بین ببرند اما توجه داشته باشید که با این کار احتمال شادوبن اینستاگرام شما تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند؛ این در حالی است که تگ کردن تعداد زیادی از کاربران تاثیر پست را کم می‌کند و از جذابیت آن می‌کاهد. در بخش استوری اینستاگرام هم می‌توانید تنها ۱۰ نفر را تگ کنید و این محدودیت باعث می‌شود تا بتوانید کیفیت استوری‌های خود را افزایش دهید.

 1. حساب کاربری خود را به آی‌پی‌های مختلف متصل نکنید!

مدتی است که به دلایل مشخص استفاده از اپلیکیشن‌های تغییر آی‌پی (پروکسی‌ها) افزایش پیدا کرده است. پروکسی‎ها آی‌پی شما را تغییر می‌دهند و موبایل شما را به یک آی‌پی از کشور دیگری متصل می‌کنند. اینستاگرام روی این مورد بسیار حساس است! اگر شما روزانه با چندین آی‌پی مختف به اینستاگرام خود متصل شوید، اینستاگرام احتمال می‌دهد که حساب کاربری شما مشکل داشته باشد که یکی از مشکلات ربات‌های مختلف اینستاگرام هم همین مورد است. بنابراین هنگام استفاده از اینستاگرام پروکسی‌های خود را خاموش کنید و با آی‌پی اصلی خود وارد شوید تا توسط اینستاگرام بلاک یا شادوبن نشوید. دلیل اینستاگرام هم منطقی است! کاربرانی وجود دارند که روزانه چندین بار پروکسی خود را تغییر می‌دهند و هر بار از یک کشور خاص متصل می‌شوند! مثلاً الان از با آی‌پی ایران متصل می‌شوند و پس از یک ساعت با آی‌پی آمریکا! این موارد غیرمنطقی است و از نظر اینستاگرام امری غیرقانونی در حال انجام است.


چگونه می توانیم شادوبن را رفع کنیم؟

خبر بدی  که درباره این موضوع وجود دارد این است که راه حل قطعی برای خارج شدن از این محدودیت وجود ندارد و این راهکارها ممکن است برای پیج های بسیاری تاثیر نداشته باشد ولی با این حال این راه حل ها را برای شما در ادامه توضیح خواهیم داد.


۱- تغییر پیج از حالت تجاری به شخصی

برخی از کاربران این عقیده را دارند که با تغییر نوع پیج می توان شادوبن را برطرف کرد؛زیرا اینستاگرام بر روی پیج های تجاری حساسیت بیشتر نشان می دهد.

۲- ارسال ایمیل به تیم اینستاگرام

در ابتدا این را در نظر داشته باشید که ممکن است ایمیل شما هیچ وقت پاسخی دریافت نکند؛ زیرا تیم اینستاگرام توانایی پاسخ دهی به کاربران زیادی را ندارد.

برای ارسال پیام می توانید از قسمت report a problem اقدام کنید.

۳- فعالیت خود را به کمترین میزان برسانید

در این مدت از گذاشتن کامنت، لایک کردن، انتشار محتوا و هر نوع فعالیتی در این بستر دوری کنید.


۴- فعالیت های مفید داشته باشید

می توانید در این مدت اکانت ها و هشتگ های اسپم و تبلیغاتی را گزارش کنید تا به کار اینستاگرام در رفع این مشکلات کمک کرده باشید و در عوض پیج شما به روال عادی برگردد.

۵- خروج از اکانت های دیگری که بر روی این دستگاه هستند

اگر در کنار حساب تجاری خود، چندین صفحه دیگر نیز در این پلتفرم دارید و همگی بر روی یک دستگاه هستند، از سایر اکانتها خارج شوید.

برای انجام این کار می توانید به بخش active session مراجعه کنید.

۶- ابزارهای متفرقه و ربات ها را حذف کنید

این ابزارها و رباتها تاثیرات مخربی بر روی پیج شما خواهند داشت. حتی اگر پول زیادی برای این ربات ها پرداخت کرده اید، ناچار هستید که آن را پاک کنید.


مدت زمان شادوبن چند روز است؟

اینستاگرام به طور رسمی مدت زمان خاصی برای این محدودیت اعلام نکرده است؛ اما طبق تجربه افراد این محدودیت ممکن است برای ۱۴ روز وجود داشته باشید.

چگونه ربات ها توسط الگوریتم شناخته می شوند و محدودیت شادوبن اعمال می گردد؟

تفاوت رفتار و عملکرد ربات ها با انسان بسیار فاحش است. ربات می توانید در مدت زمان بسیار کمی تعداد بالایی پیام ارسال کند و یا افراد زیادی را فالو و آنفالو کند که این موارد بسیار جلب توجه می کنند.

به همین دلیل این رفتارها به سرعت توسط الگوریتم در میان هزاران پیج، شناسایی می شوند.

آیا شادوبن یکبار اتفاق می افتد؟

هربار که شما فعالیت های مشکوک و رفتارایی که نشان از ربات بودن دارد در این بستر انجام دهید، محدودیت شادوبن برای شما اعمال می شود.

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع