bloggermojamo
یک سال پیش / خواندن دقیقه

چگونه بهترین برنامه ریزی درسی داشته باشیم؟

امروزه یکی از بزرگترین معضلات بسیاری از دانش آموزان در درس نخواندن نداشتن یک برنامه ریزی درسی اصولی و دقیق میباشد. به صورت کلی اگر میخواهید در هر کاری موفق شوید، شرط اول آن داشتن یک برنامه درسی اصولی و دقیق و همچنین قابل اجرا میباشد تا بتوانید به  خوبی از عهده ی آن بربیایید.چگونه بهترین برنامه ریزی درسی داشته باشیم؟

برنامه ریزی درسی

یک برنامه درسی خوب همواره باید چندین ویژگی داشته باشد که در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین آنها میپردازیم؛ پس با ما باشید:

در طراحی برنامه ریزی درسی خودتون واقع بین باشید

به هیچ عنوان برنامه خود را غیرواقعی و اونجوری که نمیتوانید آن را اجرا کنید ننویسید! حتما باید توان و میزان ساعاتی رو که در طول روز قصد دارید به درس خواندن بپردازید مشخص کنید و طلق آن برای خودتان برنامه ریزی درسی کنید.

اهداف خودتون رو مشخص کنید!

تعیین هدف مهم ترین و اولین بخش برای برنامه ریزی کردن است! به طوری که باید پیش از نوشتن و طراحی برنامه، اهدافی رو که در قالب کوتاه مدت و یا بلند مدت قصد دارید به آنها برسید رو باید مشخص کنید تا با انگیزه بسیار زیادی بتوانید برنامه درسی خودتان را اجرا کنید

سبک مطالعه خودتان را پیدا کنید!

مهم نیست که مانند باقی دوستان و یا آشنایان خود درس بخوانید! سعی کنید سبک خودتان را در مطالعه کردن شناسایی کرده و سپس طبق همان روش برای موفقیت پیش بروید.

محل مناسب برای درس خواندن خود پیدا کنید.

یافتن بهترین مکان برای درس خواندن ممکن است برایتان کمی دشوار باشد، اما اصلا جای نگرانی نیست. مکانی که برای مطالعه باید انتخاب کنید همواره باید چند ویژگی داشته باشد که اگر آنهارا رعایت کنید همواره شما در بهترین مکان در حوال درس خواندن هستید!

اولین ویژگی نبود تلویزین است! 

به هیچ عنوان در مقابل تلویزیون و یا در محلی که صدای آن را میشنوید نباید درس بخوانید!

دومین ویژگی؛ وجود نور کافی

حتما محلی را پیدا کنید که نور خوبی داشته باشد تا در حین مطالعه خسته و یا خواب آلوده نشوید.

سومین ویژگی؛ حتما در محلی درس بخوانید که رفت و آمد در آن بسیار کم باشد. زمانی که در جایی درس میخوانید که رفت و آمد افراد در آن زیاد است، ممکن است به راحتی حواستان از درس خواندن پرت شده و نتوانیدبه خوبی به روی درستان تمرکز کنید.

چرا برنامه ریزی درسی؟

اگر می‌خواهید یک دانش‌آموز موفق شوید، برای مشخص کردن مسیر و آگاهی از این که بدانید کجا هستید و چه کاری انجام می‌دهید، باید برنامه ریزی درسی کنید. بدون برنامه انگار یک کوله‌پشتی پر از اضطراب را همه‌جا با خود به دوش می‌کشید! با برنامه‌ریزی کردن انگار برای رسیدن به هدف، یک نقشه راه در دست دارید! پس قطعاً با آرامش بیشتری این مسیر را طی می‌کنید.

برنامه ریزی درسی هم تا مقدار غیرقابل‌تصوری بازدهی را بالا برده و همه کارها را هدفمند پیش می‌برد. مثلاً بالا رفتن معدل یکی از اهداف مهم برنامه‌ریزی تحصیلی بین دانش‌آموزان است. به کمک برنامه‌ریزی کردن حجم کارهایی که باید انجام دهید، پیش‌بینی می‌شود و زمان مشخصی برای انجام آن‌ها اختصاص داده می‌شود. پس با این کار وظایف‌تان مشخص و قابل ارزیابی خواهد بود.

ویژگی‌های برنامه ریزی درسی صحیح

قابلیت اجرا داشته باشد

اگر تا به حال روزانه ۳ ساعت مطالعه داشتید، ولی برنامه خود را با روزی ۸ ساعت درس خواندن شروع کرده‌اید یعنی یک برنامه خیالی چیده‌اید!

برنامه باید دقیق و مشخص باشد

مثلاً این که بگویید شنبه حتماً ریاضی می‌خوانم، برنامه‌ریزی دقیقی نیست! در عوض باید این‌طور مشخص کنید: شنبه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ مبحث مثلثات را می‌خوانم و بعد از آن یک ساعت تمرین حل می‌کنم.

اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت را شامل شود

بهترین برنامه‌ریزی‌ها با دو دید بلندمدت و کوتاه‌مدت تعیین می‌شوند. با یک برنامه‌ریزی تحصیلی اصولی، هم از کارهای امروزتان به طور دقیق مطلع هستید و هم پیش‌بینی می‌کنید که مثلاً بعد از یک ماه یا یک سال به کجا خواهید رسید.

شخصی‌سازی‌شده طراحی شود

برنامه باید برای هر نفر به‌صورت شخصی‌سازی‌شده طراحی شود. خریدن یک برنامه درسی آماده و پیروی کردن از یک قالب کلی کار منطقی نیست! قطعاً سطح یادگیری، میزان قدرت حافظه، نقاط قوت و ضعف شما در زمان درس خواندن با دیگران متفاوت است. پس مطمئن باشید که با یک برنامه یکسان و همگانی به نتیجه دلخواه‌تان نمی‌رسید!

از دفتر برنامه‌ریزی استفاده شود

دفتر یا جدول برنامه ریزی درسی می‌تواند گزینه خوبی برای مکتوب کردن برنامه‌ها باشد؛ دفتر برنامه‌ریزی پرش به گونه‌ای طراحی شده است تا دانش‌آموزان بتوانند تمام اهداف، برنامه‌های درسی و یا حتی غیر درسی، زمان‌های استراحت و… را درون آن مکتوب کنند.

برای فعالیت‌های غیردرسی هم زمانی را در نظر بگیرید. درست است که درس خواندن در زندگی و آینده همه ما تأثیرگذار است، اما همه ما به تفریح و سرگرمی هم نیاز داریم.

اگر برایتان این مطالب مفید بود و میخواستید هرچه بهتر با ویژگی های بهترین برنامه ریزی درسی و همچنین نحوه طراحی برنامه ریزی درسی آشنا شوید می توانید به راحتی در گوگل عبارت "برنامه ریزی درسی پرش" را جستجو کرده و از مطالب مفید و بسیار کامل همراه با ویدیو و به صورت رایگان آن، لذت ببرید و موفق شوید. 


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع