نویسنده✒🖊
12 ماه پیش / خواندن دقیقه

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

قبولی مدارس استعداد درخشان ارادۀ فولادین و برنامه‌ریزی حرفه‌ای می‌طلبد! همان چیزی که در این مقاله به خوبی یاد می‌گیرید. پس اگر به دنبال برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان 1402 هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

توجه شما را به تعداد متقاضیان آزمون مدارس تیزهوشان جلب می‌کنیم؛ تعداد شرکت‌کنندگان آزمون استعدادهای درخشان در سال 1401 حدود 300 هزار نفر بود. نکتۀ جالب اینجاست که ظرفیت پذیرش هر یک از مدارس سمپاد به طور میانگین و بسته به نیاز منطقۀ آموزشی، بین 30 تا 60 نفر است. همین آمار و ارقام نشان می‌دهد که رقابت برای صندلی مدارس برتر بسیار بالاست و رسیدن به این هدف بدون برنامه‌ریزی درسی ممکن نیست.
تعداد بالای شرکت‌کنندگان و رقابت سنگین میان نخبه‌های کشور، سختی آزمون مدارس برتر را به خوبی توجیه می‌کند. پس فکر نکنید که یک امتحان ساده در انتظار شماست؛ قبولی مدارس استعداد درخشان ارادۀ فولادین و برنامه‌ریزی حرفه‌ای می‌طلبد! همان چیزی که در این مقاله به خوبی یاد می‌گیرید. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

قبولی در مدارس تیزهوشان؛ خوب یا بد؟

«آیا تحصیل در مدارس تیزهوشان واقعاً خوب است؟ با قبولی در تیزهوشان، موفقیت در امتحانات یا حتی کنکور فرزندمان تضمین می‌شود؟»
این موارد سؤالات مهمی هستند که ذهن دانش‌آموزان و والدین را درگیر می‌کنند. واقعیت این است که قبولی در مدارس تیزهوشان به طور قطع موفقیت شما را تضمین نمی‌کند. افرادی که در مدارس استعدادهای درخشان درس می‌خوانند معمولاً از بهرۀ هوشی بالایی برخوردار هستند، اما بدون تلاش و برنامه‌ریزی، آی‌کیو بالای 200 هم به کار شما نمی‌آید!
با قراردادن مزایا و معایب مدارس تیزهوشان و اندکی واقع‌بینی، متوجه می‌شوید که قبولی در مدارس استعدادهای درخشان شانس بسیار بزرگی است! تصور کنید مدرسه‌ای با تجهیزات مدرن و معلمان حرفه‌ای در اختیار شماست تا در تمام مراحل تحصیلی بدرخشید. هرچند که سختی‌های زیادی در این مسیر دیده می‌شود، اما چنین شرایطی شما را برای سال کنکور آماده می‌کند. بالأخره هر که بامش بیش، برفش بیشتر!

از آزمون مدارس تیزهوشان چه می‌دانید؟
قبل از اینکه در مورد برنامه‌ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان 1402 صحبت کنیم، باید بدانیم که این آزمون دقیقاً از چه بخش‌هایی تشکیل شده است. هرساله، حوالی تیرماه، آزمون ورودی مدارس برتر در سراسر کشور برای دانش‌آموزان ششم و نهم برگزار می‌شود.
بررسی هوش و استعداد، سرعت، دقت و توانایی تحلیل افراد مهم‌ترین اهداف برگزاری این ماراتن بزرگ است. البته نمی‌توان با یک آزمون چند ساعته و چندین سؤال مشابه، توانایی افراد را ارزیابی کرد. دانش‌آموزان شرایط و استعدادهای متفاوتی دارند، اما با این حال آزمون مدارس استعدادهای درخشان معیاری جامع و قابل استناد برای دبیران و آموزش و پرورش محسوب می‌شود.

آزمون تیزهوشان ششم به هفتم
دانش‌آموزان ششمی باید به دو نوع سؤال چهارگزینه‌ای پاسخ دهند. هدف هر دوی آنها بررسی استعداد تحلیلی است؛ اما سؤالات بخش دوم دفترچه طوری طراحی شده که علاوه بر هوش تحلیلی، سرعت و دقت شما را نیز مورد ارزیابی قرار دهند. ممکن است با سؤالات عجیبی دست و پنجه نرم کنید؛ اما یادتان باشد که اصلاً روی شانس حساب باز نکنید؛ چون اثر پاسخ‌های مثبت را از بین می‌برد. حل کردن نمونه سؤالات تیزهوشان ششم دیدگاه واضحی از شرایط و سطح سؤالات آزمون به شما خواهد داد.

آزمون تیزهوشان نهم به دهم
در آزمون پایۀ نهم تفاوت‌هایی به چشم می‌خورد. محتوای آزمون تیزهوشان نهم شامل دو دسته سؤالات استعداد تحلیلی و تحصیلی بوده و نمرۀ هر دو بخش نیز برابر است. ارزیابی سرعت، دقت، هوش و خلاقیت اساس طراحی همۀ سؤالات است؛ یعنی برای قبولی مدارس تیزهوشان 1402 باید هر سه مورد را داشته باشید! پرسش‌های استعداد تحصیلی از محتویات کتاب درسی طراحی شده‌اند؛ پس بهتر است تسلط خود را به نکات درسی بالا ببرید. با اینکه سؤالات آزمون مدارس برتر نسبتاً سخت هستند، اما قرار نیست از چارچوب کتاب درسی خارج شوند. پس جای نگرانی نیست! سؤالات پایۀ نهم از کتاب‌های سال هشتم و نهم طراحی شده و حتی به ریزترین نکات کتاب درسی هم توجه شده است.

درصدهای لازم برای قبولی در مدارس استعدادهای درخشان
«برای قبولی در آزمون تیزهوشان، ریاضی و علوم را چند درصد بزنم؟»

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

درصد های لازم برای قبولی در مدارس تیزهوشان

یکی از سؤالات پرتکرار دانش‌آموزان که اکثر مواقع بی‌جواب می‌ماند، همین است! برای پاسخ به این سؤال باید فاکتورهای بسیار زیادی را در نظر بگیریم. در حقیقت نمی‌توان بازۀ ثابتی را برای همۀ آزمون‌ها و درس‌ها در نظر گرفت. سختی آزمون، تعداد شرکت‌کنندگان، ظرفیت مدارس و ... از جمله مواردی هستند که هرساله نمرۀ قبولی را تغییر می‌دهند.
حداقل بازه‌ای که اکثر مشاورین تحصیلی تأیید می‌کنند، درصدی بین 65-70 برای هر درس است. بهتر است که به این عدد اعتماد چندانی نداشته باشید و تمام تمرکز خود را بر برنامه‌ریزی برای قبولی مدارس 1402 که در ادامه بیان می‌کنیم، بگذارید.

برنامه‌ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان 1402

قبولی در مدارس تیزهوشان رؤیای بسیاری از دانش‌آموزان است. بعضی از افراد تصور می‌کنند که این رؤیا دست‌نیافتنی است؛ اما با برنامه‌ریزی درست می‌توانید این رؤیا را به واقعیت تبدیل کنید! برنامه‌ریزی راه رسیدن به تمام اهدافی است که در ذهن دارید.
اگر از همین حالا برنامه‌ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان را یاد بگیرید، برنامه‌ریزی کنکور مثل آب خوردن خواهد شد و با یک تیر دو نشان می‌زنید.‌ در ادامۀ مقاله به نکاتی اشاره می‌کنیم که به شما در داشتن یک برنامۀ مؤثر کمک می‌کند. همراه ما باشید.

واقع‌بینانه هدف تعیین کنید
باید در مورد انتظارات خود، واقع‌بین باشید. شما نمی‌توانید یک شبه از درصد بیست به درصد صد برسید. بین این دو مرحله گام‌های بسیار زیادی وجود دارد. ممکن است یک هدف بزرگ مانند قبولی در مدارس تیزهوشان داشته باشید که به تلاش بسیار زیادی نیاز دارد، اما اگر آن را به اهداف کوچک‌تر روزانه یا هفتگی تقسیم کنید، قطعاً به موفقیت می‌رسید. قدم به قدم شروع کنید.
اگر روزانه 3 ساعت مطالعه می‌کردید، در ابتدا به 4 ساعت برسانید. اگر10 تست می‌زدید، روزانه یک تست به سؤالات دیروز خود اضافه کنید. کافی است امروزتان از دیروز بهتر باشد! به یاد داشته باشید که شما رقبای بسیار زیاد و قدرتمندی دارید که دقیقاً از جایگاه فعلی شما شروع کرده‌اند.

قبولی مدارس تیزهوشان با تفریح!
برنامۀ درسی نباید انباشته از درس باشد؛ لطفاً به این پارادوکس به خوبی دقت کنید! زندگی هزاران ابعاد و جنبه‌های مختلف دارد که درس خواندن تنها یکی از آنهاست. برای استراحت، خوردن، خوابیدن، معاشرت، تفریح و هر چیزی که انرژی‌تان را برای درس خواندن افزایش می‌دهد، زمانی مناسب در نظر بگیرید. نه افراط و نه تفریط را سرلوحۀ کارتان قرار دهید؛ چه در درس‌خواندن و چه در تفریح‌کردن.

از زمان‌های مخفی غافل نشوید!
حتماً برای شما هم پیش آمده که نیم ساعت در ترافیک معطل شوید یا نوبت دکترتان بیش از حد طول بکشد. در چنین مواقعی معمولاً کلافه می‌شویم. چرا؟ چون زمان زیادی را از دست داده‌ایم. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که نکات مهم یا خلاصه‌هایی که یادداشت کردید را در چنین زمان‌هایی دوره کنید. به این ترتیب هم کسل نمی‌شوید و هم از زمان به نحو احسن استفاده کرده‌اید. کافی است یک‌بار امتحان کنید.

قبولی در مدارس تیزهوشان با خودشناسی
شاید از خود بپرسید که منظور از خودشناسی چیست؟ شما باید نقاط ضعف و قوت‌تان را به خوبی شناسایی کنید. تقویت نقاط قوت و اصلاح نقاط ضعف بخش مهمی از مسیر موفقیت شماست. سعی نکنید که نقاط ضعف‌تان را نادیده بگیرید، بلکه با استراتژی درست در مسیر اصلاح آن قدم بردارید. دانش‌آموزان معمولاً از مطالعۀ درسی که در آن مهارت زیادی دارند، لذت می‌برند. همین کار باعث می‌شود تا انرژی و تمرکز کافی برای مطالعۀ سایر دروس را به دست بیاورند.

روش مطالعۀ دروس را یاد بگیرید
علاوه بر برنامه‌ریزی درسی، برای اینکه در هر درس بهترین عملکرد را داشته باشید، باید نحوۀ مطالعۀ آن را بلد باشید. این موضوع به ویژه در درس‌های تخصصی اهمیت بسیار بالایی دارد. به طور مثال با اینکه فیزیک و ریاضی شبیه به هم هستند اما نحوۀ مطالعۀ آنها با یکدیگر متفاوت است.
برای اینکه بهتر با روش‌های مطالعه دروس برای قبولی در آزمون مدارس تیزهوشان آشنا شوید؛ می‌توانید از ویدیو‌های نمونه تدریس بسته تیزهوشان پرش استفاده کنید.

نحوه درس خواندن برای قبولی در آزمون تیزهوشان

روش مطالعۀ علوم تجربی
علوم تجربی نه‌تنها در پایۀ ششم و نهم، بلکه تا انتهای دورۀ تحصیلی همراه شماست. ما هر روز به طور مستقیم و غیرمستقیم با علوم تجربی ارتباط داریم. پس مطالعۀ آن نه‌تنها برای تحصیل بلکه در زندگی روزمره نیز به کارمان می‌آید. به همین دلیل نحوۀ مطالعۀ آن، به ویژه برای داوطلبین آزمون تیزهوشان از اهمیت بالایی برخوردار است. علوم تجربی دروس فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و زمین‌شناسی را شامل می‌شود که روش مطالعاتی هر کدام از آنها تقریباً متفاوت از سایرین است.

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

● فیزیک: اولین گام در حل مسائل فیزیک درک عمیق مفاهیم است. همان‌طور که می‌دانید فیزیک فرمول‌های بسیار زیادی دارد و ترکیبی از مفاهیم حفظی و تحلیلی است. اما باز هم درک مفاهیم در اولویت هستند. یادداشت کردن نکات، حضور فعال در کلاس و تحلیل مطالب از مهم‌ترین نکات برای یادگیری فیزیک هستند.
● شیمی: جزئیات در مطالعۀ شیمی اهمیت بسیار زیادی دارند. نمودارها، تصاویر، متن کتاب، قیدها و تعاریف را به خوبی بررسی کرده و فرمول‌ها را حفظ کنید.
● زیست‌شناسی و زمین‌شناسی: با اینکه زیست‌شناسی و زمین‌شناسی فرمولی نیستند، اما نکات ریز آنها از فرمول‌ها و مسائل عددی هم سنگین‌تر هستند. پیش از شروع کلاس درسی پیش‌مطالعه کنید، از دبیر سؤال بپرسید، خلاصه‌نویسی کنید و به طور مستمر و روزانه درس بخوانید.

روش مطالعۀ ریاضی
بسیاری از دانش‌آموزان معتقدند که ریاضیات درس بسیار سخت و کسل‌کننده‌ای است. برخی دیگر هم علاقۀ بسیار زیادی به ریاضی دارند. به هر حال برای قبولی در آزمون مدارس تیزهوشان 1402 باید از سد ریاضیات عبور کنید. فقط کافی است تکنیک‌های مطالعاتی ریاضی را یاد بگیرید. فرمول‌ها را حفظ نکنید، یاد بگیرید! نکات مهم را بنویسید. مثل یک معلم در کلاس حضور فعال داشته باشید و سؤال بپرسید. تکرار و تمرین روزانه، مهم‌ترین اصل در یادگیری ریاضی به ویژه برای داوطلبین آزمون تیزهوشان محسوب می‌شود.

روش مطالعۀ زبان و ادبیات فارسی
قرابت معنایی، املا، لغت و دستور زبان فارسی از تست‌خیزترین مباحث ادبیات هستند. علاوه بر مطالعۀ متن کتاب درسی و حل قلمروها، تست روزانه برای درس ادبیات امری ضروری است. فکر نکنید که ادبیات درس حفظی است! تفهیم عمیق مطالب در این درس نیز حرف اول را می‌زند.

روش مطالعۀ معارف اسلامی و مطالعات اجتماعی
از آنجایی که مطالعات ‌اجتماعی و معارف‌ اسلامی فرّار هستند، به مطالعۀ زیادی نیاز دارند. سعی کنید محیط مطالعه را آرام نگه دارید. بازۀ مطالعاتی خود را کوتاه کرده و در دفعات متعدد تکرار کنید. زیر نکات و کلمات مهم خط بکشید و تعاریف مهم را به خاطر بسپارید.

برای قبولی در مدارس تیزهوشان به منابع جامع نیاز دارید
علاوه بر همۀ این مطالب، برای اینکه در آزمون تیزهوشان به نتیجۀ دلخواه برسید، باید از منابع جامع استفاده کنید. تا صحبت از منابع آموزشی می‌شود، کلاس‌های چند ده‌میلیونی در ذهن والدین ظاهر می‌شوند! استفاده از منابع آموزشی برای هر دانش‌آموزی لازم است. تصور کنید بهترین برنامه‌ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان 1402 دارید اما کتاب یا ویدیو مناسبی برای آموزش بیشتر ندارید! اینجاست که برنامه‌ریزی فوق‌العاده هم به کار شما نمی‌آید. ما قصد معرفی یک منبع جامع با مناسب‌ترین قیمت را داریم که دانش‌آموزان را از هر کتاب و ویدیوی آموزشی بی‌نیاز می‌کند.

پرش، راه موفقیت شما در آزمون تیزهوشان!
بستۀ معلم خصوصی تیزهوشان پرش، همان چیزی است که نیاز دارید. این بسته با بررسی صفر تا صد کتاب درسی و ارائۀ نکات ضروری، شما را برای هرگونه امتحان تستی و تشریحی آماده می‌کند. به دنبال ارتقای معدل هستید؟ بستۀ پرش معدل منتظر شماست. نگران رتبۀ کنکور هستید؟ از بستۀ پرش‌رتبه استفاده کنید. آزمون مدارس تیزهوشان پیش روی شماست؟ بسته‌های تیزهوشان پرش بهترین راه‌حل برای قبولی شما در مدارس سمپاد است. هر آن چیزی که نیاز داشته باشید، در سریع‌ترین زمان ممکن در اختیارتان قرار می‌گیرد. کافی است عبارت "پرش" را در گوگل جست‌وجو کنید تا در یک‌قدمی موفقیت قرار بگیرید.

برنامه ریزی برای تیزهوشان ششم

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

 1. برنامه ریزی هفتگی : یادتان باشد چه برای آزمون های تیزهوشان و چه برنامه ریزی برای مدرسه هیچوقت برنامه طولانی مدت ننویسید. از نظر مشاوران بهترین مدت برای برنامه ریزی، یک هفته است.
 2. اهمیت مدرسه : حتی اگر به نظر شما سطح کلاستان در مدرسه پایین باشد باز هم بهترین جا برای یادگیری درس، مدرسه و از زبان معلم است و بعد از برگشتن به خانه حتما دس های هر روز را در همان روز بخوانید زیرا با این روش درس هایی که خوانده اید در حافظه بلند مدتان ذخیره می شود.
 3. یادداشت برداری : هنگام مطالعه درس ها و کتاب های آموزشی از نکات مهم و کلیدی یادداشت بردارید تا هر چند روز یکبار دوباره آنها را بخوانید تا بهتر در حافظه تان تثبیت شود و یادتان باشد آنقدری زمان ندارید که برای مرور درس ها کل درس را دوباره بخوانید.
 4. مرور درس ها و نکات : در برنامه هفتگیتان یک روز را ( مثلا آخر هفته ) به مرور نکاتی که یادداشت کرده اید، اختصاص دهید.
 5. آزمون : حتما هر چند وقت یکبار سوالات تستی کتاب های کمک آموزشی را حل کنید و یا می توانید در آزمون های آزمایشی شرکت کنید. چون احتمالا تا به الان در مدرسه فقط به صورت تشریحی از شما امتحان گرقته شده و باید با نحوه ی تست زنی هم آشنا شوید تا در زمان آزمون دچار مشکل کمبود وقت نشوید.

منابع آزمون تیزهوشان 1402 برای پایه های ششم و نهم

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   :  یکی از موارد مهم در درس خواندن برای آزمون تیزهوشان توجه به ضرایب درس هاست حتما می دانید درس هایی را که ضریب بیشتری دارند باید بیشتر و دقیق تر بخوانید.

سوالات و مواد امتحانی آزمون تیزهوشان نهم

سوالات آزمون مدارس تیزهوشان دوره متوسطه دوم شامل دو بخش استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی می باشد. مواد آزمونی استعداد تحصیلی شامل دروس قرآن و معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، مطالعات اجتماعی، علوم تجربی، و ریاضیات می باشد. (هر درس شامل 10 سوال می باشد.)

 • محتوای آزمون ورودی پایه دهم شامل دو دسته سوالات استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی می باشد.
 • 50 درصد امتیاز سوالات مربوط به استعداد تحلیلی و 50 درصد مربوط به استعداد تحصیلی است.
 • سوالات استعداد تحلیلی 50 تا می باشد و داوطلبان باید در 50 دقیقه به سوالات پاسخ دهند.
 • منابع طرح سوالات کلیه کتاب های پایه هشتم و نهم می باشد.
 • سوالات به صورت چهار گزینه ای طرح می شود.
 • به ازای هر پاسخ صحیح 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط 1 نمره منفی برای داوطلب منظور می شود.
 • سوالات استعداد تحصیلی شامل قرآن و معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، مطالعات اجتماعی، علوم تجربی و ریاضیات می باشد.
 • داوطلبان باید در 70 دقیقه به 50 سوال پاسخ دهند.

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   :  توجه کنید که در آزمون تیزهوشان برای درس های قرآن و هدیه های آسمانی برای دانش آموزان شیعه و اهل تسنن سوالات به صورت مشترک طرح می شود ولی دانش آموزان سایر ادیان باید به سوالات هدیه های آسمانی مخصوص به خود پاسخ دهند.

در ابتدا به منابع امتحانی آزمون تیزهوشان پایه ششم می پردازیم:

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   :  همانطور که می دانید شیوه گزینش دانش آموزان مقطع ششم به هفتم مدارس تیزهوشان نسبت به سال های گذشته تغییراتی داشته است. آزمون امسال این مقطع تحصیلی در غالب آزمون هوش برای سنجش سطح هوش و استعداد دانش آموزان با استعداد انجام می پذیرد. لازم است گفته شود که هیچ یک از سوالات این آزمون از کتب درسی نمی باشد.

نکات مهم برای موفقیت در آزمون تیزهوشان

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

 • با تست زدن زیاد و توجه به زمان، مدیریت زمان را یاد بگیرید تا سر جلسه ی آزمون با مشکل مواجه نشوید.
 • گاهی ممکن است هنگام پاسخ دادن به یک سوال به یکباره همه چیز از یادمان برود اگر سر جلسه ی آزمون این مشکل برای شما هم بوجود آمد بدون دستپاچگی و استرس یک نفس عمیق بکشید و سراغ سوال بعدی بروید و در انتهای آزمون به سراغ آن سوال برگردید و درموردش فکر کنید و زمان را بخاطر یک سوال از دست ندهید.
 • تا آخرین لحظه سر جلسه بنشینید حتی اگر زودتر از زمان تعیین شده به سوالات پاسخ دادید حتما یکبار دیگر سوالات را بخوانید و جواب ها را بررسی کنید.

ویژگی های برنامه ریزی برای قبولی تیزهوشان نهم 1402

برنامه ریزی برای قبولی تیزهوشان نهم چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

 • پیش‌خوانی

-شما می‌توانید با مطالعه مطلب جدید پیش از کلاس، توانایی یادگیری خود را چند برابر کنید.

-هنگام پیش خوانی سعی نکنید مطالب را حفظ کنید. تنها در ذهن داشتن چارچوب موضوع کافی است.

 • برنامه‌ریزی

-ساعات مطالعه خود را یادداشت کنید و در جهت بهبود آن حرکت کنید.

-یک هدف ماهانه برای خود تعریف کنید و سعی کنید به آن برسید.

-برنامه خود را به صورت هفتگی با والدین و مشاور بررسی کنید.

 • خودباوری

-باید توانایی‌های خود را بشناسید و آنها را باور کنید

-با اهداف کوچک شروع کنید. پس از مدتی قدم های بزرگی برداشته اید.

 • مطالعه متعادل

-مطالب کتاب درسی را به طور کامل یاد بگیرید و همه‌ی تمرین‌های آن را با دقت حل کنید.

-حل تمرین تشریحی را تا یادگیری کامل روش‌های حل انواع تمرین‌ها و سؤال‌ها ادامه دهید.

-برای مطالبی که یاد گرفته‌اید و تمرین تشریحی حل کرده‌اید، حتماً تست بزنید.

 • تلاش و پشتکار

-تلاش کردن مهم است ولی مهم‌تر از آن، ادامه دادن و خسته نشدن است.

-اگر مسیر روشنی برای حرکت به سمت موفقیت انتخاب کنید، بی‌شک به نتیجه می‌رسید.

 • روش شخصی

-هر دانش‌آموزی نقاط ضعف و قوت خود را بهتر از همه می‌شناسد.

-برای رفع مشکلات و بررسی شیوه درس خواندن نیز دانش‌آموز بهترین تصمیم را برای خودش می‌گیرد.

-روش های مطالعه موفق دروس را کشف کنید.(برنامه ریزی برای قبولی تیزهوشان نهم)

برنامه مناسب برای قبولی در آزمون تیزهوشان 1402 چیست ؟

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   :  یکی از راه های قبولی در ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ نهم متوسطه دوم یادگرفتن این نکته است که سرجلسه آزمون چه مهرت هایی را باید به کار گرفت و یا چگونه تست زد؟ به یاد داشته باشید که با تست زدن زیاد و توجه به زمان، مدیریت زمان را یاد بگیرید تا سر جلسه ی آزمون نهم تیزهوشان با مشکل مواجه نشوید.

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   :  گاهی ممکن است هنگام پاسخ دادن به یک سوال به یکباره همه چیز از یادمان برود اگر سر جلسه ی آزمون این مشکل برای شما هم بوجود آمد بدون دستپاچگی و استرس یک نفس عمیق بکشید و سراغ سوال بعدی بروید و در انتهای آزمون به سراغ آن سوال برگردید و درموردش فکر کنید و زمان را بخاطر یک سوال از دست ندهید.

تا آخرین لحظه سر جلسه بنشینید حتی اگر زودتر از زمان تعیین شده به سوالات پاسخ دادید حتما یک بار دیگر سوالات را بخوانید و جواب ها را بررسی کنید.برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳  /

3 دسته مشکل که در آزمون های تستی بسیار مسئله ساز است:

 • مدیریت زمان
 • تکنیک های غلط در حدس زدن پاسخ درست
 • اشتباهات سهوی و ناخواسته مانند بی دقتی!
 • اگر در حل تستی بین دو گزینه شک کردید، به هیچ وجه آن تست را کنار نگذارید. زیرا احتمال درست بودن یکی از گزینه ها براساس احتمالات 50 درصد است.
 • اگر در تستی دو گزینه مخالف و متناقض وجود داشته باشد، به احتمال 80 درصد پاسخ در یکی از این دو گزینه است.
 • اگر دو گزینه از نظر معنایی مشابه یکدیگر بودند یا هردو یک معنا را می رساندند، مطمئن باشید پاسخ این دو گزینه نیست.
 • اگر در سوالات کنکور، درس هایی مثل ریاضی، فیزیک و شیمی که مسئله زیاد دارند، معمولا نیازی به راه حل های طولانی نیست.

بنابراین هنگام حل این گونه سوالات اگر درگیر راه حل های طولانی شده اید، متوجه باشید که از گزینه درست غافل شده اید.

زیرا در طرح سوالات کنکور از سوال هایی با راه حل های طولانی استفاده نمی کنند.

 • برای هر درس زمانی را ذخیره کنید.

مثلا در درس ریاضی 5 دقیقه زمان ذخیره کنید که در پایان آزمون به سراغ این درس بروید و در پایان برای سوالاتی که علامت ضربدر کنارش گذاشته اید، از زمان ذخیره شده استفاده کنید.

تاثیر خانواده در قبولی دانش آموزان در آزمون تیزهوشان چیست؟

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   :  نکات مهمی که والدین باید در نظر بگیرند ،ایجاد محیطی آرام و به دور از هیاهو ،رسیدگی به تغذیه ی دانش آموز واجازه ی معاشرت به فرزند برای رفت و امد با همسالان خود جهت تبادل اطلاعات می باشد.

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

همچنین مشاوره با کارشناسان مشاوره و برنامه ریزی آزمون تیزهوشان جهت مطلع شدن از مسائل آموزشی فرزند و تشویق دانش آموز از جمله ی موارد جهت بالا بردن روحیه و افزایش اعتماد به نفس دانش آموز برای حضور و موفقیت در آزمون ثبت نام ورودی دهم تیزهوشان می باشد.

اهمیت جمع بندی مطالب آزمون تیزهوشان

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   :  تعداد زیادی از دانش آموزان در طول مطالعه همه ی موارد خواندن و تست زدن صحیح را رعایت می کنند حتی به درصد های عالی هم در زمان مطالعه دست پیدا می کنند خانواده ها هم از این مورد خرسندند و آنها را تشویق به خواندن ادامه کتب می کنند… اما همین دانش آموزان 3 ماه بعد که به این مباحث برمیگردند در کمال ناباوری می بینند که نمی توانند تست ها را به خوبی چند ماه قبل پاسخ دهند! ایراد کار کجاست؟

باید در زمان های مشخص در طول سال تحصیلی برای هر کتاب و مبحث زمانی برای مرور و رفع اشکال گذاشت. اما اینکه از کدام کتاب ها شروع کرد و چه مدت جمع بندی را انجام داد و چه تعداد تست زد و… همه اینها بسیار حیاتی هستند.

آیا سوالات آزمون ورودی تیزهوشان در شهرهای مختلف متفاوت است

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   : سوالات به صورت هماهنگ کشوری توسط مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان طراحی میشود اما هر استان ظرفیت متفاوت برای جذب و درصد و ترازهای متفاوتی برای پذیرش دانش آموزان را مدنظر قرار می دهد.

بهترین منابع و کتاب های کمک آموزشی

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   :  برای هر کدام از عنواین درسی تیزهوشان ده ها جلد کتاب منتشر شده است. که تعدادی از این کتاب ها خیلی بهتر از بقیه هستند و هرکدام از این کتاب های خوب ویژگی های خاص خود را دارند مثلا تعدادی درس نامه های قوی دارند، بعضی ها پاسخ های تشریحی خوبی ارایه کردند و تعدادی دیگر سوالاتی جامع دارند که به خوبی مباحث را پوشش می دهد.

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   :   انتخاب این کتاب ها با توجه به ویژگی ها و نقاط ضعف و قوت در هر داوطلب می توانند متفاوت باشد. مثلا در درس ریاضی کتاب های زیادی چاپ شده اند بهترین آنها ریاضیات تیزهوشان خیلی سبز – مبتکران – فارابی و اندیشمند هستند که در این بین مثلا کتاب اندیشمند به دلیل پاسخ سوالات تشریحی کامل و متفاوت آن از کیفیت مناسبی برخوردار است.برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   /

نحوه مطالعه تیزهوشان

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   : در هر لحظه که احساس خستگی شدید و فکر کردن به این که این واحد درسی را مشکل دارم و چگونه رفعش کنم به موفقیت و نتیجه موفقیت در این کار فکر کنید که نتیجه مضاعفی در تلاش کردن دارد.

حتما واحد درسی و کار شروع شده را تا جایی که تعیین کرده اید به پایان برسانید بعد درس دیگر را شروع کنید و هیچگاه همزمان با هم دو موضوع متفاوت را شروع نکنید و از یک شاخه به شاخه دیگری نپرید که هیچ کدام از موضوعات را خوب نمی فهمید.

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   : حتما مواردی را که باعث حواس پرتی شده و باعث می شوند که تمرکز خود را از دست دهید، از محیط درسی خود خارج کنید و محیط مزبور فاقد هرگونه عامل حواس پرتی باشد مانند صدای تلویزیون، صدای افراد خانواده، تلفن و تماس های بی مورد با دوستان و …
این دانش آموزان موفق خیلی راحت و بدون جنگ اعصاب، «نه گفتن» را درباره پیشنهاداتی که دوست ندارند یا به ضرر آنهاست، در زندگی روزمره به کار می برند. و بعد هم با همان دوستان و دیگران به تعاملی لازم ادامه می دهند. و این به عنوان برگ برنده آنها در یک برنامه ریزی روزانه تیزهوشان به حساب می آید.

برنامه ریزی برای قبولی مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳   : با توجه به شرایط خاص پذیرش مدارس تیزهوشان دانش آموزان باید برنامه ای متناسب با سطح علمی خودشان برای ارتقا تحصیلی و موفقیت در آزمون تیزهوشان داشته باشند که در این مورد مشاورین مشاور گروپ میتوانند در روند پیشرفت دانش آموز کمک شایانی نمایند. با توجه به متعدد بودن منابع آموزشی و همچنین آزمون های آزمایشی والدین عزیز توجه داشته باشند که انتخاب هایشان باید متناسب با سطح دانش آموز باشد تا نتیجه دلخواه را کسب نمایند که در این مورد هم مشاورین تیم مشاور گروپ میتوانند راهکار های مناسبی را به شما ارائه دهند.

نحوه و زمان ثبت نام آزمون نمونه دولتی

سامانه ثبت نام آزمون نمونه دولتی به صورت استانی خواهد بود و این سامانه برای هر استان متفاوت می باشد . متقاضیان آزمون مدارس نمونه دولتی استان تهران  ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ می بایست با مراجعه به سایت ثبت نام نمونه دولتی تهران به آدرس azmoon.tehranedu.ir اقدام به تکمیل مراحل ثبت نام خود در بازه زمانی مقرر نمایند .

به داوطلبان گرامی توصیه می گردد مطالب این دفترچه با دقت مطالعه کرده و با اطلاع کامل، نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون مذکور اقدام نمایند .

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

آزمون تیزهوشان هر ساله به منظور جذب دانش آموزان برای تحصیل در مدارس سمپاد پایه هفتم و دهم صورت می گیرد. مدارس تیزهوشان به دلایل متعددی اعم از امکانات آموزشی درجه یک، معلمان برتر و غیره متقاضیان بسیار زیادی دارد. دانش آموزان زیادی از سراسر کشور برای ورود به این مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ با یکدیگر رقابت می کنند.

دانش آموزانی که می خواهند در مدارس تیزهوشان به ادامه تحصیل بپردازند، می بایست با برنامه ریزی صحیح برای آزمون ورودی تیزهوشان آماده شوند. داشتن یک برنامه برای موفقیت در آزمون تیزهوشان امری بسیار ضروری می باشد. به همین منظور در این مقاله سعی شده است به روش های برنامه ریزی برای آزمون تیزهوشان در سال تحصیلی 1402 - 1403 پرداخته شود.

زمان بندی آزمون تیزهوشان 1402 - 1403

یکی از مهم ترین عوامل موثر در برنامه ریزی صحیح آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ اطلاع از زمان بندی آزمون تیزهوشان می باشد. به طور کلی زمان ثبت نام در آزمون تیزهوشان اوایل فروردین آغاز و در اواخر همان ماه پایان می یابد. دانش آموزان با دانستن زمان دقیق آزمون تیزهوشان به برنامه ریزی دقیق تری می پردازند.

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

اطلاع از زمان دقیق هر کدام از مراحل شرکت در آزمون ثبت نام برای داوطلبان این آزمون بسیار مهم تلقی می شود. برای اطلاع کامل از این بازه های زمانی، در جدول زیر زمان انجام هر یک از فرایندهای ثبت نام، برگزاری آزمون و اعلام نتایج ارائه شده است.

زمان را مدیریت کنید.

برای مدیریت هر چه بهتر زمان برای برنامه ریزی آزمون تیزهوشان 1402 - 1403 می بایست برنامه روزانه و هفتگی خود را یادداشت کنید. در یک تقویم برنامه مدرسه و کلاس های خود را نوشته و زمانی را هم برای مطالعه آزمون تیزهوشان مد نظر بگیرید.

مرتب خود را ارزیابی کنید.

امتحان گرفتن از خودتان بیشتر اوقات می تواند از مرور صرف دروس و دوباره خوانی بسیار مفید تر واقع شود. کتاب های بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها برای ارزیابی خود استفاده نموده و یا این که از سوالات طرح شده در آزمون تیزهوشان سال های گذشته کمک بگیرید. مطالعه نمونه سوالات آزمون تیزهوشان بسیار مفید می باشد.

واقع گرا باشید.

از آنجایی که داشتن ثبات در برنامه ریزی نه تنها در آزمون تیزهوشان بسیار با اهمیت است، داشتن اهداف آرمان گرایانه و غیرواقعی آسیب بسیاری به موفقیت شما خواهد زد. پس سعی کنید برنامه ای را برای خود تهیه کنید که اجرای آن برایتان ممکن باشد.

استراحت و پاداش به خود را فراموش نکنید.

مطالعه دروس پشت سر هم و بدون وقفه نه تنها شما را از درس خواندن دل زده می کند، بلکه بازده شما را کاهش می دهد. بنابراین سعی کنید بازه های زمانی کوتاهی بین زمان مطالعه خود برای استراحت قرار دهید. به عنوان مثال می توانید بعد از 50 دقیقه مطالعه برای آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ به مدت 10 دقیقه استراحت کنید.

به دیگران جوابگو باشید.

تحقیقات نشان می دهد ما انسان ها زمانی که اهداف خود را با دیگران به اشتراک می گذاریم، تلاش بیشتری برای رسیدن به آن اهداف می کنیم. از این جهت می توانید برنامه مطالعه و هدف خود برای قبولی در آزمون تیزهوشان را با اطرافیان در میان گذاشته و از آنان بخواهید نتیجه را به طور مرتب از شما پیگیری کنند.

همچنین در صورتی که نیاز دارید فردی به صورت تخصصی پیگیر پیشرفت شما در مطالعه برای آزمون تیزهوشان 1402 - 1403 باشد، می توانید از یک مشاور تحصیلی حرفه ای کمک بگیرید. مشاوران می توانند در تمامی زمینه های تحصیلی شما را راهنمایی نمایند.

انعطاف پذیر باشید.

هدف از برنامه ریزی برای آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ رسیدن به قبولی در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان بوده و می بایست کارایی شما را در مطالعه دروس مورد نظرتان بالا ببرد. پس اگر حس می کنید برنامه شما برای آزمون تیزهوشان، شما را به اهدافتان نزدیک نکرده و حتی دارد شما را از مسیر دورتر می کند، بر آن پا فشاری نکنید.

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

به خودتان امیدوار باشید.

داشتن نگرش مثبت می تواند در حین مطالعه برای آزمون تیزهوشان به شما انرژی بخشیده و بازده شما را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد. پس اعتماد به نفس داشته باشید و مهارت ها واستعداد های ذاتی تان را فراموش نکنید. همچنین به هیچ وجه خودتان را با دیگران مقایسه نکرده و حسرت گذشته را هم نخورید.

مطالعه را در اولویت قرار دهید.

مطالعه برای آزمون تیزهوشان را هیچ وقت به زمان های بعد موکول نکرده و در بازه زمانی که در برنامه مشخص کرده اید، مطالعه خود را انجام دهید. شاید با خودتان فکر کنید که اگر مطالعه نکنید حداقل در آن زمان استراحت کرده و برای درس خواندن در دفعات بعد انرژی بیشتری خواهید داشت، اما اهمال کاری تنها انرژی شما را کاهش می دهد.

از دیگران کمک بخواهید.

اگر در خصوص آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ تحت فشار بوده و استرس زیادی دارید، سعی کنید نگرانی های خود را با فرد دیگری در میان بگذارید. صحبت با دیگران در مورد دغدغه هایتان می تواند به کاهش استرس شما کمک بسزایی نماید.

چگونه برای آزمون تیزهوشان مطالعه کنیم؟

برنامه ریزی برای قبولی در مدارس تیزهوشان

یک محل مناسب را برای مطالعه انتخاب کنید.

محلی که برای مطالعه خود انتخاب می کنید می بایست آرام، با نور مناسب و عاری از هر گونه عوامل حواس پرتی باشد. هم چنین خودتان را به یک محل محدود نکرده و سعی کنید مکان های مختلفی را که از نظرتان مناسب هستند امتحان کنید. همچنین روش صحیح برای مطالعه را یاد بگیرید تا بیشترین بازه را داشته باشید.

دروس مورد مطالعه را خلاصه نویسی کنید.

خلاصه نویسی کردن یک روش بسیار مفید برای بخاطر سپردن مطالب مختلف است. این روش که یکی از روش های یادداشت برداری محسوب می شود به ما کمک می کند تا مطالب و اطلاعات متفاوت را به زبانی تازه و با جزئیات کمتری مطالعه و مرور کنیم.

درصورت تمایل می توانید مقاله زیر را که مربوط به شرایط ورود به مدارس تیزهوشان می باشد را مطالعه کنید. ورود به مدارس تیزهوشان دارای شرایط مخصوص به خود بوده که آگاهی از آن ها میتواند به تصمیم گیری بهتر منجر گردد.

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع