ماهور
3 ماه پیش / خواندن دقیقه

آموزش فارسی اول دبستان

آموزش فارسی اول دبستان

آموزش فارسی اول دبستانآموزش فارسی اول دبستان

اول دبستان، زمان یادگیری الفبا، خواندن و نوشتن است. به همین دلیل آموزش فارسی اول دبستان اهمیت زیادی دارد. دبیران این پایه تحصیلی باید با صبوری و در نظر گرفتن شرایط یادگیری دانش‌آموزان، درس فارسی را به آن‌ها آموزش دهند. در ادامه به چند نکته در مورد روش تدریس فارسی اول ابتدایی اشاره کرده‌ایم.

استفاده از بازی و سرگرمی

کودکان کلاس اولی مشتاق بازی و سرگرمی هستند. تدریس الفبا با شعر، استفاده از بازی‌های عروسکی و ... می‌تواند بسیار موثرتر باشد. فضای کلاس درس باید شاد و پر جنب و جوش باشد تا دانش‌آموزان با انرژی و شاد به درس گوش دهند، خواندن و نوشتن یاد بگیرند.

روش تدریس فعال

در این روش آموزش فارسی اول دبستان، دانش‌آموزان هم در روند تدریس مشارکت دارند و فقط معلم به عنوان سخن‌ران درس نمی‌دهد. معلم از دانش‌آموزان می‌خواهد که کلمات و حروف را با صدای بلند بخوانند و در گروه‌های سه یا چهار نفره، در مورد نمونه لغاتی که یاد گرفته‌اند، مشورت کنند.

تمرین روخوانی

معلم باید از دانش‌آموزان بخواهد که علاوه بر متن کتاب فارسی، کتاب‌های رده سنی الف را با صدای بلند بخوانند. این کار باعث می‌شود که با املا و نحوه نوشتن کلمات مختلف آشنا شوند.

آموزش جمله‌سازی

دانش‌آموز کلاس اولی باید جمله‌سازی با کلمات را یاد بگیرد. به این ترتیب مهارت نوشتن دانش‌آموز تقویت می‌شود. ابتدا باید از جملات کوتاه با حروف الفبایی که آموزش داده‌اید شروع کنید؛ بعد به مرور جملات بلندتر می‌شوند و در انتها دانش‌آموز می‌تواند انشا بنویسد.

سرفصل‌های کتاب فارسی اول دبستان

آموزش فارسی اول دبستانعناوین کتاب فارسی اول دبستان

کتاب فارسی اول دبستان از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. در ادامه سرفصل‌ها و بخش‌های مختلف کتاب فارسی اول ابتدایی می‌پردازیم.

بخش اول: نگاره‌ها

این بخش شامل دروس زیر می‌شود:

  • ببین و بگو
  • گوش کن و بگو
  • بگرد و پیدا کن
  • به دوستات بگو
  • بازی و نمایش
  • با هم بخوانیم

بخش دوم: آموزش نشانه‌ها (۱) – الفبا

در این بخش ۳۰ نشانه خطی فارسی (حروف الفبا) در ۱۵ بخش ارائه شده است. این حروف باید طی ۱۵ هفته آموزش داده شود. دانش‌آموز در انتها می‌تواند به آسانی بخواند و بنویسد.

بخش سوم: آموزش نشان‌ها (۲) ـ الفبا

در بخش سوم، ۱۰ نشانه باقی مانده آموزش داده می‌شود. این حروف اغلب عربی هستند و طی ۷ هفته به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شوند. همچنین بخش روان‌خوانی در این بخش از آموزش اول دبستان ارائه شده است. دانش‌آموزان باید یاد بگیرند که متون مختلف کتاب را روان بخوانند.

جمع‌بندی

در این مقاله نکات مهم آموزش فارسی اول دبستان ارائه شد. همکاری دبیران با والدین باعث می‌شود که کودکان کلاس اولی سریع‌تر خواندن و نوشتن را یاد بگیرند. جا انداختن فرهنگ کتاب‌خوانی و خرید کتاب‌های مناسب برای رده سنی کودک بسیار پیشنهاد می‌شود. کودک در این سنین مشتاق یادگیری است و ظرفیت‌های بالایی دارد؛ پس از این فرصت برای آموزش و پرورش فرزندتان غافل نشوید.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع