2 ماه پیش / خواندن دقیقه

افسردگی نامرئی، علائم و درمان آن

افسردگی نامرئی، علائم و درمان آن

تصور کنید که از یک درد مزمن رنج می برید که همواره باعث ایجاد حس ناتوانی در شما میشود. چنانکه با برداشتن هر قدمی، باعث ناراحتی شما شده و بطور مداوم این رنج در اولویت ذهن شما قرار دارد. این تنش درونی که شما در اغلب اوقات با آن به مبارزه می پردازید، باعث میشود تا از نظر انرژی روحی و جسمی دچار فرسایش شوید و در نهایت در انجام فعالیتهای روزانه ناتوان شوید. با همه این اوصاف ممکن است کسانی از بیرون نظاره گر شما باشند و هیچگونه نشانه و علائمی در خصوص تحمل رنج و درد شما مشاهده نکنند. در چنین شرایطی شما از نوعی افسردگی نامرئی در حال رنج بردن هستید.

این عارضه نامرئی نوعی بیماری است که دارای علائم یا نشانه هایی بیرونی نیست. افرادی که به اینگونه بیماریها دچار هستند، ممکن است دارای علائمی مانند درد، خستگی، سرگیجه، ضعف یا اختلالاتی در خصوص سلامت روان باشند. از این رو علیرغم آنکه بسیاری از این شرایط می توانند بر افرادی که رنج می برند تأثیر عمیقی بگذارند اما هیچ نشانه واضح و آشکاری را برای ناظر خارجی بروز نمیدهند.

تا سال 2020، بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، 157 میلیون آمریکایی به بیماریهای مزمن مبتلا شده اند. بر اساس آمار اداره سرشماری ایالات متحده 96 درصد از آنها را بیماریهای مزمن نامرئی تشکیل می دهند. همچنین قابل توجه است که بیماریهای نامرئی، زنان را به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار میدهد. این در صورتی است که بسیاری از آنها هنوز توسط ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و یا عموم مردم به خوبی و با دقت مورد شناسایی قرار نگرفته اند. این روند ناشناخته ماندن افراد مبتلا به افسردگی نامرئی، احساس انزوا و ناامیدی برای کسانی که از چنین شرایطی رنج می برند را تشدید کرده و افزایش میدهد.

همچنین علاوه بر علائم مختلف یک بیماری مزمن و نامرئی، افرادی که از این بیماریها رنج میبرند، ممکن است ناامیدی، احساس گناه، خستگی و خجالت را نیز تجربه کنند. بیماریهای نامرئی میتوانند همه جنبه های زندگی افراد را از نظر شخصی و حرفه ای تحت تأثیر قرار دهند. همچنین می توانند به شدت بر روند روزمره زندگی آنها تأثیر منفی گذاشته و منجر به انزوای اجتماعی و افسردگی در آنها گردند.

افسردگی نامرئی، علائم و درمان آن

علائم افسردگی نامرئی

تقریباً بیشتر افرادی که از بیماریهای نامرئی رنج میبرند، باید از تصورات اشتباه و علائم نادرست در رابطه با بیماری خود فاصله بگیرند و فرآیند تشخیص بیماری را از جنبه های مختلفی با متخصصان این حوزه آغاز نمایند. در اینجا به برخی از علائم متنوعی که ابعاد مختلفی از بیماری را نشان میدهند اشاره کرده ایم.

  • عارضه های نامرئی در اغلب موارد مربوط به فشارها و مشکلاتی است که در ذهن افراد بوجود می آیند. استرس داشتن ممکن است یکی از علائم جدی عارضه نامرئی محسوب شود. با این حال این نمیتواند بدان معنا باشد که چنین چیزی صرفاً یک علت روانی دارد.
  • بی خوابی یکی دیگر از نشانه های افسردگی نامرئی است که فرصت استراحت کردن و کسب آرامش را از افراد سلب میکند.
  • باید این تصور اشتباه را کنار گذاشت که فردی که از خود لذت میبرد، می خندد و در فعالیتهای روزمره شرکت میکند بدون علامت است. بسیاری از مردم یاد گرفته اند که با علائم خود کنار بیایند تا در رویدادها و فعالیتهای مهم به انزوا کشیده نشوند. اما این بدان معنا نیست که آنها واقعاً از احساس خوبی برخوردارند.
  • تمام روز را در خانه گذراندن میتواند یک سبک زندگی و شیوه بسیار لذت بخش به نظر برسد. باید توجه داشته باشیم که بسیاری از افراد اغلب بدلیل درد و رنج شدید، روی یک نیمکت یا بستر تخت قرار میگیرند. آنها در چنین شرایطی که همچون استراحت کردن است، به شدت احساس خستگی می کنند؛ زیرا ناتوانی در مشارکت فعال در جهان پیرامون آنها میتواند موجب احساسی عمیقاً ناامید کننده گردد.
  • کسانی که از دردهای مزمن ذهنی رنج می برند، به سوی اعتیاد نیز کشیده میشوند. این افراد اغلب توسط جامعه پزشکی یک کجرو و بزهکار در نظر گرفته شده و بدین وسیله مورد بدرفتاری قرار میگیرند. در بسیاری از موقعیتها، این افراد به دنبال تهیه داروهای تسکین دهنده خود، با انگ زدن دیگران مواجه شده و به شکلی دچار نوعی طرد و انزوای اجتماعی میشوند.

افسردگی نامرئی، علائم و درمان آن

درمان افسردگی نامرئی

برای درمان افرادی که به بیماری نامرئی مبتلا هستند، میتوان شیوه های متفاوتی در دستور کار قرار داد. ابتدا باید پذیرفت که همه تمایل دارند تا از زندگی لذت ببرند و هیچکس دوست ندارد سربار دیگری باشد. با این حال، افرادی که از بیماریهای مزمن و نامرئی رنج میبرند از حمایت و درک متقابل شما استقبال کرده و از آن قدردانی میکنند. در ادامه مواردی را به عنوان شیوه هایی برای درمان بیماریهای نامرئی مورد اشاره قرار خواهیم داد.

  • اگر می خواهید به افراد مبتلا به بیماری نامرئی کمک کنید باید بپذیرید که الزاماً شما قادر نیستید آنها را بهتر کنید. بلکه این عشق و درک متقابل شماست که آنها به آن نیاز دارند.
  • برای صحبت با آنها و جویا شدن احوال آنها وقت بگذارید. در مورد علائم و درمان سوال بپرسید و صبور باشید. هرچه اطلاعات بیشتری در خصوص او کسب کنید، بهتر می توانید او را درک کنید و همدلی خود را به او اثبات نمایید.
  • در زمان هایی که به شما نیاز دارند در کنارشان باشید و در صورت تمایل خودشان فضا و فرصتی را در اختیارشان قرار دهید تا از خود بگویند. بسیاری از بیماری های مزمن افسردگی نامرئی از نظر اجتماعی منزوی کننده هستند، چرا که افراد در فرآیند این بیماری خانه نشین شده یا همراهان خود را از دست می دهند. از همین رو بودن در کنار آنها و دسترسی آسان آنها به اطرافیانشان یکی از بهترین روش های پشتیبانی و حمایت از این بیماران در راستای بهبودی است.
  • در برابر آنها ناامید نشوید و همواره دارای شخصیتی مقاوم و امیدوار باشید. یکی از بزرگترین چالش های مربوط به بیماری های نامرئی طولانی مدت بودن و تداوم داشتن آن است، از همین رو ممکن است گاهی اوقات این امر برای مراقبین خسته کننده باشد و این می تواند در روند درمانی افراد بیمار اختلال ایجاد کرده و حتی وضع را به مراتب بدتر کند.


شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع