علم و فلسفه
علم و فلسفه راهی برای شناخت خود و هستی
3 هفته پیش / خواندن دقیقه

چرا و چگونه فیلتر هوای پراید را تعویض کنیم؟

در این آموزش با نحوه‌یِ تعویض فیلترهوای پراید انژکتوری آشنا خواهید شد. فیلترهوا در این دست خودروها با توجه به شرایط استفاده و آب‌وهوا بین هر ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلومتر تعویض می شود، شایان ذکر است که خودروی پراید فاقدِ فیلترهوای کابین است.

چرا و چگونه فیلتر هوای پراید را تعویض کنیم؟

برای شروع کار (پراید انژکتوری) چهار عدد پیچ دربِ محفظه‌ی فیلترهوا را باز کنید. ساده‌ترین راه، استفاده از آچاربکس سایز ۱۰ به همراه میل رابط است. در غیر این صورت با پیچ‌گوشتی چهار‌سو پیچ‌ها را باز کنید، در صورتی که از روش دوم استفاده می‌کنید و پیچ‌ها در جای خود حرکت نمی‌کنند، ابتدا یک آچار تخت شماره ۱۰ را به صورت عمودی بر روی پیچ‌ها قرار دهید و با اهرم کردنِ میله‌ی چهارسو در بالای آچار به باز کردن گیر اولیه‌یِ پیچ‌ها مبادرت ورزید.

چرا و چگونه فیلتر هوای پراید را تعویض کنیم؟

برای تعویض فیلتر هوا، نیازی به خارج کردن کامل درب محفظه‌یِ فیلترهوا نمی‌باشد، پس نیازی به باز کردنِ بست و لوله‌ی اینتیک نیست. درب را بعد از باز کردن کاملِ چهار پیچ آن، از سمت لبه آن طبق تصویر به طرف بالا بکشید، در پرایدهای مجهز به فرمانِ هیدرولیک برای بلند کردن درب محفظه، نیاز به فشار و جابجایی بسیار مختصر لوله‌های هیدرولیک خواهید داشت.

چرا و چگونه فیلتر هوای پراید را تعویض کنیم؟

حالا فیلتر کارکرده را از لبه آن به سمت بالا خارج کنید و فیلتر نو را جا بزنید و برای بستن مجموعه به روش عکس مراحل بالا عمل کنید.

چرا و چگونه فیلتر هوای پراید را تعویض کنیم؟

تفاوت فیلتر‌هوای نو با کارکرده


چرا باید فیلتر هوا پراید را به موقع تعویض کنیم؟

فیلتر هوا پراید ذرات گرد و غبار و آلودگی که می‌خواهند وارد موتور شوند را تصفیه می‌کند و از ورود آن‌ها به موتور جلوگیری می‌کند. اگر فیلتر هوای پراید به موقع تعویض نشود، هوای آلوده وارد موتور می‌شود و پس از مدتی فیلتر مسدود شده و کار خود را به درستی انجام نخواهد داد.

تعویض به موقع فیلتر هوا پراید به موتور خودرو کمک می‌کند تا بهتر کار کند و راندمان بهتری داشته باشد. اگر فیلتر هوای خودرو به موقع تعویض نشود، مصرف سوخت بالا می‌ رود و طول عمر موتور نیز کاهش پیدا می‌ کند. تعویض فیلتر هوا پراید به شرایط آب و هوایی که در آن رانندگی می‌ کنید نیز بستگی دارد اما میانگین هر ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلومتر باید فیلتر هوا تعویض شود.

فیلتر هوای خودرو را با چه فواصل زمانی تعویض کنیم؟

همانطور که گفته شد تعویض فیلتر هوا پراید به شرایط رانندگی شما و شرایط آب و هوایی بستگی دارد، البته در این مورد به توصیه شرکت سازنده خودرو یعنی سایپا نیز توجه کنید که چه فواصل زمانی را برای این کار پیشنهاد داده است. یک راه دیگر نیز برای تشخیص اینکه آیا زمان تعویض فیلتر رسیده یا نه وجود دارد و آن هم این است که فیلتر هوا را از محفظه آن خارج کرده و زیر نور خورشید بگیرید؛ اگر نور خورشید از منافذ آن عبور کرد به این معنی است که فیلتر هنوز به خوبی کار می‌ کند و منافذ آن باز است. اما اگر متوجه شوید که منافذ آن بسته یا رنگ فیلتر تیره شده است، به تعویض نیاز دارد.

شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع