مطالب سیاسی
5 ماه پیش / خواندن دقیقه

نظم جدید و ویژگیهای آن

نظم جدیدی که رهبر انقلاب از آن نام بردند چه ویژگی هایی می تواند داشته باشد یا باید داشته باشد؟...

نظم جدیدی که رهبر انقلاب از آن نام بردند چه ویژگی هایی می تواند داشته باشد یا باید داشته باشد؟ آمریکا و نظام سلطه که متشکل از کشورهای غربی و برخی دیگر از کشورهای همسو با آنها است، تاکنون تلاش بسیاری برای نظم نوین جهانی مطلوب خود انجام داده است و در این راه موفقیت هایی هم به دست آورده است.
نظم نوین جهانی آمریکا آن است که همه کشورها در راستای اهداف و برنامه های آن حرکت کنند و در واقع تبعیت محض از سیاست های ایالات متحده در دستور کار است، یک دیکتاتوری مطلق در چارچوب فرهنگ و سیاست آمریکایی.
برای رسیدن به نظم نوین جهانی آمریکایی، ایالات متحده و کشورهای غربی جنگ های زیادی به راه انداختند و کودتاهای زیادی را تدارک دیدند.
دولت های بسیاری سرنگون شدند و دولت های سرسپرده روی کار آمدند اما این طرح و برنامه هنوز برای رسیدن به نقطه مطلب راه زیادی دارد. مانع اصلی در مقابل نظم نوین جهانی آمریکا، کشورهایی هستند که نمی خواهند زیر بار خواسته آن بروند.مانع اصلی در این میان، روسیه، چین و ایران هستند که خود دارای کشورهای همسو در سیاست ضد نظم نوین جهانی آمریکا هستند. جنگ اوکراین، در واقع مقابله با سیاست های نظم نوین آمریکایی است. روسیه سعی دارد تا با جنگ اوکراین از گسترش سیاست نظم نوین آمریکایی جلوگیری کند و برای این هدف خود، علاوه بر اقدامات دیپلماتیک که به خاطر پایبند نبودن غرب به تعهدات اجرا نشد، مجبور به اقدام نظامی شد.آنچه که آمریکا در پی آن بود، با مقاومت کشورهای مستقل تغییر کرد.تغییرات گسترده ای در برنامه و اهداف نظام سلطه ایجاد شد و باعث گشت تا روند تضعیف آمریکا و غرب سرعت بگیرد. نتیجه چنین اتفاقی دنیای بدون آمریکا و صهیونیست ها خواهد بود.
رهبر انقلاب در دیداری که دانشجویان با ایشان داشتند در باره جنگ اوکراین فرمودند: «امروز دنیا در آستانه‌ی یک نظم جدید است. این جنگ اوکراین را به نظر من باید با یک دید عمیق‌تری نگاه کرد. این جنگ صرفاً یک حمله‌ی نظامی به یک کشور نیست، ریشه‌های این حرکتی که امروز انسان دارد در اینجا، در اروپا مشاهده می‌کند ریشه‌های عمیقی است و آینده‌ی پیچیده و دشواری را انسان حدس میزند که وجود داشته باشد.خب اگر فرض کنیم که این حدس ما حدس درستی باشد و دنیا در آستانه‌ی یک نظم جدید باشد آن وقت همه‌ی کشورها از جمله کشور ایران اسلامی ما وظیفه دارد جوری در این نظم جدید حضور سخت‌افزاری و حضور نرم‌افزاری پیدا کند که بتواند منافع کشور، امنیت کشور را و ملت را تأمین کند. در حاشیه نماند، عقب نماند.»
جنگ اوکراین اگر آنگونه که باید پیش برود، کشورهای مستقل و ضد آمریکایی جایگاه قدرتمندتری پیدا می کنند که برای حفظ آن نیازمند حضور سخت افزاری و نرم افزاری در عرصه بین الملل است. مهمترین دستاورد نظم نوینی که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند، پایان تک قطبی آمریکا و سلطه غرب بر جهان است. فروپاشی شوروی فرصت عرض اندام کامل را به آمریکا داد، فروپاشی ای که مسبب آن سیاست های آمریکا علیه شوروی و خامی و اعتماد یلتسین و گورباچف به آمریکا، مهمترین عوامل سقوط شوروی بود. آمریکا پس از فروپاشی شوروی، برای اجرای نظم نوین جهانی، غرب آسیا که می توان آن را مهمترین منطقه در دنیا دانست، آغاز کرد. غرب آسیا، استراتژیک ترین منطقه است، شاهراه انرژی جهان و مرکز جهان اسلام که در گوشه ای از آن رژیمی را مستقر کرده اند که سرزمین فلسطین را اشغال کرده تا جهان اسلام را تضعیف کند. جنگ علیه سوریه، عراق، یمن و حتی اشغال افغانستان از سوی آمریکا و متحدانش، در پی ایجاد خاورمیانه جدید برای اجرای کامل نظم نوین جهانی آمریکایی بود.
ایران با تشکیل نیروی قدس سپاه پاسداران، یک چالش جدی و مانع بزرگ بر سر راه اهداف آمریکا ایجاد کرد. شکست در سوریه و عراق، مهار گروه های تروریستی همچون داعش در منطقه، متوقف شدن ماشین جنگی عربستان سعودی مقابل مردم مظلوم اما مقاوم یمن، تقویت نظامی مقاومت فلسطین و از همه مهمتر تولید قدرت حزب الله لبنان در منطقه که کابوسی برای رژیم صهیونیستی است، طرح خاورمیانه جدید آمریکا را که سالبرای آن برنامه ریزی و هزینه کرده بودند نابود کرد.
جنگ اوکراین را باید همانگونه که حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند باید عمیق نگریست، اکنون روایت ناقص و دروغ پردازی در دست رسانه های غربی است و در ماجرای جنگ اوکراین، غرب در صدد آن است تا وجهه روسیه را نزد افکار عمومی تخریب کند. روسیه تاکنون توانسته در مقابل تحریم های آمریکا و اروپا مقاومت کند، مقاومت روسیه و شکست آمریکا در ماجرای اوکراین تأثیر زیادی در تغییر نظم نوین جهانی آمریکا خواهد داشت که در این تغییرات باید کشورهایی همچون ایران، چین و کشورهای مستقل نقش خود را ایفا کنند و با قدرت در صحنه حضور داشته باشند. برای آینده نه چندان دور دنیا باید آماده بود و ایران یکی از کشورهایی خواهد بود که تأثیرات مثبت خود را در عرصه بین الملل خواهد گذاشت.
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع